Wybieramy najlepszą pożyczkę gotówkową

Wybieramy najlepszą pożyczkę gotówkową
Wybieramy najlepszą pożyczkę gotówkową

Zarówno na rynku bankowym, jak i pozabankowym mamy do dyspozycji szeroką gamę różnych pożyczek gotówkowych. W jaki sposób możemy dobrać taką, która będzie najbardziej korzystna? Na jakie parametry należy zwrócić wtedy szczególną uwagę? Czy istnieje pożyczka perfekcyjna – doskonała dla każdego klienta?

Pieniądze możemy obecnie pożyczyć bardzo łatwo zarówno w banku, jak i od pozabankowych firm pożyczkowych. Pożyczki gotówkowe cieszą się wówczas największym zainteresowaniem, ponieważ to dzięki nim jesteśmy w stanie uzyskać środki na praktycznie każdy cel.

Na rynku roi się od ofert pożyczkowych – w związku z tym wiele osób chcących z nich skorzystać zastanawia się, na co tak naprawdę zwrócić uwagę, aby być zadowolonym. Czym zatem charakteryzuje się najlepsza pożyczka gotówkowa? Zapraszamy do sprawdzenia razem z nami!

- Pożyczka gotówkowa – podstawowe informacje

- Najlepsza pożyczka gotówkowa – czyli jaka?

- Gdzie po pożyczkę – do banku czy pozabankowej firmy pożyczkowej?

- Czy warto korzystać z kalkulatorów, rankingów i porównywarek pożyczek gotówkowych?

Pożyczka gotówkowa – podstawowe informacje

Zacznijmy jednak od podstawowych informacji o pożyczkach gotówkowych, a mianowicie o tym, czym są, na jakie cele można je przeznaczyć, ile możemy wtedy pożyczyć, na jak długo, a także kto może skorzystać z takiej oferty.

Pożyczka gotówkowa jest najprostszą i najczęściej wybieraną formą pożyczki, która w polskim prawie określona jest w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z nim:

„Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. W przypadku pożyczki o wartości powyżej 1 000 złotych, umowa powinna być zawarta w formie pisemnej (dla celów dowodowych)” – art. 720 Kodeksu cywilnego.

Kto może udzielić nam pożyczki?

Co ważne, pożyczkę możemy zawrzeć z różnymi pożyczkodawcami – może być to bank, może być to SKOK czy pozabankowa firma pożyczkowa taka jak Aasa. Możemy też pożyczyć pieniądze od rodziny, znajomych czy nawet od nieznanych nam osób. Wszystkie te transakcje określane są wtedy mianem pożyczki.

Najczęściej jednak pożyczki zaciągamy w bankach i w firmach pożyczkowych, co możemy zrobić obecnie zarówno przez internet, jak również w placówkach stacjonarnych. Istnieje też możliwość skorzystania z tak zwanej obsługi domowej.

Na dowolny cel

Dużą zaletą pożyczek gotówkowych jest brak potrzeby określania ich celu, czyli pozyskane środki możemy przeznaczyć na dowolny cel, na przykład na:

- przeprowadzenie remontu

- zakupienie wyposażenia do domu

- urządzenie imprezy okolicznościowej

- dokonanie potrzebnych zakupów

- wyjazd na wakacje

- pokrycie posiadanych długów

Pożyczkodawca nie będzie wtedy pytał nas o to, na co zamierzamy przeznaczyć środki, więc możemy dowolnie nimi dysponować.

Łatwo dostępne

Także plusem pożyczek gotówkowych jest ich dość łatwa dostępność, co w szczególności dotyczy pożyczek oferowanych przez pozabankowe firmy pożyczkowe. Nie musimy zatem spełniać wygórowanych wymagań, aby otrzymać potrzebne nam środki – właśnie dlatego pożyczki gotówkowe często nazywane są także pożyczkami na dowód, ponieważ jest on jedynym dokumentem do dostarczenia pożyczkodawcy.

Łatwą dostępność pożyczek gotówkowych charakteryzuje też możliwość uzyskania ich przez internet. Taką opcję mamy zarówno w bankach, jak i w pozabankowych firmach pożyczkowych. Dzięki temu możemy uzyskać środki praktycznie bez wychodzenia z domu.

Ile możemy pożyczyć?

W zależności od oferty, pożyczka gotówkowa pozwala nam na pożyczenie kwoty od 100 złotych do nawet kilkuset tysięcy złotych. Zasadniczo jednak pożyczki te opiewają na mniejsze sumy do około 10 000 złotych w pozabankowych firmach pożyczkowych i do 50 000 złotych w bankach.

Warto przy tym zaznaczyć, że wysokość pożyczki gotówkowej jest zależna od zdolności kredytowej wnioskującej o nią osoby, zatem im ta zdolność jest wyższa, tym kwota do pożyczenia również będzie większa.

Jaki jest okres spłaty pożyczek gotówkowych?

Okres spłaty pożyczki gotówkowej również zależy od wybranej oferty, dlatego może wynosić od miesiąca do nawet 10 lat.

Najszybciej trzeba spłacić pożyczki typu chwilówka, w przypadku których umowa zawierana jest tylko na miesiąc. Pozabankowe pożyczki ratalne pozwalają na uzyskanie pieniędzy na okres do średnio 2 lat, natomiast w bankach maksymalny okres spłaty może wynosić nawet 5-10 lat.

Warto przy tym zaznaczyć, że im dłuższy okres spłaty pożyczki gotówkowej, tym wyższy będzie jej koszt, co wynika w szczególności z oprocentowania pożyczki. Jeśli chcemy, aby kosztowała nas mniej, możemy skrócić czas spłaty, ale z drugiej strony musimy także posiadać właściwą zdolność kredytową, aby uregulować zobowiązanie w terminie.

Zatem pożyczki gotówkowe to interesująca oferta wtedy, gdy potrzebujemy dodatkowych środków na dowolny cel. Jak jednak znaleźć najlepszą pożyczkę?

Najlepsza pożyczka gotówkowa – czyli jaka?

Głównym celem pożyczki gotówkowej dla klienta jest pozyskanie odpowiednich środków bezpiecznie i na dogodnych warunkach. Z kolei dla pożyczkodawcy to uzyskanie atrakcyjnego zarobku. Kluczowe jest więc dobranie takiej oferty, która będzie korzystna dla nas.

W związku z tym musimy pamiętać o tym, że dobra pożyczka gotówkowa musi posiadać szereg parametrów. Na co powinniśmy wtedy zwrócić szczególną uwagę?

Najważniejsze parametry pożyczki gotówkowej:

- niskie koszty

- dogodne warunki

- łatwa dostępność

- szybka wypłata pieniędzy

- bezpieczeństwo

Poniżej prezentujemy dokładne informacje dotyczące tego, co stoi za tymi parametrami, a także na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, gdy je rozpatrujemy.

Niskie koszty

Przede wszystkim dobra pożyczka to pożyczka, która będzie tania. Nie powinna zatem pociągać za sobą wysokich wydatków związanych ze spłatą, czyli nie powinna być nadmiernym obciążeniem dla budżetu pożyczkobiorcy.

Koszty pożyczek warunkowane są przez szereg różnych czynników – zarówno przez te zależne, jak i niezależne od banków, na przykład przez normy prawne.

Na koszty pożyczkowe składają się:

- oprocentowanie – odsetki

- prowizja od udzielenia pożyczki

- opłata przygotowawcza

- opłata za rozpatrzenie wniosku

- oplata ubezpieczeniowa

- przelew weryfikacyjny

Warto przy tym wskazać, że nie każda pożyczka posiada wszystkie powyższe koszty. Przede wszystkim są to oprocentowanie oraz prowizja, natomiast reszta zależna jest już od wybranej oferty pożyczkowej.

Dzisiaj w porównaniu kosztów pożyczek mogą pomóc nam umieszczone na stronach pożyczkodawców kalkulatory – wystarczy wybrać kwotę i okres spłaty pożyczki, aby dowiedzieć się, ile będzie nas kosztowała z podziałem na poszczególne opłaty.

Aby porównywać koszty pożyczek jeszcze łatwiej, można skorzystać także z parametru takiego jak RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania). Określa ona całkowity koszt pożyczki ponoszony przez konsumenta wyrażony w procentach całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Zatem RRSO obejmuje nie tylko zwykłe oprocentowanie, ale też inne koszty pożyczkowe.

Porównanie RRSO powinniśmy przeprowadzać dla pożyczek o tych samych parametrach – wysokości, okresu spłaty, typu rat (malejące, równe). Rzeczywista roczna stopa oprocentowania na niższym poziomie oznacza wtedy tańszą pożyczkę.

Uwaga! Jeśli nie spłacimy pożyczki w terminie, mogą pojawić się także dodatkowe koszty, na przykład odsetki za niespłacone zobowiązanie, koszty monitów, opłaty za windykację, a w końcu koszty sądowe i komornicze. Informacje na temat tych kosztów można znaleźć w umowie lub w dołączonych do niej załącznikach.

Dogodne warunki

Kolejnym warunkiem, który powinna spełniać najlepsza pożyczka gotówkowa, są jej dogodne warunki, zatem pożyczka powinna być łatwa do zaciągnięcia przez klienta.

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, obecnie generalnie pożyczki gotówkowe są łatwe do uzyskania, ale banki i pozabankowe firmy pożyczkowe mają nieco inne wymogi w stosunku do swoich klientów. Warto zatem zapoznać się z nimi przed złożeniem wniosku, aby zwiększyć prawdopodobieństwo jego pozytywnego rozpatrzenia.

Do uzyskania pożyczki gotówkowej musimy spełnić szereg warunków, które mogą być mniej lub bardziej restrykcyjne. Zależne są przy tym nie tylko od samej oferty, ale też od wnioskowanej kwoty oraz od wybranego okresu spłaty zobowiązania.

Główne warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę gotówkową:

- pełnoletniość i spełnienie limitu wiekowego

- posiadanie dowodu osobistego

- stałe zamieszkanie na terytorium Polski

- posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej

- posiadanie wymaganych zabezpieczeń

- w przypadku pożyczki on-line – posiadanie konta bankowego, najlepiej on-line

- konieczność wykupienia polisy ubezpieczeniowej

Oczywiście, nie musimy najczęściej spełniać wszystkich z tych wymogów, dlatego najlepiej im jest ich mniej, tym lepiej dla klienta, który nie musi wtedy trudzić się ze zdobywaniem niezbędnych dokumentów, co także zajmuje czas i przedłuża czas oczekiwania na wypłatę środków.

Dobra pożyczka powinna pozwalać na uzyskanie wypłaty już od 18. roku życia, ponieważ niektórzy pożyczkodawcy stosują limity od 22. czy 23. roku życia. Starsi klienci powinni sprawdzić, czy nie obowiązują górne limity wieku.

Plusem będzie także szybkie i sprawne zbadanie zdolności kredytowej – ma ona na celu określenie, czy klient jest w stanie uregulować swoje zobowiązanie pożyczkowe w wyznaczonym terminie.

Na zdolność kredytową składa się wiele elementów, w tym:

- wysokość dochodów pożyczkobiorcy

- źródła i systematyczność tych dochodów

- aktualne obciążenia pożyczkobiorcy

- rodzaj i wysokość pożyczki oraz okres spłaty

- historia kredytowa pożyczkobiorcy

- wiek pożyczkobiorcy

- jego wykształcenie i zajmowane stanowisko

- sytuacja rodzinna i mieszkaniowa pożyczkobiorcy

- wkład własny i dodatkowe zabezpieczenia

Aktualnie większość pożyczek gotówkowych można uzyskać tylko na podstawie dowodu osobistego, więc nie ma wtedy potrzeby dostarczania zaświadczenia od pracodawcy o zarobkach lub innych dokumentów, które je potwierdzają.

Bardzo ważna jest jednak odpowiednia wiarygodność kredytowa określana na podstawie historii kredytowej, która zawarta jest w bazach BIK (Biura Informacji Kredytowej) oraz BIG (Biur Informacji Gospodarczej). Aby można było uzyskać pożyczkę tylko na dowód, banki i pozabankowe firmy pożyczkowe sprawdzają klientów w tych bazach – gdy informacje na ich temat są pozytywne, można otrzymać pożyczkę praktycznie od ręki.

Łatwa dostępność

Duże znaczenie ma również dostępność pożyczki, a mianowicie sposób, w jaki jesteśmy w stanie ją otrzymać.

Dzisiaj, aby wziąć pożyczkę gotówkową, nie musimy wcale wychodzić z domu, ponieważ możemy zaciągnąć ją również całkowicie przez internet. Wystarczy tylko dostęp do sieci, a także posiadanie konta bankowego z dostępem on-line, aby przeprowadzić wszystkie formalności związane z pożyczką internetową.

Pożyczki on-line możemy wziąć obecnie zarówno w bankach, jak i w pozabankowych firmach pożyczkowych, na przykład możemy wnioskować o nią w Aasa. Warto jednak zaznaczyć, że pożyczki on-line w bankach dostępne są głównie dla ich stałych klientów – gdy nie posiadamy w danym banku konta od minimum 3 miesięcy, wtedy będziemy musieli najczęściej i tak udać się do placówki banku albo zamówić kuriera w celu weryfikacji naszych danych.

Oprócz pożyczek dostępnych przez internet do dyspozycji mamy także pożyczki z obsługą domową. Taka oferta dostępna jest jedynie w wybranych pozabankowych firmach pożyczkowych. Polega ona wówczas na obsłudze u klienta w domu – pracownik firmy pożyczkowej przyjeżdża pod wskazany adres i tam podpisuje się umowę i wypłaca pieniądze. Spłata pożyczki także następuje osobiście – gotówką do ręki pracownika przyjeżdżającego do domu klienta.

Chociaż obsługa domowa jest wygodna, to jednak warto pamiętać o tym, że za taką pożyczkę zapłacimy więcej niż za pożyczkę zaciągniętą w placówce stacjonarnej czy też przez internet.

Szybka wypłata pieniędzy

Dla wielu klientów nie bez znaczenia jest również szybka wypłata pieniędzy z pożyczki gotówkowej – najlepiej, aby następowała ona od ręki.

Obecnie zarówno banki, jak i pozabankowe firmy pożyczkowe zapewniają swoim klientom krótkie oczekiwanie na rozpatrzenie wniosków pożyczkowych i pozwalają na wypłatę pieniędzy niemalże w tym samym momencie, co dotyczy zarówno pożyczek stacjonarnych, jak i tych on-line.

Warunkiem szybkiej wypłaty jest jednak pozytywna zdolność kredytowa, dlatego jeśli nie spełniamy wymogów banku czy firmy pożyczkowej, czas rozpatrywania wniosku może się przedłużyć i możemy wtedy otrzymać także decyzję odmowną.

Gdy wybieramy ofertę stacjonarną, pieniądze najczęściej możemy otrzymać od ręki w firmie gotówki, chyba że interesuje nas przelew na konto. Warto jednak pamiętać, że pożyczek gotówkowych w wyższych sumach często nie możemy odebrać od razu – bank musi zamówić pieniądze do placówki, co może trwać kilka dni.

W przypadku pożyczek on-line wypłata na ogół następuje na konto bankowe klienta, które wskazane jest we wniosku pożyczkowym. Warto jednak pamiętać o tym, że terminy księgowania przelewów międzybankowych mogą przedłużyć czas oczekiwania na środki. Najlepiej zatem wybierać firmy pożyczkowe, które posiadają swoje konta bankowe w tym samym banku co nasz, albo takie, które korzystają z systemów szybkich płatności internetowych.

Uwaga! Niektóre firmy pożyczkowe pozwalają również na skorzystanie z pożyczek internetowych z wypłatą pieniędzy za pośrednictwem czeku GIRO. Czek ten realizujemy bezpośrednio w okienku pocztowym – pokazujemy swój dowód w celu weryfikacji, a potem odbieramy środki w formie gotówki.

Bezpieczeństwo

Przy poszukiwaniu najlepszej pożyczki gotówkowej nie możemy zapominać również o kwestiach bezpieczeństwa. Dobra pożyczka nie powinna wiązać się z ryzykiem dla klienta, dlatego też musimy zwrócić uwagę, czy pożyczkodawca jest godny zaufania i co sądzą o nim klienci.

Generalnie, pożyczki bankowe uznawane są za bezpieczne, ale powinniśmy pamiętać o tym, że nie każdy bank może poszczycić się pozytywnymi opiniami od swoich klientów. Warto więc skorzystać z wyszukiwarki internetowej i sprawdzić, czy konkretna oferta rzeczywiście jest warta uwagi.

Gdy chcemy zaciągnąć pożyczkę pozabankową, powinniśmy wybierać tylko te firmy, które mają ugruntowaną pozycję na polskim rynku, na przykład Aasa. To pewność, że możemy im zaufać. Dla pewności także możemy poszukać opinii na ich temat.

Nie korzystajmy z pożyczki gotówkowej wtedy, gdy:

- znajdujemy dużo negatywnych opinii na temat pożyczkodawcy

- pożyczkodawca dopiero rozpoczyna w Polsce swoją działalność i nie mamy wielu informacji na jego temat

- przy składaniu wniosku pożyczkowego musimy dokonać większej wpłaty albo wysłać SMS na wysokopłatny numer

- na stronie internetowej pożyczkodawcy nie znajdujemy informacji na jego temat – nazwa firmy, NIP, REGON, adres prowadzenia działalności

Uwaga! Nigdy nie powinniśmy podpisywać umowy o pożyczkę bez wcześniejszego zapoznania się z jej zapisami. Istnieje wtedy ryzyko, że zgodzimy się na niekorzystne dla nas warunki. W umowie pożyczkowej znajdziemy wszystkie informacje o kosztach pożyczki, kwotę do spłaty, harmonogram spłat, a także ewentualne dodatkowe koszty, które mogą pojawić się podczas trwania umowy. Warto zatem poświęcić czas i zapoznać się bliżej z umową pożyczki lub poprosić inną osobę, aby zrobiła to za nas.

Gdzie po pożyczkę – do banku czy pozabankowej firmy pożyczkowej?

Wobec tego dobra pożyczka gotówkowa powinna wyróżniać się niską ceną, powinna być również łatwo dostępna i posiadać dogodne warunki, a przy tym powinna być bezpieczna i umożliwiać szybką wypłatę środków. Czy taką pożyczkę otrzymamy w banku, a może w firmie pożyczkowej działającej pozabankowo?

Zasadniczo, obecnie dobre pożyczki można otrzymać zarówno na rynku bankowym, jak i pozabankowym. Często zdarza się nawet, że pożyczki gotówkowe pozabankowe są korzystniejsze od tych oferowanych przez banki.

Najważniejsze to zapoznanie się z różnymi ofertami i wybranie takiej, która będzie najbardziej atrakcyjna, ponieważ firmy pożyczkowe i banki stale konkurują o klientów.

Warto przy tym zaznaczyć, że jeśli poszukujemy dobrej pożyczki gotówkowej on-line, łatwiej będzie nam ją uzyskać w pozabankowych firmach pożyczkowych.

Czy warto korzystać z kalkulatorów, rankingów i porównywarek pożyczek gotówkowych?

Przy poszukiwaniu tej najlepszej pożyczki gotówkowej możemy także wspomagać się szeregiem różnego rodzaju narzędzi dostępnych również on-line. Mowa tutaj w szczególności o specjalnych kalkulatorach pożyczkowych, rankingach i porównywarkach, które dostępne są za darmo on-line.

Serwisy zawierające tego rodzaju narzędzia pozwalają nam na porównywanie zarówno ofert bankowych, jak i tych pozabankowych. Najczęściej zawierają podstawowe informacje dotyczące wysokości pożyczki, okresu spłaty, kosztów pożyczkowych czy warunków spłaty. W przypadku kalkulatorów często możemy także obliczyć, ile wyniesie rata dla poszczególnych pożyczek, więc możemy uszeregować wtedy oferty od najtańszej do najdroższej.

Warto jednak pamiętać o tym, że kalkulatory, porównywarki i rankingi pożyczkowe on-line mogą wprowadzać nas w błąd. Wiele z nich nie posiada aktualnych informacji dotyczących ofert bankowych i pozabankowych, niektóre nie gromadzą wszystkich ofert albo też promują tylko wybrane z nich, co może być dla klienta mylące.

Zatem powinniśmy pamiętać o tym, że najbardziej aktualne informacje dotyczące ofert pożyczkowych, w tym ich kosztów, można znaleźć bezpośrednio na stronach internetowych pożyczkodawców oraz w ich placówkach.

Możemy także pomyśleć o skorzystaniu z usług doradcy finansowego specjalizującego się w pożyczkach gotówkowych. Będzie mógł on najczęściej całkowicie za darmo wykonać analizę naszej zdolności kredytowej, a potem dobrać najbardziej atrakcyjne oferty – ostateczna decyzja, oczywiście, zależy już od nas.

Podsumowanie

Znalezienie tej najlepszej pożyczki gotówkowej nie powinno być zatem bardzo trudne, gdy wiemy, na jakie parametry zwracać uwagę – niskie koszty, łatwa dostępność, dogodne warunki, bezpieczeństwo i szybka wypłata to najważniejsze kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę!