Czy warto korzystać z programów komputerowych do księgowości?

Czy warto korzystać z programów komputerowych do księgowości?
Czy warto korzystać z programów komputerowych do księgowości?

Księgowość jest jednym z obowiązków przedsiębiorców, który rozliczają się z wykorzystaniem ewidencji ryczałtu, podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ksiąg handlowych, czyli tak zwanej pełnej księgowości. Rozliczenia możemy powierzyć biurom rachunkowym, ale możemy też prowadzić je samodzielnie. Gdy chcemy rozliczać się we własnym zakresie, możemy posiłkować się specjalnymi programami komputerowymi. Kiedy sprawdzą się najlepiej?

Księgowość jest dla wielu przedsiębiorców poważnym problemem. Prawo nakłada na nich obowiązek ewidencjonowania wszystkich przychodów oraz rozchodów oraz innych działań związanych z finansami, ale nie każdy ma wiedzę w tym właśnie zakresie. Wobec tego pojawia się pytanie – jak się rozliczać?

Aktualnie do wyboru mamy wiele programów komputerowych przeznaczonych do prowadzenia księgowości. Czy warto się na nie zdecydować?

Co potrafią programy księgowe?

Do dyspozycji jest różnorodne oprogramowanie księgowe, które skierowane jest zarówno do mniejszych firm, jak i do tych dużych. Skupmy się tutaj na mikro, małych oraz średnich firmach, które najczęściej nie decydują się na zatrudnienie własnego księgowego ze względu na koszty.

Oprogramowanie komputerowe do księgowości przeznaczone jest nawet dla jednoosobowych firm, które chcą oszczędzić na prowadzeniu działalności. To zarówno oprogramowanie przeznaczone do instalacji na komputerze, jak i nowocześniejsze programy działające w chmurze, czyli wymagające dostępu do internetu.

Zasadniczo dobry program księgowy znacznie ułatwia prowadzenie wszystkich formalności. Dzięki niemu możemy łatwo prowadzić ryczałt oraz księgi przychodów i rozchodów, które najczęściej używane są przez mniejsze firmy. Przejrzyste menu, podpowiedzi, automatyczne uzupełnianie pól oraz podliczanie, a także generowanie dokumentów są bardzo pomocne w samodzielnej księgowości.

Oczywiście, programy przeznaczone do ksiąg handlowych oraz prowadzenia związanych z nimi ewidencji są już bardziej zaawansowane i dają użytkownikom więcej funkcji.

Ile kosztuje korzystanie z programów komputerowych do księgowości?

Wszystko zależne jest już od tego, z jakim oprogramowaniem mamy do czynienia. Zwykle program w wersji pudełkowej czy do pobrania z sieci i instalacji to koszt kilkuset złotych, ale nie jest to koszt jednorazowy na lata. Co jakiś czas musimy płacić za odnowienie licencji czy aktualizacje.

Gdy zdecydujemy się na programy w chmurze, opłacamy abonament – miesięcznie to zwykle około 30-40 złotych. Takie programy możemy też przetestować za darmo przed podjęciem decyzji o wykupieniu abonamentu.

Kiedy warto wybrać programy księgowe?

Wobec tego programy księgowe to atrakcyjna propozycja jako sposób na obniżenie kosztów związanych z prowadzeniem księgowości w firmie. Pamiętajmy jednak o tym, że wtedy, gdy prowadzimy regularną sprzedaż, obsługa programu może być bardziej czasochłonna niż wtedy, gdy wystawiamy jedynie kilka czy kilkanaście faktur na miesiąc.

Warto więc pamiętać o tym, że czasami wygodniejszym, chociaż droższym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biur rachunkowych zapewniających nam pełną i profesjonalną obsługę.