Jak ustalić wartość początkową samochodu firmowego?
Kupując samochód do firmy, który staje się własnością lub współwłasnością podatnika można taki samochód za środek trwały. Taki samochód musi być między innymi zdatny do użytkowania w dniu przyjęcia do używania, kompletny. Niezbędne jest również by podatnik wykorzystywał go na potrzeby przedsiębiorstwa.
Kupując samochód do firmy, który staje się własnością lub współwłasnością podatnika można taki samochód za środek trwały. Taki samochód musi być między innymi zdatny do użytkowania w dniu przyjęcia do używania, kompletny. Niezbędne jest również by podatnik wykorzystywał go na potrzeby przedsiębiorstwa.
Uznanie samochodu za środek trwały wymaga również używania samochodu przez okres dłuższy niż jeden rok. Jednocześnie niezbędne jest ustalenie wartości początkowej samochodu gdy zamierza się go wprowadzić do ewidencji środków trwałych w celu poddania amortyzacji. Gdy ustala się prawidłową wartość początkową samochodu bardzo ważne jest odpowiednie zrealizowanie takiego wyliczenia co ma znaczenie z punktu widzenia prawa podatkowego.
Wynika to z faktu, że w przypadku podatku dochodowego jako koszt możliwych odpisów amortyzacyjnych mogą być potraktowane jedynie odpisy dokonywane zgodnie z przepisami.
Jak ustalać wartość początkową samochodu?
Przy ustalaniu wartości początkowej samochodów osobowych można uznać za taką wartość cenę nabycia w przypadku samochodów osobowych. Jednocześnie można za wartość początkową uznać również wartość rynkową. Wybór jednej z tych opcji zależy między innymi od tego czy posiada się dowód zakupu czy nie posiada się takiego dowodu. Kwota nabycia, która staje się najczęściej podstawą do ustalenia wartości początkowej samochodu jako środka trwałego powinna być powiększona o koszty związane z zakupem, które naliczane są do dnia przekazania środka trwałego.
Kwota nabycia może być również pomniejszona o podatek od towarów i usług. Do wyjątków zaliczyć można przypadku gdzie przy korzystaniu z odrębnych przepisów podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego. Drugim wyjątkiem jest sytuacja gdy podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony lub zwrot różnicy podatku. Zdarza się, że po wyliczeniu kwoty początkowej niezbędne jest również powiększenie jej o naliczone cło czy podatek akcyzowy w przypadku importowanych samochodów. Ustalona cena przy imporcie powinna być również korygowana o występujące różnie w dniu przekazania pojazdu do używania.
Wprowadzenie samochodu jako środka trwałego do firmy
Zastosowana metoda ustalania początkowej wartości samochodu, który ma być wprowadzany do składników środków trwałych może być stosowana również przy wprowadzeniu do firmy samochodów, które są prywatnymi pojazdami od wielu lat. Wówczas również nie ma znaczenia, że wartość rynkowa samochodu jest inna niż ta, która znajduje się na dowolnym dowodzie zakupu.
Taki dowodem zakupu może być między innymi faktura, umowa kupna sprzedaży a także faktura VAT marża. W przypadku gdy dokumentem potwierdzającym zakup samochodu jest faktura VAT wówczas nie przysługuje odliczenie VAT. Niezbędne jest z tego powodu wprowadzenie do ewidencji wartości początkowej jako kwoty brutto z faktury.
Gdy nie ma dowodów na cenę nabycia wówczas niezbędne jest decydowanie się na korzystanie z wyceny dokonanej przez podatnika, która musi uwzględniać ceny rynkowe środka trwałego.