Jak inwestować firmowe pieniądze?

Jak inwestować firmowe pieniądze?

Firma może także inwestować zgromadzone przez siebie pieniądze. Jeśli chcemy pomnażać posiadane oszczędności, w biznesie możemy zrobić to na kilka sposobów. Jak wybrać ten najlepszy?

Jeśli firma przynosi zyski, pojawiają się również nadwyżki finansowe. To dobry znak, ponieważ wtedy zgromadzone środki jesteśmy w stanie zainwestować. Oczywiście, możemy przechowywać je przez cały czas na koncie bankowym, ale wtedy nie będą one procentowały w tak wysokim stopniu, a w konsekwencji mogą one również stracić na wartości.

Istnieje wiele sposobów na to, aby inwestować firmowe pieniądze. Różnią się one pomiędzy sobą przede wszystkim perspektywą zysków oraz ryzykiem. Niestety, nie ma tutaj idealnego rozwiązania – wysokie zyski najczęściej oznaczają też wysokie ryzyko, natomiast wtedy, gdy zależy nam na mniejszym ryzyku, powinniśmy liczyć się także z niższymi zyskami.

1. Rachunek oszczędnościowy

To jeden z popularnych sposobów na pomnażanie pieniędzy, niemniej jednak nie zyskamy na nim dużo. Rachunki oszczędnościowe dla firm dostępne są też on-line – pozwalają na łatwe i szybkie przekazywanie pieniędzy na rachunek i z rachunku, gdy będą nam one potrzebne. Nie musimy wtedy liczyć się z dodatkowymi kosztami, jak w przypadku zerwania lokaty bankowej.

Rachunki oszczędnościowe są też bezpieczne – nie musimy obawiać się, że zgromadzone na nich środki będą narażone na utratę. W związku z tym stanowią dobre rozwiązanie wtedy, gdy będziemy chcieli mieć je zawsze pod ręką.

2. Fundusze inwestycyjne

Gdy chcemy podwyższyć zyski, możemy wybrać fundusze inwestycyjne. Dzięki nim jesteśmy w stanie uzyskać lepsze wyniki, ale musimy pamiętać o tym, że fundusze nie gwarantują zysków.

Gdy wybierzemy te bardziej agresywne, ryzykowne, wtedy szansa na utratę pieniędzy jest większa.

3. Granie na giełdzie

Kolejna metoda inwestycji to granie na giełdzie. Wtedy możemy także osiągnąć bardzo dobre wyniki, lepsze niż w przypadku rachunków oszczędnościowych i lokat bankowych.

Tutaj najczęściej wybór pada na polską Giełdę Papierów Wartościowych. Dzięki niej możemy kupować akcje różnych polskich firm. Warto jednak pamiętać o tym, że także i tu ryzyko istnieje. Trzeba dobrze znać rynek, aby zyskać najwięcej, ale nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć spadków czy wzrostu ceny akcji.

4. Waluta

Firmowe pieniądze jesteśmy w stanie też zainwestować w walutę. Kursy walut cały czas się zmieniają, dlatego możemy wtedy zaoszczędzić na różnicach kursowych. Najlepiej kupować waluty wtedy, gdy ich ceny są niskie i sprzedawać wtedy, gdy są wysokie.

Należy jednak uważać na giełdy Forex – w tym przypadku szansa na utratę pieniędzy jest wysoka. Jeden nieodpowiedni krok może sprawić, że stracimy w sekundę zaoszczędzone pieniądze firmowe.

5. Inwestycja we własną firmę

Nie możemy też zapominać o tym, że bardzo dobrą metoda na inwestycję jest inwestycja we własną firmę. Tutaj jesteśmy w stanie zainwestować pieniądze między innymi w nowe wyposażenie firmy, w oprogramowanie komputerowe, w reklamę, w zatrudnienie lepszych pracowników.

Gdy będziemy chcieli zainwestować we własną firmę, warto poprzedzić to analizą, jaka forma inwestycji będzie w stanie dać nam największe korzyści. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie przeznaczać na ten cel wszystkich naszych oszczędności – zwiększamy wtedy ryzyko utraty płynności finansowej przez firmę.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.