Pożyczka bankowa i pozabankowa – czym to się różni?

Pożyczka bankowa i pozabankowa – czym to się różni?
Pożyczka bankowa i pozabankowa – czym to się różni?

Chcesz uzyskać szybką pożyczkę? Teraz po pieniądze można udać się zarówno do banku, jak i do pozabankowej firmy pożyczkowej. Czym dokładnie różnią się od siebie pożyczki bankowe i pozabankowe? Która z nich będzie lepszym wyborem? A może nie ma żadnej różnicy w tym, co wybierzemy?

Pożyczka gotówkowa to szybki sposób na pozyskanie pieniędzy na praktycznie dowolny cel. Zdobyte w taki sposób środki przeznaczamy między innymi na zakupy, na zagraniczny wyjazd, na organizację imprezy, na remont domu, na założenie działalności gospodarczej, aby wspomnieć tylko o niektórych możliwościach.

Dzięki pożyczce gotówkowej można jeszcze łatwiej realizować różne plany, ponieważ środki często dostępne są wówczas od ręki i na bardzo dogodnych warunkach – niekiedy nawet tylko na dowód. To powoduje, że Polacy obecnie tak chętnie decydują się na zaciąganie pożyczek gotówkowych. Co więcej, teraz możemy dostać je również całkowicie przez internet!

Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto wybrać odpowiednie miejsce, w którym dokonamy złożenia wniosku pożyczkowego. Skupmy się tutaj na jednej kwestii, a mianowicie na różnicy pomiędzy pożyczkami bankowymi i pozabankowymi. Co warto wiedzieć na ich temat?

Pożyczka gotówkowa nie tylko od banku

Wielu z nas uważa, że pożyczkę można otrzymać jedynie od banku. Nic bardziej mylnego! Pożyczka to umowa, którą możemy zawrzeć z wieloma osobami i podmiotami – nie tylko z firmami, które działają w branży finansowej, ale również z osobami prywatnymi, na przykład z kimś z rodziny czy znajomym.

Banki posiadają obecnie najszerszą ofertę pożyczkową, ale po piętach depczą im również pozabankowe firmy pożyczkowe. Swoim klientom oferują obecnie szeroką gamę pożyczek typu chwilówki oraz pożyczek ratalnych, które możemy uzyskać na dogodnych warunkach – nawet bez potrzeby wychodzenia z domu. Co więcej, pozabankowa firma pożyczkowa może zapewnić swoim klientom również wysokie bezpieczeństwo transakcji, dlatego nie trzeba obawiać się wtedy o to, że możemy stać się ofiarą oszustwa.

Zatem po pożyczkę gotówkową możemy udać się dzisiaj nie tylko do banku, ale możemy także wybrać usługi pozabankowych firm pożyczkowych. Na czym jednak polegają dokładnie różnice pomiędzy takimi ofertami?

Specjalnie dla naszych czytelników dokonaliśmy drobiazgowego porównania różnych ofert bankowych i pozabankowych i przygotowaliśmy zestawienie różnic i podobieństw pomiędzy pożyczkami w bankach i w firmach pożyczkowych.

Poruszamy między innymi takie kwestie jak:

- Ile pieniędzy można pożyczyć i jak długi jest okres spłaty?

- Jak można wnioskować o pożyczkę?

- Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać?

- Jak długo czeka się na rozpatrzenie wniosku pożyczkowego?

- Jak dostajemy pieniądze i jak spłacamy pożyczkę?

- Jaki są konsekwencje braku spłaty pożyczki?

Pożyczka gotówkowa w banku

Zacznijmy od pożyczek gotówkowych oferowanych przez banki, jako że to one są również najbardziej popularne. Są to pożyczki, które możemy uzyskać zarówno jako stali klienci danego banku, jak również możemy udać się do nowego banku, aby tam zawrzeć umowę pożyczkową.

Aktualnie do dyspozycji jest wiele ofert, które możemy przeglądać również przez internet i łatwo porównywać je ze sobą, więc znalezienie dobrej pożyczki na dowolny cel nie jest wcale takie skomplikowane. Najczęściej pożyczka nie wymaga zabezpieczenia, ale możemy też wybrać pożyczki hipoteczne.

Z pożyczek gotówkowych w bankach mogą korzystać zarówno osoby indywidualne – prywatne, jak również klienci biznesowi, którzy potrzebują szybkiej gotówki na cele związane ze swoją działalnością gospodarczą.

Wybór jest zatem bardzo szeroki – co jednak warto wiedzieć więcej o pożyczkach gotówkowych w bankach?

Pożyczka bankowa – ile pieniędzy można pożyczyć i jak długi jest okres spłaty?

Ze względu na szeroki wybór pożyczek gotówkowych w bankach do dyspozycji mamy także pełną gamę limitów kwotowych oraz okresu spłaty zadłużenia.

Generalnie, maksymalna suma pożyczki gotówkowej w bankach wynosi około 50 000 do 100 000 złotych, ale może być na również wyższa – dotyczy to w szczególności klientów biznesowych, gdzie pożyczka może opiewać na maksymalną sumę nawet 500 000 złotych.

Sam fakt tak wysokiego limitu nie oznacza jednak, że jest on dostępny dla każdego wnioskującego o środki. Duże znaczenie ma tutaj przede wszystkim zdolność kredytowa, która obliczana jest indywidualnie dla każdego klienta. Wobec tego osoby o niższej zdolności kredytowej mogą mieć limit na poziomie około 20 000 złotych czy 30 000 złotych.

W przypadku wyższych sum i niewystarczającej zdolności kredytowej bank może prosić o zabezpieczenie, na przykład w postaci hipoteki, poręczenia.

Jeśli natomiast chodzi o okres spłaty, wynosi on na ogół do 5-10 lat, ale możemy także zaciągnąć pożyczkę na krótszy okres. Minimalny czas spłaty pożyczek w bankach wynosi na ogół 3 miesiące, czyli zadłużenie spłacamy wtedy w 3 ratach.

Wiele wariantów wysokości pożyczki oraz okresu spłaty pozwala na indywidualne dopasowanie do potrzeb i możliwości finansowych wnioskującego.

Pożyczka bankowa – jak można wnioskować o pożyczkę?

Banki pozwalają swoim klientom na składanie wniosków pożyczkowych zarówno w swoich punktach stacjonarnych, jak również przez internet. Warto przy tym wskazać, że nie zawsze mamy możliwość uzyskania pożyczki całkowicie on-line.

Pożyczkę całkowicie przez internet mogą otrzymać przede wszystkim stali klienci banku, którzy prowadzą w nim konto bankowe przez okres minimum 3-6 miesięcy. Wynika to z faktu, że bank oblicza wtedy zdolność kredytową klienta na podstawie jego wpływów i wydatków na konto bankowe. W związku z tym nie ma wtedy potrzeby dostarczania dodatkowych dokumentów potwierdzających zdolność kredytową.

Bank określa wtedy maksymalny limit pożyczki dostępnej od ręki, którą możemy otrzymać on-line, bez potrzeby udawania się do placówki banku. Nie oznacza to jednak, że nie możemy pożyczyć więcej. To także możliwe, niemniej jednak musimy wtedy już zgromadzić odpowiednią dokumentację do obliczenia zdolności kredytowej.

Niektóre banki pozwalają również na złożenie wniosku przez internet przez osoby, które nie są jeszcze ich klientami. Wtedy jednak najczęściej i tak należy udać się do najbliższej placówki banku, aby tam dokonać sygnowania wniosku.

Pożyczka bankowa – jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać?

Panuje przekonanie, że do otrzymania pożyczki bankowej trzeba posiadać wysoką zdolność kredytową. Rzeczywiście, jest ona bardzo ważna, ale warto także wskazać, że nawet przy minimalnych zarobkach można otrzymać od banku pożyczkę na dowolny cel.

Główne warunki pożyczek bankowych odnoszą się przede wszystkim od właściwej zdolności kredytowej oraz odpowiedniej wiarygodności kredytowej. Co kryje się pod tymi terminami?

Zdolnością kredytową określa się zdolność klienta do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z jego kosztami w wyznaczonym czasie. Aby określić zdolność kredytową, banki przeprowadzają analizę zdolności kredytowej, która pod uwagę bierze takie parametry jak:

- wysokość uzyskiwanych dochodów oraz ich źródło

- miesięczne koszty utrzymania i inne wydatki, na przykład czynsz, rachunki, pozostałe pożyczki i kredyty, alimenty

- sytuacja rodzinna, w tym liczba osób na utrzymaniu

- wykształcenie i wykonywany zawód

Warto przy tym zaznaczyć, że każdy bank ma nieco inne wzory obliczania zdolności kredytowej klienta, dlatego może zdarzyć się, że w jednym z nich otrzymamy pożyczkę gotówkową bez problemów, w innym z kolei spotkamy się z odmową.

Drugi ważny warunek do spełnienia oprócz właściwej zdolności kredytowej to również odpowiednia wiarygodność kredytowa. Termin ten odnosi się z kolei do naszego poziomu zaufania, czyli tego, czy pożyczkodawca może nam zaufać przy pożyczeniu pieniędzy.

Przy określaniu wiarygodności kredytowej bierze się pod uwagę tak zwaną historię kredytową, która pokazuje, czy poprzednie i obecnie posiadane zadłużenie było regulowane terminowo. Skąd banki biorą takie informacje? Wykorzystują w tym celu specjalne bazy BIK – Biura Informacji Kredytowej, a także bazy BIG – Biur Informacji Gospodarczej jak:

- Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A

- ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

- KRD – Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

W bazach BIK zawarte są zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje o zaciąganych pożyczkach, kredytach, debetach, kartach kredytowych. Jeśli sumiennie spłacaliśmy zobowiązania, nasza historia kredytowa będzie także pozytywna, co będzie dodatkowym plusem przy wnioskowaniu o kolejną pożyczkę. Gdy jednak mieliśmy w przeszłości jakieś opóźnienia w spłacie albo zaniechaliśmy jej w ogóle, wtedy nie świadczy to o nas dobrze i możemy spotkać się z odmową.

Z kolei w bazach BIG znajdziemy głównie informacje negatywne, które związane są z różnymi zadłużeniami, na przykład wynikającymi z niespłaconych alimentów, mandatów, faktur, rachunków za media, czynszu. Zawarte w tych bazach dane także mogą obniżyć zdolność kredytową i doprowadzić do negatywnej decyzji banku.

Oczywiście, przy wnioskowaniu o pożyczkę bankową musimy spełnić także podstawowe warunki takie jak ważny dowód osobisty, zamieszkanie w kraju. W przypadku firm konieczne może być przedstawienie dokumentów rejestracyjnych, księgowych.

Pożyczka bankowa – jak długo czeka się na rozpatrzenie wniosku pożyczkowego?

Generalnie, banki dbaj o to, aby wnioski o pożyczki gotówkowe były rozpatrywane tak szybko, jak to możliwe. Dzisiaj odpowiedź na złożony wniosek można otrzymać nawet w ciągu paru minut zarówno przy pożyczce on-line, jak również przy tej w placówce banku. Wynika to z faktu, że banki wykorzystują specjalistyczne systemy analizujące wnioski automatycznie, które potrafią praktycznie od razu określić, czy pożyczka może być udzielona.

Jeśli jednak pojawią się jakieś problemy, na przykład z niewystarczającą zdolnością kredytową czy też z błędami, które wkradły się do wniosku, czas jego rozpatrzenia może się przedłużyć.

Pożyczka bankowa – jak dostajemy pieniądze i jak spłacamy pożyczkę?

Jeśli składamy wniosek w placówce stacjonarnej banku, najczęściej możemy otrzymać pożyczkę zarówno na konto, jak również jako wypłata gotówkowa. Warto jednak wskazać, że wypłaty gotówkowe realizowane są tylko do określonych kwot – gdy przekroczymy limit, bank przekaże nam środki na wskazany numer rachunku.

Gdy decydujemy się na pożyczkę on-line, wtedy środki wypłacane są wskazany numer konta bankowego.

Spłata pożyczki następuje zgodnie z harmonogramem na wskazane konto bankowe. Jeśli pożyczkę pobieraliśmy w banku, w którym obecnie mamy konto, rata może być także pobierana automatycznie wyznaczonego dnia przez blokadę środków na koncie. Gdy pożyczkę mamy w innym banku, możemy wykonać przelew albo wpłacić środki w formie gotówki w okienku banku czy na poczcie.

Pożyczka bankowa – jakie są konsekwencje braku spłaty pożyczki?

Jeśli pożyczki gotówkowej zaciągniętej w banku nie spłacimy w terminie, grożą nam kary, które zawarte są w umowie pożyczkowej.

Już od pierwszego dnia dochodzi do naliczenia odsetek karnych za zwłokę w spłacie. Bank może zacząć wysyłać także monity, które mogą być płatne i kosztują od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych.

Jeśli nie spłacimy zobowiązania, wtedy sprawa może być przekazana do windykacji, a następnie do sądu i do komornika. Oczywiście, nasze dane trafiają także do baz dłużników i wtedy mogą być poważnym utrudnieniem w zaciąganiu kolejnych zobowiązań, a nawet w podpisywaniu umów, na przykład na abonament.

Pożyczka gotówkowa w pozabankowej firmie pożyczkowej

Po pożyczkę gotówkową możemy udać się także do pozabankowych firm pożyczkowych, które działają w każdej większej miejscowości. Także mamy możliwość składania wniosków przez internet – taka metoda wnioskowania o pożyczki gotówkowe pozabankowe jest dzisiaj bardzo popularna, ponieważ formalności możemy załatwić wtedy bez wychodzenia z domu czy z biura.

Na polskim rynku pozabankowym działa wiele firm pożyczkowych, które oferują zarówno pożyczki typu chwilówka, jak również pożyczki ratalne. Do dyspozycji mamy także firmy, które oferują pożyczki hipoteczne, w przypadku których zabezpieczaniem jest hipoteka, na przykład na domu, mieszkaniu. Możemy spotkać się także z pożyczkami z innym zabezpieczeniem, na przykład poręczeniem.

Nie musimy również obawiać się o bezpieczeństwo – pożyczki gotówkowe w pozabankowych firmach pożyczkowych są bezpiecznym wyborem, ale dla pewności warto wybierać te, które mają już ugruntowaną pozycję na rynku.

Poniżej prezentujemy dokładne informacje o pozabankowych pożyczkach gotówkowych.

Pożyczka pozabankowa – ile pieniędzy można pożyczyć i jak długi jest okres spłaty?

W porównaniu z pożyczkami bankowymi pożyczki pozabankowe najczęściej opiewają na niższe sumy oraz wyróżniają się krótszymi okresami spłaty zobowiązania. Do dyspozycji mamy, jak wspomnieliśmy wcześniej, pożyczki ratalne oraz pożyczki typu chwilówka.

Pożyczki typu chwilówka to pożyczki pozwalające na uzyskanie kwot od 100 złotych do maksymalnie 3 000 złotych, 4 000 złotych czy 5 000 złotych w zależności od firmy pozabankowej. Pożyczkę spłacamy wtedy w terminie tylko jednego miesiąca – 30 dni. Oznacza to, że jest to prawdziwa pożyczka na chwilę, która najlepiej sprawdzi się wtedy, gdy mamy tylko niewielką dziurę w budżecie do załatania. Zaciąganie pożyczek typu chwilówki na wyższe sumy może być ryzykowne u osób z niskimi wpływami.

Druga opcja to pożyczki ratalne, które są takie same jak pożyczki ratalne oferowane przez banki. Okres spłaty liczony jest wtedy w miesiącach, ale spotykamy także firmy pożyczkowe, w których spłata następuje w ratach cotygodniowych. Maksymalne kwoty pożyczek ratalnych to zwykle od 5 000 złotych do 20 000 złotych, ale średnio to około 10 000 złotych. Czas spłaty wynosi wtedy na ogół do 2 lat, czyli krócej niż w bankach.

Przy składaniu wniosku pożyczkowego możemy również samodzielnie określić interesujący nas okres spłaty dla pożyczek ratalnych, który pozwala na określenie najbardziej dogodnej wysokości rat.

Pożyczka pozabankowa – jak można wnioskować o pożyczkę?

Wniosek o pożyczkę pozabankową można złożyć na kilka sposobów – można zrobić to w punkcie stacjonarnym firmy pożyczkowej, można także zrobić to przez internet, ale warto także wspomnieć o pożyczkach z obsługą domową.

Wnioskowanie w punkcie stacjonarnym jest podobne jak złożenie wniosku w banku – na miejscu wypisujemy dokumentację, pokazujemy dowód i pracownik firmy może nawet w ciągu parunastu minut przekazać nam gotówkę.

Bardzo popularne są także pożyczki on-line, które możemy wziąć bez wychodzenia z domu czy z biura. Wypełniamy wtedy wniosek przez internet i przechodzimy wybraną formę weryfikacji tożsamości, która może odbywać się przez dokonanie przelewu weryfikacyjnego z naszego konta bankowego.

Uwaga! Niektóre firmy pożyczkowe wymagają od klienta podpisania umowy za pośrednictwem kuriera. Można także korzystać z jeszcze jednej opcji, a mianowicie z czeków GIRO, które realizowane są na poczcie – pokazujemy wtedy dowód i odbieramy pieniądze z pożyczki w okienku pocztowym.

Trzecia opcja to pożyczka z obsługą domową. Oferują ją tylko niektóre firmy pożyczkowe. Wtedy pracownik firmy dojeżdża do klienta do jego domu i tam podpisuje z nim umowę i przekazuje mu gotówkę. W podobny sposób odbiera raty – najczęściej płatne co tydzień. Taka pożyczka jest jednak droższa od pożyczek w placówce i on-line.

Pożyczka pozabankowa – jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać?

Generalnie nie są one skomplikowane i często są luźniejsze niż w bankach. Nie oznacza to jednak wcale, że pożyczkę pozabankową może otrzymać każdy,

Podstawowe wymogi to dowód osobisty, adres zamieszkania w Polsce, a także posiadanie źródła dochodów, na przykład w postaci umowy o pracę, własnej działalności, renty czy emerytury. Oprócz tego często wymagana jest pozytywna historia kredytowa, ale możemy spotkać się także z pożyczkami bez BIK. Zabezpieczenia na ogół nie są wymagane – nawet przy maksymalnych sumach. Nie trzeba też przedstawiać na ogół dokumentów z pracy.

Często jednak firmy pozabankowe nie sprawdzają zdolności kredytowej klientów tak skrupulatnie jak banki, dlatego nawet jeśli mamy niewielkie dochody, a nawet w przeszłości mieliśmy udokumentowane zaległości w spłacie odnotowane w BIK czy w BIG, możemy otrzymać pożyczkę gotówkową.

W przypadku firm pozabankowe firmy pożyczkowe także mają dogodne warunki – pożyczkę można dostać bez potrzeby dostarczania dokumentów rejentalnych, księgowych i bankowych.

Pożyczka pozabankowa – jak długo czeka się na rozpatrzenie wniosku pożyczkowego?

Podobnie jak w przypadku banków, czas rozpatrzenia wniosków o pożyczki pozabankowe jest bardzo krótki. Aktualnie pozabankowe firmy pożyczkowe mają również dostęp do baz danych takich jak BIK i BIG, więc wykorzystują je przy szybkiej analizie wniosków swoich klientów.

Wobec tego decyzję pożyczkową możemy mieć już po kilku minutach, a maksymalnie po godzinie od złożenia wniosku.

Uwaga! Gdy wykonujemy weryfikację przez przelew standardowy, musimy wziąć pod uwagę bank, do którego wykonujemy przelew. Standardowe przelewy międzybankowe księgowane są najczęściej następnego dnia roboczego, co może przedłużyć czas rozpatrzenia wniosku. Lepiej wykonać przelew weryfikacyjny wewnątrzbankowo – na konto odbiorcy w tym samym banku, gdy jest to możliwe.

Pożyczka pozabankowa – jak dostajemy pieniądze i jak spłacamy pożyczkę?

W przypadku pożyczek stacjonarnych pieniądze mogą być przekazane w formie gotówki lub jako wpłata na konto bankowe.

Pozabankowe pożyczki internetowe najczęściej wypłacane są na wskazane konto bankowe, ale można też wybrać pożyczkę typu GIRO – wtedy gotówkę odbieramy w okienku pocztowym.

Pożyczki z obsługą domową pozwalają na otrzymanie gotówki do ręki i gotówką możemy także spłacać zobowiązanie.

Spłata pożyczek stacjonarnych i internetowych odbywa się na wskazane konto bankowe.

Pożyczka pozabankowa – jaki są konsekwencje braku spłaty pożyczki?

Są one zasadniczo podobne, jak w bankach – odsetki ustawowe, monity, windykacja, komornik. Warto jednak wskazać, że niektóre pozabankowe firmy pożyczkowe stosują znacznie wyższe opłaty za monity niż banki, dlatego nawet niewielkie opóźnienie może spowodować powstanie znacznie wyższego długu.

Dokładne informacje o konsekwencjach braku spłaty zadłużenia oraz o wysokości kar można znaleźć w umowie pożyczkowej i w dołączonych do niej dokumentach.