Dozór techniczny – co to jest i jakie urządzenia mu podlegają?

Dozór techniczny – co to jest i jakie urządzenia mu podlegają?

Posiadając w firmie maszyny czy urządzenia trzeba brać pod uwagę, że niezbędne może być korzystanie z dozoru technicznego. Ważne jest sprawdzenie czy urządzenia użytkowane w firmie podlegają dozorowi technicznemu. Zgodnie ze przepisami o dozorze techniczny...

Posiadając w firmie maszyny czy urządzenia trzeba brać pod uwagę, że niezbędne może być korzystanie z dozoru technicznego. Ważne jest sprawdzenie czy urządzenia użytkowane w firmie podlegają dozorowi technicznemu. Zgodnie ze przepisami o dozorze technicznym podlegają dozorowi między innymi urządzenia ciśnieniowe, zbiorniki bezciśnieniowe i niskociśnieniowe.

Przy użytkowaniu urządzeń ciśnieniowych bardzo ważne jest branie pod uwagę, że takie urządzenia jak kotły, rurociągi, zbiorniki w kompresorach będą podlegały dozorowi technicznemu. Jednocześnie dozorowi podlegają wszystkie zbiorniki bezciśnieniowe oraz ciśnieniowe, które przeznaczone są do magazynowania materiałów ciekłych zapalnych, urządzeń transportu bliskiego jak między innymi wózki widłowe, dźwigi, suwnice, schody ruchome, żurawie czy karuzele. W firmach, w których używane są również przenośniki kabinowe, krzesełkowe co dotyczy parków rozrywki również muszą korzystać z dozoru technicznego.

Zgłoszenie urządzenia

Gdy w firmie będzie używane urządzenie, które wymaga dozoru technicznego niezbędne jest dokonanie zgłoszenia takiego faktu. Niezbędne jest zgłoszenie urządzenia za pośrednictwem wniosku. Wniosek o przeprowadzenia badania, zmianę danych urządzenia podlegającego dozorowi technicznemu lub eksploatującemu zgłasza się w odpowiednim oddziale UDT. Jednocześnie wniosek musi być również zaopatrzony w dodatkowe dokumenty, czyli między innymi w komplet dokumentów odpowiedniego dla zgłaszanego urządzenia, który musi być przygotowany w języku polskim.

Po złożeniu wniosku UDT ma zawsze obowiązek rozpatrzenia go bez zwłoki. Jednocześnie w UDT obywa się weryfikacja każdego wniosku, które realizowane jest poprzez badanie odbiorcze. Oczywiście jeśli we wniosku występują jakiekolwiek braki wówczas niezbędne jest ich uzupełnienie zanim inspektor UDT przystąpi do realizowania badania. Badanie jest wykonywane zarówno w miejscu a także terminie uzgodnionym ze zgłaszającym urządzenie do weryfikacji.

Decyzja UDT i badania

Wykonanie badania przez UDT ma na celu potwierdzenie, że urządzenie jest zdatne do bezpiecznej eksportacji. Każde badanie jest wykonywane przez inspektorów UDT w obecności przedsiębiorców lub pracowników wyznaczonych do eksploatowania danego urządzenia technicznego. Działania realizowane przez UDT kończą się wydaniem odpowiedniej decyzji. Jeśli badania mają pozytywny wynik wówczas zakładana jest księga rewizyjna dla danego urządzenia, która zawsze zawiera między innymi takie informacje jak protokół danego urządzenia. Każde urządzenie, które podlega nadzorowi technicznemu jest również wpisywane do ewidencji. Wszystkie badania oraz rejestracja odbywają się w miejscu eksploatacji urządzenia. Dotyczy to również realizowanych przez UDT urządzeń, które znalazły się w ewidencji. Badania realizowane przez UDT jest wykonywane płatnie co określone jest w rozporządzeniu dotyczącym opłat za poszczególne czynności dozoru technicznego. Jednocześnie na urządzenia, które przeszły badania UDT naklejane są naklejki, które wskazują zaistnienie takiego faktu.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.