Jakie dane znajdują się w BIK-u?

Jakie dane znajdują się w BIK-u?

Pożyczki dla osób prywatnych oraz dla firm udzielane są na konkretnych warunkach. Jednym z najczęściej spotykanych jest brak zadłużeń odnotowanych w bazach dłużników, między innymi w najpopularniejszej z nich, czyli w BIK-u

Zadaniem Biura Informacji Kredytowej jest przechowywanie, przetwarzanie oraz udostępnianie informacji dotyczących historii oraz obecnych zobowiązań klientów banków, firm pożyczkowych, SKOK-ów oraz innych instytucji finansowych. Dane te pomagają tym instytucjom w sprawdzeniu dokładnej historii klienta przed wydaniem decyzji o pożyczce.

Warto wskazać, że BIK zbiera nie tylko informacje negatywne, czyli te związane z opóźnieniami i brakiem spłaty, ale też dane pozytywne dotyczące terminowych spłat. W związku z tym każdy kredytobiorca czy pożyczkobiorca znajduje się w tej bazie i nie oznacza to, że jest on dłużnikiem. Co więcej, warto wskazać, że jeżeli nigdy wcześniej nie braliśmy żadnej pożyczki czy kredytu, w ogóle nie ma nas w BIK. Taka pusta historia nie jest jednak zawsze zaletą – może także być przeszkodą w uzyskaniu pożyczek czy kredytów, ponieważ instytucja nie ma wtedy o nas żadnych informacji pomocnych w podjęciu decyzji.

Czego możemy dowiedzieć się z BIK?

Głodnym narzędziem pomocnym w określaniu historii kredytowania oraz wiarygodności klienta w BIK jest scoring. Jest to ocena punktowa, czyli z języka angielskiego score, która pomaga instytucjom finansowym w ocenieniu ryzyka, z którym wiąże się pożyczka czy kredyt danemu klientowi.

Do obliczenia scoringu BIK stosuje zaawansowaną formułę matematyczną, która pozwala na porównanie oceny danej osoby z ocenami innych osób. Punkty w scoringu zależne są od szeregu różnych czynników, między innymi terminowości spłacania zobowiązań, liczby zapytań o pożyczki i kredyty, jakości pożyczek i kredytów, aktywności kredytowej, wykorzystania limitu kredytowego. Najlepsza ocena to 5 gwiazdek, z kolei najmniejsza to 1 gwiazdka.

Liczba gwiazdek a liczba punktów w BIK:

  • 1 gwiazdka – od 192 do 279 punktów
  • 2 gwiazdki – od 280 do 367 punktów
  • 3 gwiazdki – od 368 do 455 punktów
  • 4 gwiazdki – od 456 do 543 punktów
  • 5 gwiazdek – od 544 do 631 punktów

Możemy samodzielnie sprawdzić informacje o tym, jaką mamy ocenę w BIK – w tym celu musimy wejść na stronę bazy i tam pobrać raport. Osoby prywatne mogą zamówić pojedynczy raport w cenie 36 złotych. Raport na próbę bez scoringu, historii spłat oraz bez możliwości wydruku jest darmowy.

Pożyczki bez BIK-u możliwe, ale nieopłacalne

Zasadniczo pożyczki dla firm bez BIK-u są dostępne, ale musimy pamiętać o tym, że nie są one opłacalne. W porównaniu do zwykłych pożyczek, których warunkiem jest pozytywna ocena wiarygodności kredytowej, są one bardzo drogie – firma pożyczkowa pobiera wtedy wysoką prowizję oraz inne opłaty, aby w ten sposób zarobić jak najwięcej i tym samym zminimalizować straty związane z ewentualnym brakiem spłaty pożyczki przez klienta.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.