Czy każda firma musi prowadzić księgowość?

Czy każda firma musi prowadzić księgowość?

Prowadzenie księgowości jest wskazane w odpowiednich przepisach prawnych w zakresie tego, które podmioty muszą prowadzić księgowość. Decydując się na prowadzenie firmy trzeba brać pod uwagę, że prowadzenie księgowości jest wymagane przepisami prawnymi. Jed...

Prowadzenie księgowości jest wskazane w odpowiednich przepisach prawnych w zakresie tego, które podmioty muszą prowadzić księgowość. Decydując się na prowadzenie firmy trzeba brać pod uwagę, że prowadzenie księgowości jest wymagane przepisami prawnymi. Jednocześnie prowadzenie księgowości w firmach może być realizowane zarówno samodzielnie jak też przy korzystaniu z usług biur księgowych czy biur rachunkowych.

Księgowość musi być prowadzona nawet w jednoosobowych firmach. Jednoosobowa działalność gospodarcza bardzo często nie wymaga prowadzenia bardzo skomplikowanych rozliczeń księgowych. Pozwala to na prowadzenie księgowości również samodzielnie. Trzeba również brać pod uwagę, że nawet zlecenie prowadzenia księgowości przez zewnętrzne biura księgowe czy rachunkowe nie zdejmuje odpowiedzialności za księgowość w firmie z właściciela.

W spółkach prawa handlowego odpowiedzialność za ewentualne kary wynikające z błędów w prowadzeniu księgowości nie obejmuje majątku właściciela. Natomiast przy jednoosobowej działalności gospodarczej odpowiedzialność za domiar podatkowy, opłaty prolongacyjne, odsetki od nieterminowo opłaconych należności spada na właściciela firmy, który jednocześnie odpowiada za zobowiązania całym majątkiem.

Wybór formy rozliczania księgowości

Prowadzenie samodzielnie księgowości przy wybraniu odpowiednich form księgowości nie jest nadmiernie skomplikowane. Wynika to między innymi z możliwości korzystania z różnego rodzaju programów, które pozwalają na przyśpieszenie realizowania rozliczeń księgowych a także uproszczenie prowadzenia księgowości.

Jednak zawsze trzeba brać pod uwagę, że prowadzenie księgowości przez właściciela to konieczność poświęcania dodatkowego czasu firmie. Dodatkowo ogranicza to czas, który można poświęcać na realizowanie podstawowej działalności w firmie.

Usługi księgowe realizowane w firmach księgowych nie są na tyle kosztowne, by nawet większość jednoosobowych firm nie była w stanie pozwolić sobie na opłacenie takich usług. Firm księgowych działa na rynku bardzo dużo a jednocześnie można korzystać z coraz łatwiejszego dostępu do obsługi zdalnej, która realizowana jest za pośrednictwem Internetu. Przekłada się to również na mniejsze koszty realizowania usług księgowych.

Przy zlecaniu prowadzenia księgowości można decydować się na korzystanie z biur rachunkowych a także na zatrudnienie dedykowanych do realizowania księgowości pracowników. Oczywiście w większych firmach jak spółki prawa handlowego zatrudnienie decydowanego księgowego pozwala na zapewnienie sprawnego i bieżącego realizowania obsługi księgowej.

Natomiast w przypadku jednoosobowych firm a także małych firm koszty zatrudnienia księgowego są najczęściej zbyt wysokie. Wówczas postawienie na wyspecjalizowane biura rachunkowe bywa najkorzystniejszym rozwiązaniem pod kątem finansowym. Jednocześnie zawsze można decydować się na korzystanie z usług firm oferujących usługi w ramach abonamentów, które pozwalają na podpisanie umów na dłuższy okres czasu a także na skorzystanie z mniejszych cen.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.