Kontrola podatkowa a kontrola skarbowa

Kontrola podatkowa a kontrola skarbowa

W firmach urzędy oraz instytucje mogą realizować różne kontrole. Dotyczy to między innymi kontroli podatkowych a także skarbowych. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami kontroli realizowanych przez urzędy.

 

Kontrola skarbowa to postępowanie kontrolne, które z punktu widzenie prawnego przypomina postępowanie podatkowe. Kontrola podatkowe nie kończy się wydaniem rozstrzygnięcia. Natomiast kontrole skarbowe kończ się wydaniem przez organy rozstrzygnięcia. W zależności od ustalonego stanu faktycznego kontrola skarbowa może zakończyć się zarówno wydaniem wyniku kontroli, gdy nie zostały wykazane nieprawidłowości, jak też może zostać wydana decyzja, co dotyczy sytuacji, w której nieprawidłowości zostały wykazane.

Od decyzji można się odwołać co trzeba zrobić do właściwego dyrektora izby skarbowej. Kontrola skarbowa jest wszczynana wyłączenie z urzędu i realizowane jest to poprzez doręczenie kontrolowanemu podmiotowi informacji o wszczęciu postępowania kontrolnego.

 

Różnice między kontrolami

Kontrole podatkowe są realizowane przez organy podatkowe. Takie kontrole przeprowadzane są przez przeciwników urzędów skarbowych. Natomiast kontrole skarbowe wykonują organy kontroli skarbowej na podstawie wskazanych przepisów prawnych. Firmy mogą być zatem prowadzone zarówno przez inspektorów kontroli skarbowej w ramach postępowania kontrolnego jak też przez pracowników urzędów skarbowych, co realizowane jest w ramach upoważnienia do wykonywania kontroli podatkowych.

Generalna różnica pomiędzy obydwoma rodzajami kontroli dotyczy przede wszystkim tego kto daną kontrolę może realizować. W przypadku kontroli skarbowych takie uprawnienia posiadają urzędy kontroli skarbowych. Natomiast przy kontrolach podatkowych uprawnienia do ich realizowania mają urzędy skarbowe. Można jednocześnie stwierdzić, że generalnie kontrole skarbowe są przeprowadzane w bardziej poważnych sprawach.

Należy również wskazać, że obydwie form kontrolowania firm są elementami postępowania podatkowego. Mają one na celu sprawdzenie zeznań podatkowych a także pochodzenia przychodów czy wyliczania należnych do zapłacenia przez firmy podatków.

 

Kontrole w przedsiębiorstwach

Przy skarbowych kontrolach ze względu na ich poważniejszy charakter możliwe jest odwołanie się od decyzji. Wynika to z faktu, że w ramach kontroli skarbowej może być ustalony niewłaściwy stan na podstawie decyzji skarbowej. Takie sytuacje prowadzą najczęściej do różnego rodzaju kar nakładanych na przedsiębiorstwa. Firma ma możliwość odwoływania się od takich decyzji. Oczywiście kontrola skarbowa może również zakończyć się stwierdzeniem, że nie było żadnych nieprawidłowości, co nie wymaga podejmowania żadnych kroków.

Kontrole podatkowe są realizowane w mniej poważnych sprawach, co między innymi przekłada się na to, że często po takich kontrolach wydawane są wyniki kontrolne wskazujące choćby o konieczności dopełnienia pewnych obowiązków. Realizowanie kontroli przez urzędy skarbowe w nieco mniej poważnych sprawach przekłada się na to, że kontrole realizowane mogą być jako niezapowiedziane. Natomiast kontrole skarbowe muszą mieć określone podstawy a jednocześnie z tego powodu wskazywane są informacje o powodach kontroli czy terminie kontroli firmom, w których kontrole są realizowane.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.