Gdzie szukać porad prawnych dla biznesu?

Gdzie szukać porad prawnych dla biznesu?

Potrzebujesz porady prawnej dla swojej firmy? Dzisiaj można otrzymać ją na wiele sposobów. Jaka będzie najlepsza? Zachęcamy do sprawdzenia z nami.

W przedsiębiorstwach, nawet tych najmniejszych, często pojawiają się wątpliwości i pytania związane z prawem. Prowadzący własną firmę nie musi być prawnikiem i nie musi się znać na szczegółach przepisów prawnych. Powinien jednak ich przestrzegać. Właśnie dlatego warto pomyśleć o konsultacji z ekspertami w tej dziedzinie.

Firmy korzystają z porad prawnych w różnych dziedzinach, między innymi prawa pracy, prawa gospodarczego, prawa spółek czy prawa handlowego, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich. To opasłe tomy ustaw i rozporządzeń, na które przedsiębiorcy nie mają czasu – ponadto bez obeznania i wiedzy w dziedzinie prawa trudno będzie nam wskazać, do czego dokładnie odwołują się dane przepisy. Zatem wybór jest jeden – konsultacja z prawnikiem. Gdzie szukać porad prawnych dla biznesu?

1. Kancelaria adwokacka

Pierwszą opcją jest skorzystanie z usług kancelarii adwokackiej. Kancelarie tego rodzaju działają na terenie całej Polski i możemy znaleźć je także łatwo przez internet. Aby mieć pewność, że otrzymamy obsługę zgodnie z naszymi oczekiwaniami, powinniśmy wybrać kancelarię specjalizującą się w obsłudze firm. Powinna mieć ona w ofercie porady dotyczące tej dziedziny prawa, która nas interesuje.

2. Kancelaria radcy prawnego

Nie każdy wie, ale porady prawne dla biznesu można otrzymać również w kancelarii radców prawnych. Aktualnie, po zmianach prawa, kancelarie radców oferują niemalże te same usługi co kancelarie prawne. Oczywiście, także powinniśmy sprawdzić, czy dany radca prawny może zapewnić obsługę w zakresie oczekiwanej przez nas dziedziny prawa.

3. Organizacje wspierające biznes

Porady prawne, w tym także porady darmowe, można otrzymać często również w różnych organizacjach wspierających biznes. To przede wszystkim propozycja dla małych firm, które niedawno zaczęły działalność, a także dla start-upów. Pomoc prawna jest świadczona również całkowicie za darmo lub za symbolicznymi opłatami, dlatego nie jest ona dużym obciążeniem finansowym.

4. Porady prawne on-line

Warto również wskazać, że po porady prawne dla firm możemy zwrócić się do kancelarii działających on-line. W tym przypadku wysyłamy swoje zapytanie na adres kancelarii, otrzymujemy wycenę, a następnie po zapłacie kancelaria przygotowuje dla nas odpowiedź. To wygodne rozwiązanie wtedy, gdy potrzebujemy pomocy – bez wychodzenia z domu albo z biura.

5. Stała obsługa prawna

Na koniec warto też jeszcze wspomnieć o stałej obsłudze prawnej, czyli usłudze prawnej dedykowanej dla biznesu. W tym przypadku firma podpisuje umowę z kancelarią prawną, która następnie świadczy usługi na jej rzecz. W ramach usług znajduje się poradnictwo prawne, a także inne prace, na przykład przygotowywanie i opiniowanie dokumentów, reprezentacja w trakcie kontroli i rozpraw sądowych. Pomoc możemy otrzymać zarówno osobiście, w kancelarii, jak i przez helpdesk, czyli na przykład internetowo czy telefonicznie.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.