Mam firmę – czy muszę się doszkalać?

Mam firmę – czy muszę się doszkalać?
Mam firmę – czy muszę się doszkalać?

Założenie własnej firmy może być niemałym wyzwaniem – w końcu musimy wtedy dokładnie przemyśleć, czym chcemy się zajmować, jak chcemy to robić, skąd pozyskać pieniądze. Wielu nowych przedsiębiorców zapomina jednak o jeszcze jednej kwestii – doszkalaniu się. Czy wtedy, gdy mamy firmę, jest ono konieczne?

Wprawdzie do założenia firmy nie potrzebujemy odpowiedniego wykształcenia, ale szeroka wiedza i umiejętności są bardzo pomocne w prowadzeniu działalności gospodarczej w praktycznie każdej dziedzinie.

Najczęściej decydujemy się na zakładanie firmy w tej dziedzinie, która nas interesuje i na której dobrze się znamy. W ten sposób możemy łączyć przyjemne z pożytecznym, czyli robić to, co lubimy. Musimy jednak pamiętać o tym, że wtedy, gdy nie orientujemy się w zmianach w naszej branży, możemy obniżyć swoją konkurencyjność.

Podążaj za zmianami

Oczywiście, nie każda branża szybko się zmienia. Niemniej jednak w wielu z nich ciągle coś się dzieje. Powstaje nowe oprogramowanie, które jest lepsze od poprzedniego. Dostępni są nowi dostawcy ciekawych produktów, które wzbudzają duże zainteresowanie wśród klientów. Pojawiają się zmiany prawne, które wpływają na działalność. To tylko kilka przykładów, ponieważ jest ich znacznie więcej.

Wobec tego firma, która chce utrzymać się na powierzchni, powinna pamiętać o tym, by zawsze orientować się w zmianach w branży. To oznacza przede wszystkim sprawdzanie nowości branżowych, ale także warto pamiętać o tym, że swoje kompetencje możemy poszerzać przez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach i kursach.

Szkolenia umiejętności twardych i miękkich

Szkolenia i kursy dostępne dla przedsiębiorców możemy podzielić zasadniczo na dwa rodzaje – te dotyczące umiejętności twardych oraz umiejętności miękkich. Czym różnią się one pomiędzy sobą?

W przypadku umiejętności twardych mamy do czynienia z umiejętnościami związanymi z daną branżą, wykonywanymi zdaniami, czyli są to szkolenia zawodowe. Prezentują szeroką gamę informacji dotyczących danego zawodu oraz jego specjalizacji. Pozwalają na pogłębienie kompetencji i zaktualizowanie i poszerzenie obecnej wiedzy.

Z kolei umiejętności miękkie są bardziej uniwersalne – dotyczą one naszych umiejętności komunikacyjnych, pozwalają na kształtowanie cech charakteru. Przykładowe umiejętności miękkie to zarządzanie czasem, umiejętność negocjacji, autoprezentacji, perswazji, aby wspomnieć o niektórych z nich.

Uczestnictwo w takich właśnie szkoleniach może być bardzo pomocne w prowadzeniu firmy – razem z nimi będziemy rozwijali siebie, a tym samym swoją karierę.

W jaki sposób sfinansować uczestnictwo w szkoleniach i kursach?

W internecie możemy znaleźć wiele darmowych kursów i szkoleń – dotyczą one języków obcych i głównie umiejętności miękkich. Gdy zależy nam na lepszych efektach, warto jednak wybrać szkolenia płatne – stacjonarne lub internetowe w systemie e-learningu. Dzięki nim możemy uzyskać znacznie więcej.

Gdy także chcesz wziąć udział w szkoleniu i poszukujesz źródła finansowania, dobrym wyborem będzie pożyczka ratalna. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą już teraz!