Wypadek przy pracy. Co zrobić?

Może przydarzyć się w każdej firmie – wypadek przy pracy nie jest niczym przyjemnym. Wielu pracodawców nie wie wtedy, jak postępować zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zdarzają się nawet próby kamuflowania wypadków tego rodzaju. Pamiętajmy jednak, że możemy narazić się wtedy na odpowiedzialność. Co powinniśmy zatem zrobić, gdy ma miejsce wypadek przy pracy?
Wypadki przy pracy mogą być zarówno niewielkie i nie powodują wtedy znacznego uszczerbku na zdrowiu, jak i również mogą być poważne w konsekwencjach i prowadzić nawet do śmierci pracownika.
Wypadek przy pracy w świetle przepisów
Dokładne informacje o tym, czym jest wypadek przy pracy i jakie są wówczas obowiązki pracodawcy znajdziemy w przepisach BHP, a dokładnie w Ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Zgodnie z przepisami za wypadek przy pracy uznaje się nagłe zdarzenie wywołane zewnętrzną przyczyną, które powoduje uraz lub śmierć.
Zdarzenie to musi nastąpić w związku z pracą:
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez jego polecenia
- w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze pomiędzy siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy
Warto również wskazać, że na równi z wypadkami przy pracy uznaje się wypadki, które zdarzyły się:
- podczas podróży służbowej w okolicznościach innych niż wyżej określone, chyba że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań
- przy prowadzeniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe
- podczas szkolenia w ramach powszechnej samoobrony
Dokładne informacje dotyczące innych przypadków znajdziemy w przytoczonej ustawie.
Co zrobić, gdy ma miejsce wypadek przy pracy?
Jeżeli zdarzył się wypadek przy pracy, trzeba pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Przede wszystkim pracodawca powinien udzielić pomocy poszkodowanemu zgodnie z zakresem urazu.
Także powinien on zabezpieczyć miejsce wypadku, aby można było odtworzyć okoliczności wypadku, powinien dokonać oględzin miejsca wypadku, w tym także sprawdzić tan maszyn i urządzeń, które mogły mieć wpływ na powstanie wypadku. Należy także zebrać wyjaśnienia poszkodowanego, gdy pozwala na to jego stan, zebrać informacje od świadków wypadku oraz inne dowody, gdy są niezbędne.
Gdy pracodawca otrzyma zgłoszenie o wypadku przy pracy, powinien powołać zespół powypadkowy, który bada przyczyny oraz okoliczności wypadku przy pracy. W jego skład powinien wchodzić minimum pracodawca i zewnętrzny specjalista.
Kogo należy zawiadomić o wypadku przy pracy?
Pracodawca musi również zgłosić, że doszło do wypadku przy pracy. Gdy firma zatrudnia własnego specjalistę w zakresie BHP, powinien być on niezwłocznie powiadomiony. Gdy korzysta z outsourcingu BHP, także jest to konieczne.
Gdy dojdzie do wypadku śmiertelnego, ciężkiego lub zbiorowego, obowiązkiem pracodawcy jest zawiadomienie inspektora pracy i prokuratora.