Kredyty i pożyczki dla firm – czym się różnią?

Kredyty i pożyczki dla firm – czym się różnią?
Kredyty i pożyczki dla firm – czym się różnią?

Słowa takie jak pożyczka i kredyt często stosowane są przez nas zamiennie. Nie zastanawiamy się, czym różnią się pomiędzy sobą, ponieważ oznaczają praktycznie to samo – pożyczenie pieniędzy w banku lub w innej instytucji pożyczkowej. Jednak w rzeczywistości kredyt i pożyczka dla firm i osób indywidualnych to dwa oddzielne produkty.

pożyczki i kredyty są udzielane obecnie przez firmy pożyczkowe oraz banki. Do wyboru jest wiele różnych ofert zarówno dla nowych przedsiębiorców, jak i dla firm będących w branży już od dłuższego czasu. Nie każdy jednak wie, że pożyczka i kredyt to inne oferty i posługując się nimi zamiennie popełniamy błąd – poniżej prezentujemy najważniejsze różnice pomiędzy nimi.

1. Przeznaczenie pieniędzy

Przede wszystkim pożyczki udzielane są na dowolny cel – nie ma tutaj żadnych ograniczeń związanych z tym, na co wydamy otrzymane pieniądze. W umowie nie musimy deklarować, na co przeznaczymy gotówkę, a instytucja nie może kontrolować naszych wydatków.

Z kolei kredyt udzielany jest już na konkretny cel. W związku z tym wyróżniamy takie kredyty jak kredyty hipoteczne, kredyty samochodowe, kredyty inwestycyjne czy kredyty konsolidacyjne. Ponadto najczęściej pieniędzy nie otrzymujemy do ręki, ale trafiają one bezpośrednio do sprzedającego, na przykład dewelopera czy salonu samochodowego. Gdy pieniądze dostajemy, musimy bankowi wykazać, na co je wydaliśmy.

2. Strony umowy

Kredyty mogą być udzielane jedynie przez banki, a także przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Instytucje te są kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Przy zawarciu kredytu konieczne jest podpisanie umowy zawierającej informacje zawarte w przepisach prawa.

Z kolei pożyczki mogą być zawarte przez dwie dowolne strony – może być to bank, SKOK, firma pożyczkowa, a także ktoś z rodziny czy znajomych. W przypadku umowy pożyczki nie mamy konieczności zwierania umowy, gdy jest ona poniżej 500 złotych – umowę możemy wtedy zawrzeć ustnie.

3. Regulacje prawne

Także różnica pomiędzy pożyczką a kredytem dotyczy przepisów prawa, które regulują te oferty. W przypadku pożyczek głównym źródłem prawa jest kodeks cywilny, w którym znajdziemy odpowiednie zapisy, między innymi o ilości maksymalnych odsetek, możliwości odstąpienia od umowy, konieczności informowania klienta o określonych parametrach pożyczki.

W przypadku kredytów stosuje się zapisy kodeksu cywilnego i dodatkowo ustawy o kredycie konsumenckim. Ważne jest również prawo bankowe oraz inne akty prawne, które dotyczą danego typu kredytu, na przykład hipotecznego.

Jakie konsekwencje mają różnice między pożyczkami a kredytami?

Zasadniczo różnice te nie są duże, ale musimy pamiętać o tym, że kredyty jako produkty w wyższym stopniu regulowane przez prawo uznawane są za bezpieczniejsze. Oczywiście, nie oznacza to, że pożyczki dla firm są ryzykowne. Powinniśmy jednak zawsze dokładnie sprawdzać oferty, aby mieć pewność, że podpisujemy dogodną dla siebie umowę.

W Aasa dla Biznesu przygotowaliśmy dla naszych klientów bezpieczne i szybkie pożyczki dla firm – zapraszamy!