Jakie dane znajdują się w BIK-u?

Jakie dane znajdują się w BIK-u?
Jakie dane znajdują się w BIK-u?

pożyczki dla osób prywatnych oraz dla firm udzielane są na konkretnych warunkach. Jednym z najczęściej spotykanych jest brak zadłużeń odnotowanych w bazach dłużników, między innymi w najpopularniejszej z nich, czyli w BIK-u. Gdy mamy długi zapisane w tej właśnie bazie, pożyczki w banku nie dostaniemy. Możemy jednak ubiegać się o nią w firmach pozabankowych.

Zadaniem Biura Informacji Kredytowej jest przechowywanie, przetwarzanie oraz udostępnianie informacji dotyczących historii oraz obecnych zobowiązań klientów banków, firm pożyczkowych, SKOK-ów oraz innych instytucji finansowych. Dane te pomagają tym instytucjom w sprawdzeniu dokładnej historii klienta przed wydaniem decyzji o pożyczce.

Warto wskazać, że BIK zbiera nie tylko informacje negatywne, czyli te związane z opóźnieniami i brakiem spłaty, ale też dane pozytywne dotyczące terminowych spłat. W związku z tym każdy kredytobiorca czy pożyczkobiorca znajduje się w tej bazie i nie oznacza to, że jest on dłużnikiem. Co więcej, warto wskazać, że jeżeli nigdy wcześniej nie braliśmy żadnej pożyczki czy kredytu, w ogóle nie ma nas w BIK. Taka pusta historia nie jest jednak zawsze zaletą – może także być przeszkodą w uzyskaniu pożyczek czy kredytów, ponieważ instytucja nie ma wtedy o nas żadnych informacji pomocnych w podjęciu decyzji.

Czego możemy dowiedzieć się z BIK?

Głodnym narzędziem pomocnym w określaniu historii kredytowania oraz wiarygodności klienta w BIK jest scoring. Jest to ocena punktowa, czyli z języka angielskiego score, która pomaga instytucjom finansowym w ocenieniu ryzyka, z którym wiąże się pożyczka czy kredyt danemu klientowi.

Do obliczenia scoringu BIK stosuje zaawansowaną formułę matematyczną, która pozwala na porównanie oceny danej osoby z ocenami innych osób. Punkty w scoringu zależne są od szeregu różnych czynników, między innymi terminowości spłacania zobowiązań, liczby zapytań o pożyczki i kredyty, jakości pożyczek i kredytów, aktywności kredytowej, wykorzystania limitu kredytowego. Najlepsza ocena to 5 gwiazdek, z kolei najmniejsza to 1 gwiazdka.

Liczba gwiazdek a liczba punktów w BIK:

1 gwiazdka – od 192 do 279 punktów

2 gwiazdki – od 280 do 367 punktów

3 gwiazdki – od 368 do 455 punktów

4 gwiazdki – od 456 do 543 punktów

5 gwiazdek – od 544 do 631 punktów

Możemy samodzielnie sprawdzić informacje o tym, jaką mamy ocenę w BIK – w tym celu musimy wejść na stronę bazy i tam pobrać raport. Osoby prywatne mogą zamówić pojedynczy raport w cenie 36 złotych. Raport na próbę bez scoringu, historii spłat oraz bez możliwości wydruku jest darmowy.

Pożyczki bez BIK-u możliwe, ale nieopłacalne

Zasadniczo pożyczki dla firm bez BIK-u są dostępne, ale musimy pamiętać o tym, że nie są one opłacalne. W porównaniu do zwykłych pożyczek, których warunkiem jest pozytywna ocena wiarygodności kredytowej, są one bardzo drogie – firma pożyczkowa pobiera wtedy wysoką prowizję oraz inne opłaty, aby w ten sposób zarobić jak najwięcej i tym samym zminimalizować straty związane z ewentualnym brakiem spłaty pożyczki przez klienta.