Dotacja czy kredyt dla świeżej firmy?

Dotacja czy kredyt dla świeżej firmy?
Dotacja czy kredyt dla świeżej firmy?

Przed założeniem własnej firmy musimy odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie – skąd wziąć pieniądze na działalność? Gdy nie mamy oszczędności, możemy skorzystać z dotacji lub wziąć kredyt dla świeżej firmy. Jaka opcja będzie lepsza?

Najlepiej, aby na rozpoczęcie działalności mieć odłożone oszczędności. Wtedy nie musimy poszukiwać dodatkowego wsparcia zewnętrznego. Jednak często okazuje się, że pieniądze nie są wystarczające na wyższe wydatki, na przykład wynajem lokalu czy zatowarowanie nowego sklepu. Dlatego w takich sytuacjach warto poszukać innej formy finansowania.

Dotacje dla nowych firm

Osoby chcące założyć nową działalność gospodarczą mogą skorzystać z kilku form dotacji – najbardziej popularne to dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Unii Europejskiej oraz dotacje na założenie firmy z Urzędu Pracy (Funduszu Pracy). Dostępne są też środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz środki z różnych programów rządowych.

Dotacje to atrakcyjna alternatywa dla pożyczki dla firm, ponieważ nie wymagają zwrotu, ale z drugiej strony musimy spełnić określone wymagania. Środki przeznaczone są głównie dla tych osób, których sytuacja na rynku pracy nie jest atrakcyjna, wobec tego nie każdy przyszły przedsiębiorca będzie mógł otrzymać pieniądze. Ponadto w przypadku funduszy unijnych może być wymagany wkład własny. Konieczne będzie też przedstawienie zabezpieczeń, na przykład może być to weksel in blanco, poręczenie, zastaw na prawach lub rzeczach. Gdy nie spełnimy wymagań, instytucja, która udzieliła dotacji, może wymagać jej zwrotu.

Pożyczki i kredyty dla nowych firm

W związku ze skomplikowanymi formalnościami związanymi z uzyskaniem dotacji oraz ich ograniczoną ilością wielu nowych przedsiębiorców szuka pomocy w bankach oraz w instytucjach pozabankowych. Tutaj także liczba ofert jest ograniczona, ale pieniądze możemy dostać łatwiej – także bez konieczności dostarczania różnorodnych dokumentów.

W bankach możemy liczyć na specjalne pożyczki na start – banki zwykle wymagają wtedy przedstawienia dokumentów rejestracyjnych firmy oraz biznesplanu, ale nie w każdej instytucji jest to potrzebne, zwłaszcza gdy bierzemy pożyczkę na mniejszą sumę. W instytucjach pozabankowych nie musimy już nawet dostarczać tych dokumentów – wystarczy tylko poprawne wypisanie wniosku o pożyczkę, polskie obywatelstwo i stałe zameldowanie w kraju.

Złóż wniosek o pożyczkę dla nowej firmy w Aasa Dla Biznesu!

W naszej firmie Aasa przygotowaliśmy dla klientów atrakcyjną pożyczkę pozabankową Aasa Dla Biznesu, która przeznaczona jest dla przedsiębiorców już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Możesz uzyskać nawet do 10 000 złotych na 24 miesiące. Nie wymagamy od naszych klientów przedstawiania dokumentów rejestracyjnych, bankowych i księgowych oraz oferujemy pożyczki bez poręczeń i zabezpieczeń.

Wniosek o pożyczkę możesz złożyć nawet w tym momencie – na naszej stronie internetowej znajdują się wszystkie informacje dotycząc kosztów i warunków udzielenia pożyczki dla firm. Zapraszamy do skorzystania z oferty!