Firma w mediach społecznościowych

Firma w mediach społecznościowych
Firma w mediach społecznościowych

Zakładasz własną firmę, a może już teraz ją prowadzisz? W takim przypadku nie zapominaj o sile mediów społecznościowych. W jaki sposób możemy je wykorzystać w codziennej działalności?

W ostatnich latach serwisy i portale społecznościowe stały się jednym z czołowych sposobów komunikacji. Umiejętnie używane, mogą także stać się bardzo dobrym wsparciem w prowadzeniu biznesu.

Niezależnie od tego, czy mamy firmę małą, czy też większą, obecność w mediach społecznościowych na pewno będzie opłacalna. Musimy jednak pamiętać o kilku kluczowych zasadach, aby promocja ta była skuteczna. W końcu strona na serwisie społecznościowym jest jak wizytówka, więc powinniśmy dbać zarówno o jej zawartość treściową, jak i o atrakcyjny wygląd.

O czym pamiętać przy korzystaniu z mediów społecznościowych?

Media społecznościowe kładą nacisk na aktywną interakcję pomiędzy użytkownikami. Informacje na takich stronach rozchodzą się błyskawicznie, dlatego powinniśmy pamiętać, aby umiejętnie korzystać z mediów tego rodzaju. Niejedna firma doświadczyła sytuacji, gdy negatywny komentarz klienta przełożył się na niemałe straty. O czym powinniśmy pamiętać wtedy, gdy chcemy promować się w mediach społecznościowych?

Przemyśl, do kogo chcesz kierować swój przekaz w mediach społecznościowych – określ grupę docelową, przemyśl, jak zwracać się do użytkowników.

Przygotuj strategię obecności twojej firmy w mediach społecznościowych – określ, na czym dokładnie ci zależy, w jaki sposób chcesz promować swoją firmę, jakie cele marketingowe chcesz osiągnąć.

Pamiętaj o tym, że w mediach społecznościowych liczy się czas. Należy wobec tego regularnie aktualizować swój profil, a także odpowiadać na komentarze i pytania tak szybko, jak to tylko możliwe. Zaglądanie na swój profil tylko kilka razy w tygodniu to za mało, ponieważ użytkownicy mediów społecznościowych oczekują jak najszybszej reakcji.

Nie dopuszczaj do tego, aby profil w serwisie społecznościowym przekształcił się w biuro obsługi klienta. W razie problemów pomagaj w ich rozwiązaniu, ale kieruj pytającego do odpowiedniego działu czy kompetentnych osób poza serwisem społecznościowym.

Nie umieszczaj na swoim profilu natrętnej reklamy oraz innych nieodpowiednich czy osobistych treści – w ten sposób możesz zrazić do siebie niektórych klientów.

Treści publikowane w mediach społecznościowych powinny zachęcać do interakcji oraz do przekazywania danej informacji dalej.

W mediach społecznościowych możesz korzystać też z komercyjnych reklam za opłatą – są bardzo skuteczne, ponieważ pozwalają na dotarcie do wybranej grupy docelowej.

Z jakich mediów społecznościowych warto korzystać?

Zdecydowanie najbardziej popularny jest Facebook i to tutaj warto mieć przede wszystkim swoje konto. Oprócz tego firma powinna posiadać profil na serwisie LinkedIn, który pozwala na kontaktowanie się z ekspertami z branży.

Oprócz tych serwisów możemy wykorzystać Pinterest – serwis skupiony na materiałach wizualnych, a także Instagram o podobnym przeznaczeniu. Do prezentowania krótkich informacji wykorzystuje się z kolei Twitter.