Bank podnosi opłaty. Gdzie szukać lepszej oferty?

Bank podnosi opłaty. Gdzie szukać lepszej oferty?
Bank podnosi opłaty. Gdzie szukać lepszej oferty?

W ostatnim roku wiele banków zmieniło swoje cenniki na gorsze dla klientów. Pojawiły się nowe opłaty za prowadzenie konta, korzystanie z kart, wyższe oprocentowanie i inne koszty kredytów i pożyczek, obniżono też oprocentowanie lokat. Gdy obecna oferta twojego banku nie odpowiada ci całkowicie, jak znaleźć tą lepszą?

Konta bankowe dla firm są najczęściej droższe od kont dla klientów indywidualnych. To właśnie one stanowią jeden z głównych kosztów bankowych dla przedsiębiorców. Miesięcznie bank może zażyczyć sobie za prowadzenie konta nawet po kilkadziesiąt złotych! Z drugiej strony znajdziemy również konta całkowicie darmowe, dzięki którym możemy zaoszczędzić kilkaset złotych w ciągu roku.

Jak wybrać najlepszy bank dla firmy?

W Polsce działa wiele instytucji bankowych, dlatego wtedy, gdy chcemy znaleźć dobry bank dla firmy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego ofertę i koszty. Jednak analizowanie każdego banku po kolei może być poważnym problemem, zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy zbyt dużo czasu i nie wiemy, na co patrzeć.

W dobraniu najlepszego konta oraz innych produktów bankowych pomogą nam internetowe rankingi i porównywarki, a także doradcy finansowi. W sieci możemy już teraz znaleźć serwisy internetowe, które są bardzo pomocne w sprawdzaniu ofert dla biznesu. Co więcej, możemy zajrzeć też na różne blogi internetowe, gdzie dostępne są też pomocne porady dotyczące wybrania odpowiedniej oferty.

Gdy nie mamy jednak zbyt dużo czasu na przeglądanie, w takim przypadku powinniśmy zwrócić się do doradcy finansowego. Wówczas bez żadnych dodatkowych opłat będziemy mogli otrzymać fachowe porady związane z tym, jaki bank, konto bankowe oraz innego rodzaju oferty banków będą dla nas najbardziej korzystne.

Oczywiście, musimy pamiętać też o tym, że wiele darmowych ofert, na przykład konto bankowe, nie jest związane z żadnymi opłatami jedynie wtedy, gdy spełnimy określone wymagania, przykładowo wydamy na miesiąc wskazaną sumę. Warto więc patrzeć na propozycje banków perspektywicznie, aby nie okazało się, że nie spełnimy wymogów do uzyskania darmowej oferty.

Jak zmienić firmowe konto bankowe na inne?

Nie ma możliwości przeniesienia numeru konta do innego banku. Wynika to głównie z faktu, że numery konta bankowych przypisane są do konkretnych banków. Wobec tego nie możemy skorzystać z takiej opcji jak w przypadku numeru telefonu, gdy możemy przenosić go pomiędzy różnymi operatorami.

Zmiana firmowego konta bankowego na nowe będzie wobec tego wymagała od nas poinformowania o tym naszych kontrahentów, klientów oraz odpowiednie urzędy. Warto zrobić to z wyprzedzeniem, czyli nie zamykać starego konta od razu, ale przez kilka miesięcy posiadać jednocześnie dwa konta. Wtedy, gdy jeden z wpłacających nie zmieniłby numery na nowy, będziemy mogli jeszcze podjąć pieniądze.

Podsumowując, zmiana firmowego konta bankowego na nowe to bardzo dobry wybór, niemniej związany jest on z pewnymi niedogodnościami. Jeżeli jednak chcemy zaoszczędzić, to najlepsza propozycja dla każdego przedsiębiorcy!