Czy każdy przedsiębiorca musi mieć własne auto?

Czy każdy przedsiębiorca musi mieć własne auto?
Czy każdy przedsiębiorca musi mieć własne auto?

Samochód uznawany jest często za jedno z podstawowych narzędzi pracy przedsiębiorcy. Jednak posiadanie własnego samochodu nie jest jedynym rozwiązaniem – można poradzić sobie bez niego albo można skorzystać z innych form finansowania oprócz kupna pojazdu na własność.

Niezależnie od tego, w jakiej branży pracuje przedsiębiorca, samochód najczęściej jest dla niego jednym z ważnych elementów działalności. Dzięki niemu można dojeżdżać do klientów, kontrahentów, urzędów, odbierać towar i dostarczać go, świadczyć usług w różnych lokalizacjach. Niektórym firmom wystarcza auto osobowe, inne z kolei inwestują w pojazdy dostawcze i większe.

Przedsiębiorcy mają kilka sposobów na to, aby pozyskać samochód do działalności – nie muszą jednak mieć go na własność, aby z niego korzystać. Co więcej, takie rozwiązanie jest też często bardziej opłacalne, również dla nowych i mniejszych firm. Na co warto się zdecydować?

1. Leasing

Leasing jest najczęściej wybieraną formą pozyskania samochodu przez przedsiębiorcę. Wtedy auto nie należy do firmy, ale do firmy leasingowej, od której przedsiębiorca leasinguje, czyli wypożycza auto w zamian za opłatę.

Umowę leasingową zawiera się na określony czas i płaci się wtedy raty leasingowe. Są one często niższe od rat kredytu na samochód. Ponadto po zakończeniu leasingu możemy w niskiej cenie wkupić pojazd albo wyleasingować kolejny. Leasing niesie też korzyści podatkowe i jest łatwy w pozyskaniu nawet dla nowych firm.

2. Wynajęcie samochodu długoterminowo

Kolejnym sposobem na pozyskanie pojazdu przez firmę jest jego długoterminowe wynajęcie. W tej sytuacji przedsiębiorca otrzymuje auto do użytkowania na wskazany czas – od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Wynajem także jest dostępny dla nowych i małych firm w przystępnych cenach. W trakcie wynajmu nie musimy też obawiać się o dodatkowe koszty – przeglądy, naprawy, ubezpieczenie. Płacimy tylko za paliwo i parkowanie. Auto także możemy wynająć wtedy, gdy potrzebujemy i możemy je zmieniać zgodnie ze swoimi potrzebami. Warto też wskazać, że przy długoterminowym wynajmie możemy liczyć na dodatkowe obniżki.

3. Wynajęcie samochodu krótkoterminowo

Auto dla firmy możemy też wynająć krótkoterminowo. W tym przypadku wypożyczamy je wtedy, gdy mamy taką potrzebę. To dobry wybór dla firm, które nie korzystają z pojazdów codziennie.

W dużych polskich miastach można też korzystać z wynajmu samochodów na minuty. Wtedy wynajmujemy auto przez telefon – odbieramy je samodzielnie z parkingu i załatwiamy własne sprawy. To bardzo wygodne i niedrogie rozwiązanie.

4. Korzystanie z przewozów samochodowych

Na koniec wart też wskazać na przewozy samochodowe – nie tylko taksówkami, ale też za pośrednictwem różnych aplikacji on-line, na przykład popularnego Ubera. Wtedy płacimy tylko za przejechane kilometry.

To bardzo korzystne rozwiązanie także wtedy, gdy przedsiębiorca nie korzysta z samochodu zbyt często i musi dostać się z jednego miejsca do drugiego od czasu do czasu. W przypadku korzystania z tego rodzaju usług również możemy rozliczać je na firmę.