Jak wziąć szybką pożyczkę?

Jak wziąć szybką pożyczkę?
Jak wziąć szybką pożyczkę?

Dobra pożyczka powinna być nie tylko tania, ale również szybka, aby klient mógł otrzymać pieniądze na wydatki praktycznie od ręki. Dzisiaj wiele banków i pozabankowych firm pożyczkowych chwali się, że potrafią udzielić pożyczki nawet w ciągu kilkunastu minut. Jak wygląda to w rzeczywistości?

Jeśli na koncie bankowym nie mamy wystarczającej ilości pieniędzy na pokrycie naglących wydatków, najlepszym rozwiązaniem będzie pożyczka. Możemy wtedy pożyczyć pieniądze od kogoś bliskiego, na przykład od rodziny czy znajomego, ale również możemy zwrócić się do pożyczkodawcy takiego jak bank czy firma pożyczkowa działająca pozabankowo.

Aktualnie do dyspozycji jest szeroka gama pożyczek gotówkowych pozwalających na sfinansowanie praktycznie każdego wydatku – zarówno niewielkiego, jak i opiewającego na wysokie sumy. Możemy nawet zaciągać pożyczki on-line, czyli bez potrzeby wychodzenia z domu, ponieważ wszystkie formalności da się wtedy załatwić przez internet.

Jak jednak znaleźć taką pożyczkę, która będzie w stanie pomóc nam w sfinansowaniu wydatków w skróconym czasie? Podpowiadamy, na jakie parametry warto patrzeć!

- Szybka pożyczka – czyli jaka?

- Co warunkuje szybkość udzielenia pożyczki?

- Do banku czy pozabankowej firmy pożyczkowej?

- Czy każdy może wziąć szybką pożyczkę?

- Co może spowodować opóźnienie w rozpatrzeniu wniosku?

Szybka pożyczka – czyli jaka?

Gdy mówimy o szybkiej pożyczce, często nie zastanawiamy się dokładnie nad tym, co mamy na myśli. Wobec tego dla jednej osoby szybka pożyczka to taka, która dostępna jest praktycznie od ręki, dla innych z kolei to taka, która będzie uruchomiona w ciągu jednego dnia roboczego.

Przyjmijmy zatem, że szybka pożyczka to taka pożyczka, którą możemy otrzymać jak najszybciej, czyli im krótszy okres jej przyznania, tym lepiej.

Jakie pożyczki otrzymamy najszybciej? Ile możemy dokładnie wtedy pożyczyć? Kiedy należy dokonać spłaty takiej pożyczki? Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę poza szybkością jej udzielenia?

Szybka pożyczka – tylko gotówkowa?

Gdy poszukujemy szybkiej pożyczki, możemy najczęściej spotkać się z pożyczkami gotówkowymi. To właśnie one zostały stworzone po to, aby ułatwiać klientom ponoszenie różnych wydatków – nie ma wtedy konieczności określania celu dla środków, więc można wydać je dowolnie. Pożyczki tego rodzaju oferowane są przez praktycznie każdy bank oraz przez pozabankowe firmy pożyczkowe – zarówno stacjonarnie, jak i on-line.

Warto jednak zaznaczyć, że pożyczki gotówkowe nie są jedynymi pożyczkami, które możemy otrzymać bezzwłocznie. Do tej grupy możemy zaliczyć również pożyczki ratalne, które uzyskamy bezpośrednio w sklepach, pożyczki lombardowe, które udzielane są pod zastaw różnego mienia, a także niektóre typy kredytów, na przykład kredyty samochodowe – jeśli klient przedstawia wystarczającą zdolność kredytową, może otrzymać kredyt na auto w ciągu jednej godziny.

Największym powodzeniem wśród szybkich pożyczek cieszą się jednak te gotówkowe – to najlepsze wsparcie wtedy, gdy potrzebne są pieniądze na dowolny cel praktycznie od zaraz.

Szybką pożyczkę gotówkową możemy przeznaczyć na takie cele jak:

- zakupy, na przykład AGD, RTV i inne niezbędne przedmioty

- remonty, gdy nie można z nimi zwlekać

- wyjazdy, przykładowo atrakcyjny wyjazd last minute

- leczenie, gdy nie możemy czekać w kolejce i liczy się czas

- spłatę długów, jeśli zbliża się termin ich spłaty

- zapłatę rachunków, które są wyższe niż zakładane

- naprawę samochodu potrzebnego do dojazdów

Są to tylko przykładowe cele szybkich pożyczek, które pozwalają na sfinansowanie różnych wydatków w ekspresowym tempie.

Ile można pożyczyć i kiedy trzeba dokonać spłaty?

W zależności od oferty pozwalają na pożyczenie sumy do około 5 000 złotych czy 10 000 złotych, ale możemy uzyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy, a nawet kilkaset tysięcy złotych.

Czas spłaty pożyczki gotówkowej wynosi najczęściej od 1 roku do 10 lat, ale przeważnie to około 2-5 lat. Najczęściej przy składaniu wniosku możemy samodzielnie określić, jaki jest preferowany przez nas okres spłaty. Im krótszy okres spłaty pożyczki, tym raty będą wyższe, ale za to zmaleją również koszty pożyczkowe. W przypadku wydłużonego czasu spłaty rata pożyczkowa będzie już na niższym poziomie, ale za to oddamy banku albo firmie pożyczkowej więcej pieniędzy w opłatach.

Warto także zaznaczyć, że do grupy pożyczek gotówkowych zaliczają się także tak zwane chwilówki. Są to pożyczki chwilowe, które zawieramy na niskie sumy – najczęściej od 100 złotych do 2 000 – 5 000 złotych zależnie od pożyczkodawcy, które musimy oddać w ciągu miesiąca (rzadziej z opcją przedłużenia spłaty). Służą do błyskawicznego podreperowania domowego budżetu, gdy spłatę możemy wykonać w ciągu 30 dni.

Ważna nie tylko szybkość

Oczywiście, dobra pożyczka gotówkowa powinna być nie tylko szybka, ale również powinna charakteryzować się innymi parametrami. Dzięki temu możemy znaleźć perfekcyjną ofertę, która będzie mogła pozwolić nam na pożyczenie pieniędzy na najbardziej dogodnych dla nas warunkach, będzie tania, a także będzie bezpieczna.

Aktualnie banki i pozabankowe firmy pożyczkowe kładą duży nacisk właśnie na szybkość pożyczek, ponieważ wtedy, gdy chcemy pożyczyć pieniądze, najczęściej chcemy wydać je od razu. Zatem dużym plusem w oczach wielu klientów jest błyskawiczne rozpatrzenie wniosku pożyczkowego i wypłata pieniędzy od ręki.

Zatem przy poszukiwaniu dobrej pożyczki powinniśmy patrzeć nie tylko na jej szybkość, ale także na szereg innych parametrów – wtedy możemy mieć pewność, że będzie spełniała wszystkie nasze wymagania.

Co warunkuje szybkość udzielenia pożyczki?

Jeśli mówimy o pożyczce szybkiej, to mamy na myśli taką, która pozwala nam na uzyskanie wypłaty w jak najkrótszym czasie. Warto jednak zaznaczyć, że na szybkość jej udzielenia składa się szereg różnych czynników.

Na szybkość udzielenia pożyczki składają się:

- czas wypisania wniosku pożyczkowego przez klienta

- czas weryfikacji tożsamości klienta – pożyczki on-line

- czas rozpatrzenia wniosku pożyczkowego

- czas wypłaty pieniędzy

Jeśli te cztery okresy są jak najkrótsze, wtedy możemy mówić również o tym, że pożyczka jest udzielana w krótkim terminie. Poniżej przyjrzyjmy się dokładniej każdemu z nich.

Czas wypisania wniosku pożyczkowego przez klienta

Zdarza się, że to właśnie najdłuższy etap wnioskowania o pożyczkę gotówkową, ponieważ musimy wtedy dokładnie wypisać wniosek papierowy albo elektroniczny, czyli na stronie internetowej przy zaciąganiu pożyczki on-line.

We wniosku musimy umieścić szereg różnych informacji, między innymi:

- dane osobowe

- dane adresowe

- dane z dowodu osobistego jak jego numer, numer PESEL

-wysokość dochodów

-wysokość wydatków

- informacje o źródle dochodów (w tym dane o pracodawcy)

Zatem wypisanie wniosku może zająć dość dużo czasu w zależności od tego, jak dużo informacji musimy w nim zawrzeć. Przeważnie jednak samodzielne wypełnienie wniosku zajmuje od 10 do 20 minut.

Można jednak otrzymać pożyczkę bez mozolnego wypisywania wniosku pożyczkowego – to możliwe w przypadku stałych klientów banków, a także w firmach pożyczkowych działających pozabankowo. Stali klienci posiadają już stworzone konta klienta, więc najczęściej nie ma wtedy potrzeby każdorazowego wypisywania długiego wniosku pożyczkowego.

Czas weryfikacji tożsamości klienta – pożyczki on-line

Jeśli chcemy zdecydować się na pożyczkę przez internet, głównie w pozabankowych firmach pożyczkowych, musimy też przygotować się na przejście tak zwanej weryfikacji tożsamości. Jest ona niezbędnym etapem i zapobiega zaciągnięciu pożyczki przez osoby wykorzystujące cudze dokumenty.

Weryfikacja tożsamości najczęściej odbywa się on-line przez przelew weryfikacyjny. Przelew taki wykonujemy ze swojego konta bankowego na konto pożyczkodawcy – kwota jest symboliczna i wynosi na ogół 1 grosz albo 1 złoty. Pożyczkodawca porównuje wtedy dane nadawcy przelewu i dane we wniosku – gdy się zgadzają, weryfikacja jest pozytywna. Nie ma zatem możliwości wykonania przelewu weryfikacyjnego z konta innej osoby.

Przelew weryfikacyjny może dojść do adresata od razu – dzieje się tak wtedy, gdy:

- wykorzystuje się wtedy systemy szybkich płatności on-line, jak w Aasa przez system BlueMedia

- albo też jest to przelew wewnątrzbankowy, czyli zarówno klient, jak i pożyczkodawca mają konta w tym samym banku

Jeśli przelew odbywa się międzybankowo, czyli między dwoma bankami, bez użycia systemu płatności, wtedy jest najczęściej księgowany następnego dnia roboczego. To powoduje przedłużenie czasu oczekiwania na wypłatę pieniędzy.

Uwaga! Firmy pożyczkowe stosują też inne metody weryfikacji klienta, na przykład w Aasa można skorzystać z weryfikacji podczas wizyty kuriera i podpisania dokumentów, albo też z weryfikacji w placówkach partnerskich.

Czas rozpatrzenia wniosku pożyczkowego

Gdy wniosek o pożyczkę został już wypisany, następuje jego przekazanie pożyczkodawcy i rozpatrzenie. Czas rozpatrzenia również jest indywidualny i zależny od banku czy firmy pożyczkowej.

Jak zaznaczyliśmy wcześniej, obecnie banki i firmy pożyczkowe dążą do tego, aby rozpatrywać wnioski jak najkrócej, dlatego przeważnie ten etap trwa niedługo – od kilku minut do jednej godziny, ale może też w niektórych przypadkach ulec przedłużeniu.

Banki i firmy pożyczkowe korzystają ze specjalnych systemów analizujących wnioski. Systemy te automatycznie są w stanie obliczyć zdolność kredytową klienta i wskazać, czy pożyczka może być udzielona czy też nie. Gdy wszystko pójdzie prawidłowo, decyzja o rozpatrzeniu wniosku jest przekazywana do klienta błyskawicznie. W Aasa to najczęściej kilka minut, maksymalnie godzina!

Warto jednak wskazać, że duża część banków i firm pożyczkowych rozpatruje wnioski klientów jedynie w godzinach pracy. W związku z tym wtedy, gdy wypełnimy i przekażemy wniosek pożyczkowy poza tymi godzinami, będzie on rozpatrzony dopiero w najbliższym dniu roboczym. To może przedłużyć czas oczekiwania na decyzję nawet o kilka dni.

Czas rozpatrywania wniosku może przedłużyć się również wtedy, gdy pożyczkodawca nie będzie pewien co do zdolności kredytowej klienta i będzie prosił go o dodatkową dokumentację, na przykład zaświadczenie od pracodawcy, wyciąg z konta, czy też o specjalne zabezpieczenie, przykładowo przedstawienie poręczyciela.

Czas wypłaty pieniędzy

Trzecim czynnikiem warunkującym szybkość wypłaty pożyczki gotówkowej jest czas wypłaty pieniędzy.

Wypłata może następować na trzy sposoby:

- gotówką

- przelewem na konto

-  z użyciem czeku GIRO realizowanego w placówce pocztowej

Wypłata gotówką najczęściej następuje w przypadku pożyczki udzielanej stacjonarnie (rzadziej

przy pożyczkach z obsługą domową). Z kolei wypłata przelewem na konto klienta może mieć miejsce zarówno w przypadku pożyczek stacjonarnych, jaki tych udzielanych przez internet.

Przy wypłacie gotówką nie musimy na ogół czekać na pieniądze. Mniejsze sumy, do około 10 000 złotych, wypłacane są od ręki. Gdy jednak chodzi o większe kwoty, może okazać się, że musimy zaczekać na dostarczenie pieniędzy do placówki. Na ogół można otrzymać je następnego dnia.

W przypadku przelewów ma także zastosowanie wspomniana już procedura szybkich płatności on-line. Wtedy możliwe jest otrzymanie przelewu z pieniędzmi od ręki. Także przelew otrzymamy natychmiastowo, gdy jest on wewnątrzbankowy. Przy standardowych przelewach międzybankowych czas księgowania to na ogół jeden dzień roboczy.

Zatem szybkość udzielenia pożyczki gotówkowej warunkowana jest przez cztery główne czynniki: czas wypisania wniosku pożyczkowego przez klienta, czas weryfikacji tożsamości klienta, czas rozpatrzenia wniosku pożyczkowego oraz czas wypłaty pieniędzy. Gdzie zatem istnieje możliwość uzyskania pożyczki najszybszej?

Do banku czy pozabankowej firmy pożyczkowej?

Obecnie zarówno banki, jak i pozabankowe firmy pożyczkowe pozwalają na uzyskanie błyskawicznej pożyczki gotówkowej – takiej dostępnej już w kilkanaście minut z przelewem na konto albo z wypłatą gotówkową. Zanim jednak zdecydujemy się na złożenie wniosku, sprawdźmy dokładnie warunki danej oferty.

Szybkie pożyczki gotówkowe w bankach dostępne są przeważnie dla stałych klientów tych instytucji – mających konto z regularnymi wpływami od co najmniej 3-6 miesięcy. Wówczas bank udziela decyzji na podstawie posiadanych na temat klienta danych takich jak jego wpływy i wydatki z konta. Dotyczy to w szczególności pożyczek on-line, które można otrzymać wtedy w dosłownie kilka minut.

Gdy o pożyczkę bankową ubiega się osoba niebędąca stałym klientem, czas rozpatrywania wniosku może się przedłużyć. Może być też konieczne przedstawienie dodatkowych dokumentów potwierdzających zdolność kredytową, na przykład zaświadczenia od pracodawcy.

Pożyczki pozabankowe, w tym pożyczki gotówkowe na raty oferowane w Aasa, są łatwo dostępne dla każdego zainteresowanego. W tym przypadku czas rozpatrywania wniosku jest skrócony dla wszystkich wnioskujących, ale stali klienci mogą liczyć na jeszcze szybszą wypłatę pieniędzy.

Szybko uzyskamy także pożyczkę pozabankową on-line – musimy wtedy tylko przejść odpowiednią procedurę weryfikacji. Gdy zrobimy to z użyciem szybkiego przelewu przez systemy płatności on-line w godzinach pracy firmy pożyczkowej, pieniądze możemy mieć u siebie błyskawicznie.

Także szybko rozpatrywane są wnioski o pożyczki pozabankowe składane w placówkach stacjonarnych. Najczęściej wystarczy kilkanaście minut, aby otrzymać środki do dyspozycji.

Czy każdy może wziąć szybką pożyczkę?

Uzyskanie szybkiej pożyczki przez internet jest zatem jak najbardziej możliwe, ale warto wskazać, że dużo zależy nie tylko od samego pożyczkodawcy, w tym od procedur rozpatrywania przez niego wniosków, ale też od pożyczkobiorcy. Kto zatem może liczyć na szybką pożyczkę, a kto jej nie otrzyma?

Kluczowe jest posiadanie pozytywnej zdolności kredytowej. Zdolność ta określa umiejętność spłaty zobowiązania w określonym czasie, czyli jeśli posiadamy zdolność kredytową, wówczas możemy oddać pożyczkę – kapitał i opłaty – w wyznaczonym okresie.

Zdolność kredytowa liczona jest na podstawie szeregu czynników, w tym:

- osiągane dochody i ich źródła oraz systematyczność

- ponoszone comiesięczne wydatki, w tym czynsz, rachunki, inne pożyczki i kredyt, karty kredytowe, alimenty

- rodzaj pożyczki, jej wysokość i okres spłaty

- historia kredytowa wpływająca na wiarygodność kredytową

- wiek, stan cywilny i liczba osób na utrzymaniu

- wykształcenie i zajmowane stanowisko

W przypadku szybkich pożyczek najważniejsze znaczenie ma historia kredytowa, która kształtuje wiarygodność kredytową. Dlaczego jest ona tak kluczowym czynnikiem?

Historia kredytowa pokazuje, jak radziliśmy sobie ze spłatą zobowiązań takich jak pożyczki i kredyty w przeszłości. Zapisywana jest przede wszystkim w bazie BIK – Biurze Informacji Kredytowej, które zostało powołane w celu gromadzenia, przetwarzania i udostępniania danych o zadłużeniach Polaków.

W bazie BIK znajdują się informacje zarówno pozytywne, jak i negatywne, zatem nie jest to typowa baza dłużników. W bazie obecne są wpisy na temat każdej osoby, która zaciągnęła pożyczkę, kredyt, posiada debet w banku czy też kartę kredytową. Historia kredytowa jest wyrażana wtedy w postaci specjalnego scoringu, czyli oceny punktowej, na którą składają się:

- terminowość spłacania zobowiązań

- liczba spłaconych i aktualnie posiadanych pożyczek i kredytów

- wykorzystanie limitów kredytowych, na przykład na kontach, kartach

- informacje o ubieganiu się o pożyczki i kredyty

Zatem jeśli terminowo spłacamy zobowiązania, wtedy w BIK budujemy swoją pozytywną historię kredytową, która pomaga w uzyskaniu kolejnych pożyczek i kredytów. Wtedy możemy otrzymywać je błyskawicznie – bez potrzeby dostarczania dodatkowej dokumentacji, na przykład zaświadczeń o zarobkach.

Uwaga! Z zaciągnięciem szybkiej pożyczki mogą mieć problemy osoby, które nie mają żadnej historii kredytowej, czyli nie miały lub nie mają żadnych pożyczek i kredytów.Wtedy także istnieje ryzyko uzyskania decyzji odmownej lub konieczność zaprezentowania dodatkowych dokumentów, zabezpieczeń. Wówczas historię kredytową najlepiej zacząć budować od niewielkich pożyczek na małe sumy, które są najprostsze w uzyskaniu.

Co może spowodować opóźnienie w rozpatrzeniu wniosku?

Warto także wskazać, że nawet szybka pożyczka może być udzielona w dłuższym czasie. Co może spowodować wówczas opóźnienie w rozpatrzeniu wniosku pożyczkowego?

Błędy we wniosku pożyczkowym

Gdy do wniosku pożyczkowego wkradną się jakieś błędy, może do wywołać opóźnienie w jego rozpatrzeniu albo nawet całkowite odrzucenie. Warto zatem zwrócić uwagę na literówki, na wpisywane we wniosku kwoty, na numery dowodu i PESEL. Lepiej sprawdzić wniosek dwa razy niż potem wypisywać go ponownie.

Brak zdolności kredytowej

Kolejną przeszkodą jest brak wspomnianej już zdolności kredytowej. Pożyczkodawca może poprosić wtedy o dodatkowe dokumenty jak zaświadczenie od pracodawcy, wyciąg z konta, może też zażyczyć sobie zabezpieczenia jak poręczenie. To wszystko wydłuża czas oczekiwania na wypłatę pieniędzy.

Przelew międzybankowy

Wspomnieliśmy także o tym, że na szybkość udzielania pożyczki mają wpływ czasy księgowania przelewów. Przelewy międzybankowe, czyli pomiędzy dwoma różnymi bankami są księgowane według sesji Elixir, czyli trzy razy dziennie dla sesji wychodzących i przychodzących. Szybsze będzie skorzystanie z systemu płatności BlueMedia, który używany jest w Aasa.

Procedury banku lub firmy pożyczkowej

Szybkość pożyczki zależy także od procedur w banku czy w firmie pożyczkowej. Warto zatem sprawdzić opinie przed złożeniem wniosku – zdarza się, że niektórzy pożyczkodawcy notorycznie wydłużają czas rozpatrzenia wniosku i klienci otrzymują wypłatę środków z opóźnieniem.

Podsumowanie

Dzisiaj szybką pożyczkę można otrzymać nawet w ciągu kwadransa. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na czas jej wypłaty wpływa szereg różnych czynników zależnych zarówno od samego pożyczkobiorcy, jak i od pożyczkodawcy – banku czy pozabankowej firmy pożyczkowej.

Osoby zainteresowane szybkimi pożyczkami zapraszamy do skorzystania z naszej oferty w Aasa! Przygotowaliśmy błyskawiczną pożyczkę ratalną dostępną on-line na bardzo dogodnych warunkach. Wniosek możesz złożyć już teraz – pieniądze będą na twoim koncie nawet jeszcze tego samego dnia!