Gdy bank nie chce udzielić pożyczki...

Gdy bank nie chce udzielić pożyczki...
Gdy bank nie chce udzielić pożyczki...

Na ogół po pożyczkę udajemy się do banku. Dzisiaj jednak możemy otrzymać ją nie tylko w takiej instytucji, ale również w pozabankowych firmach pożyczkowych. Jakie pożyczki oferowane są pozabankowo? Kiedy warto z nich skorzystać? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać środki?

W bankach do dyspozycji mamy szeroką gamę pożyczek gotówkowych, a także innych produktów, na przykład takich jak karty kredytowe, kredyty samochodowe, kredyty hipoteczne na budowę domu czy mieszkania. Możemy też zaciągać pożyczki i kredyty dla biznesu, czyli dla firmy.

Obecnie jednak banki nie są jedynymi instytucjami, w których jesteśmy w stanie otrzymać pożyczkę gotówkową. Po piętach depczą im również coraz popularniejsze pozabankowe firmy pożyczkowe, które działają zarówno stacjonarnie, jak i przez internet.

Pozabankowe firmy pożyczkowe często wybierane są przez te osoby, które w bankach otrzymały negatywne decyzje pożyczkowe. Warto jednak wskazać, że są one dobrym wyborem także same w sobie i pozwalają na uzyskanie finansowania nawet szybciej i na lepszych warunkach niż w bankach!

Jedną z takich pożyczek pozabankowych jest pożyczka ratalna od Aasa – dzięki niej można uzyskać błyskawiczną wypłatę pieniędzy na dowolny cel. Oferta skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak również biznesowych. Wystarczy złożyć wniosek on-line!

Dla wszystkich osób, które poszukują alternatywy dla pożyczek oferowanych przez banki, przygotowaliśmy specjalny poradnik pozwalający na wybranie najkorzystniejszej oferty pozabankowej. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Zapraszamy do lektury!

- Pożyczka gotówkowa w banku – podstawowe informacje

- Pożyczka bankowa – kto może ją otrzymać?

- Kiedy bank odmawia udzielenia pożyczki?

- Jeśli nie bank, to co?

- Pożyczki pozabankowe – dla każdego?

- Jak wybrać dobrą pożyczkę pozabankową?

Pożyczka gotówkowa w banku – podstawowe informacje

Pożyczki bankowe zaliczają się do grupy tych zdecydowanie najbardziej popularnych. Otrzymamy je w praktycznie każdym banku – zarówno w placówkach stacjonarnych, jak również przez internet, bez potrzeby wychodzenia z domu czy z biura.

Pożyczki gotówkowe oferowane przez banki to pożyczki przeznaczone na dowolny cel. Klient nie musi wtedy wskazywać, na co zamierza przeznaczyć pozyskane środki, dlatego pozostaje to całkowicie w jego gestii.

Pieniądze mogą być przeznaczone na przykład na:

- zakupy, przykładowo na AGD, RTV, meble i inne

- wyjazdy wakacyjne, wyjazdy do pracy

- remonty nieruchomości

- leczenie w prywatnych placówkach

- urządzenie imprezy, na przykład wesela

- spłatę rachunków i innych długów

Zatem pożyczka gotówkowa w banku pozwala na sfinansowanie praktycznie każdego wydatku klienta.

Kwota pożyczki jest przy tym dość indywidualna i zależna jest od zdolności kredytowej klienta, na którą z kolei składa się szereg czynników. Przykładowo, maksymalna kwota pożyczki dla osoby osiągającej minimalne wynagrodzenie to 10 000 złotych do 25 000 złotych, natomiast dla tej zarabiającej więcej to kwota nawet 100 000 złotych.

Duże znaczenie ma przy tym okres spłaty pożyczki – im jest on dłuższy, tym rata pożyczki jest niższa. Przy dłuższych okresach spłaty jesteśmy zatem w stanie pożyczyć więcej, ale musimy też liczyć się z wyższymi kosztami pożyczkowymi wynikającymi głównie z oprocentowania.

Pożyczka bankowa – kto może ją otrzymać?

Aby otrzymać pożyczkę bankową, klient musi spełnić określone wymogi związane z daną ofertą. Najczęściej możemy zapoznać się z nimi jeszcze przed złożeniem wniosku pożyczkowego, bezpośrednio w placówce albo na stronie internetowej banku.

Generalnie, banki mają bardziej wygórowane wymagania niż większość pozabankowych firm pożyczkowych, dlatego też uzyskanie w nich pożyczki gotówkowej może być trudniejsze. Jakie wymogi należy wtedy spełnić?

Podstawa to odpowiednia zdolność kredytowa

Najważniejsze przy wnioskowaniu o pożyczkę gotówkową w banku jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej, ponieważ żaden bank nie udzieli klientowi pożyczki pochopnie.

Zdolnością kredytową jest możliwość spłaty przez klienta zaciągniętego zobowiązania składającego się z kapitału i opłat dodatkowych (odsetki, prowizja, inne koszty) w wyznaczonym czasie.

Analiza zdolności kredytowej dzieli się na:

- analizę ilościową – to analiza sytuacji finansowej potencjalnego klienta, w tym jego uzyskiwanych dochodów, ich źródeł i systematyczności, miesięcznych kosztów utrzymania, obecnie posiadanego zadłużenia

- analizę jakościową – to analiza osoby klienta, w tym jego wiek, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu, wykształcenie, zajmowane stanowisko, staż pracy, status mieszkaniowy

Ważna jest także historia kredytowa, która odnosi się do dotychczasowych pożyczek i kredytów klienta, w tym też do posiadanych przez niego kart kredytowych, debetów. Przy jej określaniu bierze się pod uwagę dane w BIK – Biurze Informacji Kredytowej. Banki mogą korzystać też z baz BIG, czyli Biur Informacji Gospodarczej takich jak KRD – Krajowy Rejestr Długów BIG, BIG InfoMonitor, ERIF BIG.

Zatem odpowiednia zdolność kredytowa to podstawa przy rozpatrywaniu wniosku o pożyczkę w banku.

Pożyczka bankowa także bez zaświadczenia od pracodawcy

Warto przy tym zaznaczyć, że do uzyskania pożyczki bankowej wcale nie musimy przedstawiać szeregu dokumentów, na przykład zaświadczenia od pracodawcy o uzyskiwanych dochodach.

W przypadku mniejszych sum pożyczek gotówkowych, na przykład do 10 000 złotych zależnie od oferty bank sprawdza klienta tylko w BIK. Gdy informacje na jego temat są pozytywne, wtedy można otrzymać pożyczkę od ręki.

Stali klienci banków, którzy ubiegają się o pożyczki on-line lub stacjonarnie, mogą otrzymać wyższy limit pożyczki gotówkowej. Bank ma wtedy dostęp do informacji na temat osiąganych przez nich dochodów i wydatków z konta.

Zatem pożyczkę bankową można otrzymać wtedy praktycznie od ręki, ale tylko w sytuacji, gdy spełnimy odpowiednie wymagania.

Kiedy bank odmawia udzielenia pożyczki?

Może zdarzyć się zatem, że bank odmówi udzielenia pożyczki swojemu klientowi. Nie jest to wcale rzadka sytuacja, ponieważ, jak wspomnieliśmy już wcześniej, banki dość restrykcyjnie podchodzą do klientów, którzy ubiegają się u nich o finansowanie.

Może zatem zdarzyć się, że nawet jeśli posiadamy źródło stałych zarobków, zarabiamy dużo, nie mamy długów, bank wyda decyzję odmowną. W jakich sytuacjach dokładnie ma to miejsce?

Najczęściej banki odmawiają udzielania pożyczki wtedy, gdy:

- klient nie ma wystarczającej zdolności kredytowej

- klient ma lub miał problemy z terminową spłatą zobowiązań

- klient nie spełnia innych warunków banku

Co dokładnie kryje się za tymi powodami odmowy? Jeśli je poznamy, możemy zmniejszyć ryzyko kolejnego odrzucenia wniosku, ale nie jest to gwarantowane.

Brak wystarczającej zdolności kredytowej

Jak wspomnieliśmy wcześniej, na zdolność kredytową badaną każdorazowo przez bank składa się szereg różnych czynników, w tym zarobki oraz wydatki.

Gdy nie jesteśmy w stanie zaprezentować w banku wystarczającej zdolności, otrzymamy odmowę. Bank może wtedy prosić nas w celu jej potwierdzenia o zaświadczenie od pracodawcy albo skontaktować się z nim bezpośrednio, może też wymagać przedstawienia wyciągu z konta lub innych dokumentów stwierdzających osiągane dochody.

Jeśli zarabiamy bardzo mało albo też dużo, ale mamy przy tym wysokie inne wydatki, na przykład spłacamy inne kredyty i pożyczki, mamy na utrzymaniu dużą rodzinę, nasza zdolność kredytowa będzie oceniona jako niska i spotkamy się z odmową.

Brak pozytywnej historii kredytowej

Druga ważna kwestia to historia kredytowa zawarta w bazie BIK oraz dane w innych bazach – BIG.

Gdy w przeszłości nie spłaciliśmy jakiegoś zobowiązania w terminie albo zaniechaliśmy w ogóle spłaty, wtedy dla banku będzie to sygnał, że nie jesteśmy godnymi zaufania klientami i tym samym otrzymamy decyzję odmowną.

Banki kładą bardzo duży nacisk na historię kredytową, dlatego nawet niewielkie opóźnienie w spłacie zadłużenia może skutkować odrzuceniem wniosku.

Niespełnienie innych warunków banku

Oprócz odpowiedniej zdolności i historii kredytowej banki mają też inne wymogi w stosunku do swoich klientów, na przykład mogą one dotyczyć ich wieku, wykształcenia i zajmowanego stanowiska, sytuacji mieszkaniowej. Zatem jeśli nie spełnimy innych warunków banku, także możemy spotkać się z decyzją odmowną.

Bank często po prostu nie wskazuje, co jest przyczyną odrzucenia wniosku, dlatego klientom czasami trudno określić, co dokładnie spowodowało nieudzielenie pożyczki gotówkowej. Czy w takiej sytuacji trzeba pogodzić się, że finansowania nie będzie można już pozyskać w ogóle?

Jeśli nie bank, to co?

Na szczęście, nie tylko banki mogą udzielać pożyczek gotówkowych, ponieważ możemy uzyskać je również od innych pożyczkodawców.

Generalnie, pożyczka jest umową pozwalającą nam na pozyskanie pieniędzy zarówno od osób prywatnych, jak i od podmiotów takich jak firmy. Pożyczkę możemy otrzymać zatem od rodziny, od znajomych, ale też od nieznanych nam osób prywatnych, na przykład w formie pożyczek społecznościowych.

Skupmy się jednak na jednej ofercie, a mianowicie na pożyczkach pozabankowych oferowanych przez pozabankowe firmy pożyczkowe takie jak Aasa. To najczęściej wybierane oferty wtedy, gdy bank odmawia udzielenia pożyczki.

Na polskim rynku finansowym mamy do dyspozycji pełną gamę pożyczkowych firm pozabankowych, które działają zarówno stacjonarnie, jak również przez internet. Proponują swoim klientom szybkie, wygodne i tanie pożyczki gotówkowe, które można przeznaczyć na dowolny cel.

Pozabankowe firmy pożyczkowe oferują głównie:

- pożyczki typu chwilówka

- pożyczki ratalne

Każda z tych pożyczek ma inną specyfikę, co wpływa również na jej maksymalną kwotę oraz okres spłaty zobowiązania. Różnią się również warunkami do spełnienia. Warto wskazać, że możemy ubiegać się o nie zarówno stacjonarnie, jak i on-line, zatem można otrzymać je także bez wychodzenia z domu.

Pożyczka typu chwilówka

Pożyczki typu chwilówka pozwalają na pozyskanie kwoty dość niskiej, ponieważ w zależności od firmy pożyczkowej to od 2 000 do 4 000 złotych. Warto przy tym zaznaczyć, że wysokie kwoty mogą dotyczyć tylko stałych klientów, więc na początek możemy otrzymać niższą sumę, na przykład 1 500 złotych czy 2 500 złotych.

Cechą charakterystyczną chwilówek jest również krótki czas spłaty zadłużenia, który na ogół wynosi 15-30 dni. Wobec tego w ciągu dwóch tygodni albo miesiąca klient musi spłacić całość zaciągniętego zobowiązania.

To czyni chwilówki wygodnymi, szybkimi pożyczkami w razie braków w budżecie, ale z drugiej strony zwiększa także ich ryzyko, ponieważ w tak krótkim czasie należy zebrać potrzebą sumę i oddać pożyczkodawcy.

Pożyczka ratalna

Bezpieczniejszym wyborem są pożyczki ratalne, na przykład takie jak w Aasa. Są to pożyczki podobne do bankowych, ponieważ wtedy pożyczona suma oddawana jest w comiesięcznych ratach w ustalonej z góry wysokości.

Możemy pożyczyć także wyższe sumy – w Aasa to do 10 000 złotych, dlatego można wtedy sfinansować znacznie więcej wydatków niż w przypadku pożyczek chwilówek. Czas spłaty zadłużenia wynosi wtedy 2 lata, co pozwala na podzielenie kwoty do spłaty na niskie raty, łatwe w regulowaniu każdego miesiąca.

Pozabankowe pożyczki ratalne są zatem lepszym wyborem niż chwilówki, jeśli klient chce pozyskać większą sumę na dowolny cel. Warto przy tym zaznaczyć, że warunki konieczne do spełnienia przy uzyskaniu tej pożyczki również nie są bardzo wygórowane w porównaniu z chwilówkami. Poniżej przyglądamy się im dokładniej.

Pożyczki pozabankowe – dla każdego?

Przyjęło się uważać, że pożyczki pozabankowe są dostępne dla każdego, kto tylko złoży wniosek pożyczkowy. Warto jednak wskazać, że również firmy pożyczkowe stosują specjalne wymogi, które muszą być spełnione przez klientów. Wprawdzie najczęściej są one mniej wygórowane niż te bankowe, niemniej jednak uzyskanie pożyczki bez spełnienia żadnych wymogów nie jest także tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Pozabankowe firmy pożyczkowe, w tym Aasa, udzielają pożyczek klientom wiarygodnym, posiadającym odpowiednią zdolność kredytową oraz spełniającym inne wskazane warunki.

Poniżej prezentujemy dokładnie warunki pożyczkowe, które należy spełnić, aby uzyskać wypłatę pieniędzy w pozabankowych firmach pożyczkowych.

1. Dowód osobisty

Jak wspomnieliśmy wcześniej, to jeden z głównych dokumentów wymaganych przy wnioskowaniu o pożyczkę. Dowód musi być ważny, ponieważ w przeciwnym przypadku wniosek będzie odrzucony.

2. Odpowiedni wiek

Zasadniczo, z produktów finansowych takich jak pożyczki i kredyty można korzystać już od 18. roku życia, ale wiele firm pożyczkowych stosuje się wtedy dodatkowe limity wiekowe do spełnienia.

Warto zatem zwrócić uwagę na to, czy firma pożyczkowe nie stosuje innych limitów – jeśli się w nich nie mieścimy, należy poszukać innej oferty, ponieważ wniosek będzie wtedy od razu odrzucony.

3. Stały adres zamieszkania w Polsce

Kolejnym ważnym warunkiem do spełnienia jest także posiadanie stałego adresu zamieszkania w Polsce. Służy on wtedy również jako adres korespondencyjny i otrzymamy na nieco niezbędną dokumentację, gdy zaciągamy pożyczkę on-line.

4. Brak negatywnych informacji w rejestrach dłużników

Wiele osób myśli, że pożyczki pozabankowe można otrzymać nawet wtedy, gdy jest się dłużnikiem. Jednak tak naprawdę również w tym przypadku konieczne jest spełnienie odpowiednich warunków – firmy pożyczkowe zabezpieczają się wtedy przed nierzetelnymi klientami, którzy mogą nie spłacić zobowiązania.

Pod uwagę bierze się rejestry takie jak:

- BIK – Biuro Informacji Kredytowej

- ERIF Biuro Informacji Gospodarczej

- BIG InfoMonitor

- Krajowy Rejestr Długów BIG

W bazie BIK znajdują się informacje o kredytach i pożyczkach Polaków, w tym o ich debetach i kartach kredytowych. Gdy w przeszłości mieliśmy problemy ze spłatą takich zobowiązań, informacje na ten temat odnotowywane są w bazie i potem mogą przeszkodzić nam w otrzymaniu kolejnego finansowania zarówno w banku, jak i pozabankowo.

Bazy BIG, czyli ERIF, InfoMonitor, KRD obejmują już inne informacje, na przykład niespłacone długi wynikające z faktur, abonamentów, rachunków, czynszów, mandatów, polis ubezpieczeniowych, alimentów. Zatem one także mogą być powodem do odrzucenia wniosku pożyczkowego w pozabankowej firmie pożyczkowej.

5. Udokumentowany stały dochód

Ważnym warunkiem do spełnienia jest również posiadanie udokumentowanego dochodu. Dla wielu firm pożyczkowych to ważny parametr, czyli podobnie jak w przypadku banków musimy wtedy pamiętać o tym, aby go spełnić.

Najlepiej osiągać dochody z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony. Także honorowane są dochody z renty oraz emerytury. Są to najbardziej „pewne” źródła dochodu dla firm pożyczkowych, więc klienci je posiadający mogą liczyć na szybszą wypłatę pieniędzy.

Warto także wskazać, że istnieje możliwość otrzymania przy innych źródłach dochodu, na przykład z umów cywilnoprawnych – umowy o dzieło, umowy zlecenia, ale także przy dochodach z działalności gospodarczej, rolniczej, z wynajmu. Firmy pożyczkowe podchodzą jednak indywidualnie do takich wniosków, dlatego może zdarzyć się, że spotkamy się z odmową. Najczęściej jednak oferty są na tyle elastyczne, że pozabankowo możemy otrzymać pożyczkę bez problemów, zwłaszcza, gdy mamy pozytywną historię kredytową.

W Aasa należy spełnić poniższe warunki:

- być w wieku 20 – 80 lat

- posiadać stały adres zamieszkania w Polsce

- nie figurować w rejestrze dłużników BIG (InfoMonitor, ERIF)

- mieć udokumentowany stały dochód w Polsce (z tytułu umowy o pracę, renty, emerytury)

Oprócz tego należy również posiadać dowód osobisty – musi być on ważny, a także posiadać konto bankowe, jeśli dokonuje się weryfikacji tożsamości przez przelew on-line. Nie są za to wymagane poręczenia oraz inne zabezpieczenia.

Jak wybrać dobrą pożyczkę pozabankową?

Do wyboru mamy szeroką gamę pozabankowych firm pożyczkowych, które dostępne są zarówno stacjonarnie, jak również on-line. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę wtedy, gdy poszukujemy dobrej oferty?

Dobra pożyczka pozabankowa powinna być:

- dostępna na dogodnych warunkach

- tania – nie powinna pociągać za sobą wysokich kosztów

- bezpieczna, aby nie powodować ryzyka dla klientów

- szybka w wypłacie

Zatem przy poszukiwaniu najlepszej oferty powinniśmy dokładnie zapoznać się z parametrami oferty, aby zaciągnięcie zobowiązania rzeczywiście mogło okazać się dobrą decyzją. Dzięki doborowi tej właściwej możemy liczyć na warunki podobne, a nawet lepsze niż w wielu bankach, a koszty pożyczki również nie będą wtedy bardzo wysokie.

Porównanie różnych ofert jest bardzo łatwe przez internet. Na stronach WWW firm pożyczkowych można od razu zapoznać się z warunkami, które trzeba spełnić. Można również skorzystać ze specjalnych kalkulatorów pożyczkowych na stronach firm pożyczkowych – po wpisaniu wysokości pożyczki oraz okresu spłaty można natychmiast zobaczyć, ile będzie kosztowała dana pożyczka.

Aby mieć pewność, że oferta jest bezpieczna, można poszukać również opinii na jej temat przez internet. To pozwala na wyeliminowanie sytuacji, w której firma pożyczkowa nie jest godna zaufania i możemy narazić się wtedy na poważne problemy, na przykład utratę pieniędzy, kradzież tożsamości.

Podsumowanie

Gdy bank wydaje decyzję odmowną na wniosek o pożyczkę, nie trzeba rezygnować ze swoich planów – do wyboru jest szeroka gama ofert pozabankowych, które dostępne są na wyciagnięcie ręki. Dzięki nim można szybko i wygodnie pozyskać środki w kwocie nawet 10 000 złotych na dowolny cel – całkowicie przez internet.

Pozabankowe pożyczki można także zaciągnąć od razu – bez wcześniejszego składania wniosku w banku i oczekiwania na jego rozpatrzenie. Pożyczki oferowane przez firmy pożyczkowe są znane ze swojej szybkości, dlatego wypłata pieniędzy może nastąpić nawet tego samego dnia. To kluczowe wtedy, gdy liczy się szybkość!

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą pożyczki ratalnej w Aasa – dla naszych klientów przygotowaliśmy korzystną pożyczkę on-line, która pozwala na sfinansowanie każdego wydatku. Dogodne warunki pożyczkowe oraz krótkie terminy rozpatrywania wniosków powodują, że można pozyskać u nas finansowanie praktycznie od razu.

Wniosek o pożyczkę pozabankową w Aasa można złożyć już teraz przez internet!