Gdy na firmowym koncie nie ma pieniędzy…

Gdy na firmowym koncie nie ma pieniędzy…
Gdy na firmowym koncie nie ma pieniędzy…

Brak pieniędzy na koncie firmowym może być sporym problemem. To właśnie wtedy firma może stracić swoją płynność finansową i w związku z tym narazić się nawet na upadłość. Co zrobić wtedy, gdy na rachunku brakuje środków?

Mała ilość pieniędzy na koncie firmowym to jedna z dość poważnych trudności. Może być efektem podjęcia niekorzystnych decyzji biznesowych, małym zainteresowaniem ofertą, wysokimi kosztami, aby wspomnieć jedynie o kilku przyczynach. Co przedsiębiorca powinien zrobić wtedy, gdy nie ma wystarczających środków do dyspozycji? Warto zadbać o kilka ważnych spraw.

1. Zmniejsz koszty prowadzenia firmy

Jeżeli nie chcesz ponosić dużych wydatków związanych z prowadzeniem firmy i oszczędzić pieniądze, poszukaj sposobów na zmniejszenie kosztów.

Zmniejszenia kosztów można poszukiwać w różnych dziedzinach działalności firmy – można zrezygnować z wynajmowania biura i korzystać z przestrzeni coworkingowej, można zmniejszyć powierzchnię biurową i przeprowadzić się do innego lokalu, można korzystać z elektronicznych dokumentów zamiast papierowych, wybrać tańszy abonament telefoniczny, znaleźć tańsze konto firmowe.

Oczywiście, w razie poważnych problemów można wprowadzić większe oszczędności, na przykład zredukować wielkość działów, zwolnić niektórych pracowników. W związku z tym oszczędności powinny być dopasowane do możliwości i sytuacji firmy.

2. Poszukaj nowych sposobów na zarobek

Kolejnym pomysłem jest poszukanie nowych sposobów na zarobek. Firma może w tym celu rozszerzyć swoją działalność, może również zorganizować promocję, aby nieco obniżyć ceny, ale sprzedać więcej produktów czy usług. Oczywiście, gdy nasze zarobki zależą od liczby przyjętych zleceń, możemy pracować też po godzinach, aby zarobić więcej.

Nie można zapominać również o tym, jak ważna jest reklama. Gdy nie mamy środków na reklamę, możemy spróbować promować się samodzielnie z wykorzystaniem metod reklamy on-line, na przykład Google AdWords, content marketingu, można podjąć współpracę z blogerami.

3. Poszukaj dodatkowego sposobu finansowania

Gdy na koncie firmowym brakuje pieniędzy, wówczas możemy także pomyśleć o wzięciu pożyczki. Musimy jednak pamiętać o tym, żeby zawsze dobrze przemyśleć taką decyzję, ponieważ może się okazać, że będzie ona kosztowała nas bardzo dużo.

Po pożyczkę możemy zwrócić się zarówno do banku, jak i do firmy pozabankowej. Musimy pamiętać o tym, że do uzyskania pożyczki będziemy potrzebowali zdolności finansowej. Gdy jednak zdecydujemy się na mniejszą kwotę, wówczas nie musimy najczęściej dostarczać żadnych dokumentów księgowych potwierdzających sytuację finansową firmy. W przypadku większych sum może być potrzebne odpowiednie zabezpieczenie, na przykład może być to hipoteka, weksel in blanco czy poręczenie.

Zanim jednak zdecydujemy się na wzięcie pożyczki, powinniśmy dokładnie przeliczyć, na jaką ratę do spłaty możemy sobie pozwolić. W przypadku braku spłaty nasz dług może trafić wtedy do windykatora, a następnie do komornika, gdy nie uregulujemy swojego zobowiązania.