Jak przygotować odwołanie od decyzji urzędu skarbowego?

Jak przygotować odwołanie od decyzji urzędu skarbowego?

Urzędy skarbowe wydają decyzje dla podatników. Jednocześnie nie zawsze taka decyzja jest korzystna dla podatnika. Wówczas niezbędne jest decydowanie się na złożenie odwołania. Oczywiście złożenie odwołania jest właściwe w momencie gdy decyzja jest niezgodna z obowiązującym prawem lub gdy doszło do naruszenia zasad postępowania.

Urzędy skarbowe wydają decyzje dla podatników. Jednocześnie nie zawsze taka decyzja jest korzystna dla podatnika. Wówczas niezbędne jest decydowanie się na złożenie odwołania. Oczywiście złożenie odwołania jest właściwe w momencie gdy decyzja jest niezgodna z obowiązującym prawem lub gdy doszło do naruszenia zasad postępowania.

Obrona własnych interesów przed urzędami skarbowymi nie jest łatwa, ale często podatnicy są obarczani nieprzyjemnymi konsekwencjami. Trzeba brać pod uwagę, że zawsze można pójść do sądu w celu zaskarżenia decyzji sądów, ale wcześniej zawsze musi być złożone odwołanie, które musi być rozparzone przez izbę skarbową. W przypadku braku pozytywnej decyzji ze strony izby skarbowej można dopiero decydować się na skorzystanie z drogi sądowej.

Odwołanie od decyzji

Gdy interesy podatnika są naruszane w ramach wydanej przez urząd skarbowy w formie decyzji niezbędne jest złożenie odwołania. Takie odwołanie składane powinno być do dyrektora właściwej izby skarbowej. Złożenie odwołania do naczelnika pozwala na zapoznanie się przez niego z zarzuconymi nieprawidłowościami, co może prowadzić do przyjęcia odwołania przez naczelnika. Gdy naczelnik pozytywnej opinii nie wyda i nie cofnie decyzji wówczas niezbędne jest decydowanie się na składania odwołania do izby skarbowej.

Uznanie niezasadności decyzji przez naczelnika urzędu wymaga dostarczenia przez podatnika pisma wraz z katami sprawny do izby skarbowej w ciągu czternastu dni. Natomiast na całkowite rozpatrzenie sprawy dyrektor izby ma okres dwóch miesięcy. Zdarza się, ze występują uzasadnione powody przedłużania postępowania. Jednak informacje o zwłoce muszą być dostarczone do podatnika. Jeśli izba skarbowe przychyla się do odwołania, czyli przyjmie decyzję naczelnika, która potwierdza zasadność decyzji wówczas możliwe jest dochodzenie swoich praw poprzez składanie skargi do Wojewódzkich Sadów Administracyjnych.

Skarga do Sądu Administracyjnego

Jeśli wykorzystało się wszystkie możliwości wówczas pozostaje jedynie składanie skargi na wydane decyzje do WSA. Skargi do WSA składane są również za pośrednictwem izby skarbowych. Niezbędne jest składanie skarg w izbach skarbowych, które wydały niesłuszną decyzję.

To izby skarbowe przekazują następnie skargi do WSA, gdyż są one pośrednikami w takim procesie. Przy skarżeniu się na decyzje organów skarbowych ma się określony czas. Ważne jest by przestrzegać takich terminów, gdyż tylko wówczas można zrealizować skuteczne odwołanie. W przeciwnym przypadku skarga zostanie całkowicie odrzucona. Dodatkowo podatnik musi pamiętać by nie składać bezpośrednio skarg do WSA.

Takie skarbi zostaną bowiem ponowne odesłane do izb skarbowych, co wynika z konieczności zachowania odpowiednich procedur w ramach formalnego postępowania. Wpływa to niestety na wydłużenie czasu, w którym rzeczywiście wniosek wpłynie do WSA. Podatnik musi również opłacić wpis stosunkowy lub stały. Wpis stosunkowy warto wybrać w przypadku spraw dotyczących należności pieniężnych. Zapłata jest dokonywana w późniejszym okresie na wezwanie sądu.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.