Pożyczka na prezenty na święta: czy to dobry pomysł?

Pożyczka na prezenty na święta: czy to dobry pomysł?
Boże Narodzenie już niebawem, więc to ostatni dzwonek, aby kupić świąteczne prezenty. Być może dopiero planujesz je zamówić, a może kalkulujesz, czy lepiej zrobić większe zakupy spożywcze, czy jednak postawić na droższe prezenty na święta, bo na wszystko nie starczy Ci pieniędzy. Czy w takim razie pożyczka na święta to dobry pomysł? Przedstawiamy za i przeciw

Wiele osób twierdzi, że nigdy nie wzięłoby pożyczki na święta. W końcu podarunki, dekoracje czy wykwintne potrawy to nie jest coś, bez czego nie można się obyć. Mimo tego pożyczka na Święta Bożego Narodzenia jest naprawdę popularnym rozwiązaniem i jeśli tylko masz możliwości finansowe, aby później regularnie ją spłacać, to możesz złożyć wniosek.

Możesz wesprzeć się pożyczką, aby Wigilia Bożego Narodzenia była dla Ciebie i Twojej rodziny niezapomniana. W końcu pięknie udekorowana choinka, wymarzone prezenty dla bliskich odpakowywane w Wigilię czy odświętne potrawy budują rodzinne wspomnienia na kolejne lata.

Prezenty na święta – ile na nie wydajemy?

Firma Deloitte co roku przeprowadza badania na temat świątecznego budżetu Polaków. W 2018 roku zgodnie z tym raportem wydaliśmy na prezenty łącznie 532 zł, w zeszłym roku trochę więcej, bo 547 zł, natomiast w tym roku prezenty na święta mają pochłonąć przeciętnie aż 680 zł.

W ostatnich latach świąteczne podarunki stanowiły największą część budżetu, bo ok. 40%. Jednak w tym roku prawdopodobnie będą odpowiadały aż za połowę wydatków Polaków na Boże Narodzenie. Co ciekawe, w 2020 roku respondenci planują wydać na święta mniej, ale na prezentach nie oszczędzają. Jak podsumowują autorzy badania, część pieniędzy zaplanowanych na utrudnione teraz podróże planujemy wydać na droższe podarunki dla bliskich.

Z kolei z badania przygotowanego przez Mobile Institute dla platformy Allegro wynika, że upominki są najważniejszą częścią Wigilii dla 29% respondentów. Polacy kupują prezenty na święta głównie po to, aby sprawić bliskim przyjemność i pokazać, że im na nich zależy. Dlatego wyboru dokonujemy z taką pieczołowitością. Stawiamy jednak na sprawdzone kategorie – 35% badanych kupuje kosmetyki, 33% słodycze, 29% perfumy, 28% ubrania, a 22% książki lub e-booki.

Dla panów najczęściej kupujemy elektronikę, a dla pań kosmetyki. Nie zawsze jednak są to trafione wybory, bo kobiety najbardziej cieszą się z czytników, smartfonów albo tabletów. Z kolei mężczyźni chętnie zrezygnowaliby z równie chętnie wręczanych ubrań czy kosmetyków na rzecz gadżetów zgodnych z ich zainteresowaniami.

Pożyczka na prezenty na święta – kiedy się sprawdzi?

Badani potwierdzają, że prezentów nie dajemy dlatego, że tak nakazuje wigilijna tradycja, ale po to, żeby pokazać bliskim, że są dla nas ważni. Dlatego podarunki wybieramy tak starannie, a 15% z nas zaczyna kompletować upominki już we wrześniu!

Teraz jest ostatni moment, aby zamówić prezenty przez internet, by zdążyły dojść przed Wigilią Bożego Narodzenia. Co prawda na zakupy stacjonarne jest jeszcze trochę czasu, ale warto to zrobić jak najszybciej, by uniknąć tłumów i przebranego towaru.

Kiedy pożyczka na prezenty na święta jest odpowiednim pomysłem? Warto ją wziąć, kiedy po prostu potrzebujesz pilnego zastrzyku gotówki. W końcu Wigilii nie da się przesunąć tylko dlatego, że Twój pracodawca zaplanował wypłaty na 30 grudnia. Pożyczka pozwoli Ci już teraz opłacić dodatkowe wydatki, takie jak prezenty na święta, a będziesz oddawał ją później w ratach już z regularnych dochodów. Pamiętaj również, aby przekalkulować, czy dodanie nowej raty nie przeciąży za bardzo Twojego domowego budżetu.

Pożyczka na świąteczne prezenty – kiedy lepiej się nie zadłużać?

A kiedy pożyczka na święta sprawi, że możesz wpaść w większe kłopoty finansowe? Jeśli już teraz nie starcza Ci na utrzymanie albo masz problemy ze spłatą aktualnych zobowiązań. Pamiętaj, że trzy dni z suto zastawionym stołem i drogimi prezentami nie są warte tego, że przez kolejny rok będziesz musiał zaciskać pasa.

Wtedy warto postawić na symboliczne podarunki, a przygotowanie potraw na święta rozdzielić pomiędzy całą rodzinę. Wtedy Boże Narodzenie spędzisz w miłej atmosferze, ale nie narazisz się na nadmierne zadłużenie.

Pamiętaj, że aby uzyskać pożyczkę, musisz mieć stabilne dochody i względnie dobrą historię kredytową. Jeśli więc aktualnie nie masz pracy albo zalegasz ze spłatą rat, to pożyczka w tym momencie nie będzie dla Ciebie.

Pożyczka na prezenty – ile pożyczyć?

Najgorsze co możesz zrobić, to wziąć pożyczkę „na oko”. Co to oznacza? Przykładowo, pożyczasz 1 000 zł, bo szacujesz, że taka kwota wystarczy Ci na prezenty na święta. Nie wiesz jednak dokładnie, co chcesz kupić. Myślisz, że jeśli część sumy Ci zostanie, to przeznaczysz ją na swoje bieżące potrzeby.

Pożyczone pieniądze bardzo łatwo się wydaje, ale im większą sumę pożyczysz, tym trudniej będzie Ci ją oddać. Dlatego gdy rozważasz pożyczkę na Święta Bożego Narodzenia, to spisz sobie wszystkie osoby, którym chcesz podarować prezenty i zastanów się, co możesz im kupić. Zaplanuj sobie 2-3 alternatywy, skontaktuj się z innymi członkami rodziny i zapytaj, czy ktoś już nie kupił takiego samego prezentu dla danej osoby. Gdy już na 100% będziesz miał pomysły na prezenty, to poświęć jeden wieczór na rozpoznanie w internecie. Dowiedz się, ile łącznie będą kosztować podarunki i tę kwotę pożycz. Oczywiście warto do tego budżetu dodać ok. 100 zł więcej, aby być przygotowanym na to, że np. promocja na dany produkt się skończy i trzeba będzie zapłacić więcej.

Prezenty na święta do 50, 100, 200 i 300 złotych

Nie masz jeszcze pomysłów na prezenty? Zebraliśmy po kilka uniwersalnych propozycji dla niej, dla niego i dla dziecka w różnych cenach, w zależności od tego, ile pieniędzy planujesz przeznaczyć na dany podarunek.

Prezenty do 50 zł

Do 50 zł możesz kupić drobne upominki, które z pewnością pozwolą poczuć obdarowanemu świąteczny klimat albo po prostu umilić mu czas. Paniom możesz kupić: zestaw kosmetyków, świąteczne skarpety albo komplet: kubek i mieszanka aromatycznej herbaty lub kawy (z nutą piernika, pomarańczy czy goździków). Panowie ucieszą się z: pendrive (w ciekawym kształcie, dopasowanym do ich zainteresowań), świątecznej piżamy albo zestawu ulubionych słodyczy. Podarunkiem do 50 zł dla dzieci może być: książeczka (dla maluchów kontrastowa, dla starszych dłuższa historia), mały samochodzik albo lalka.

Prezenty do 100 zł 

100 zł to już naprawdę pokaźny budżet, który daje sporo możliwości. Dzieciakom warto sprezentować pluszaka, zestaw ciastoliny czy ubranka w ulubionym motywie (np. Kraina Lodu, Psi Patrol czy Bing). Panie uśmiechną się, gdy znajdą pod choinką: voucher na manicure lub wizytę u fryzjera, aromatyczną świecę albo komplet bielizny. Panom możesz kupić: dobry trunek (wino albo whisky), zestaw książek ulubionego autora albo słuchawki wygłuszające.

Prezenty do 200 zł

Za 200 zł możesz kupić porządne produkty, które posłużą obdarowanym na lata. Dla dzieci może być to: mata edukacyjna, samochód sterowany na pilota lub bogaty zestaw klocków. Mężczyźni nie pogardzą: wełnianym swetrem, wiecznym piórem albo grą na konsolę. Z kolei damska część rodziny z pewnością ucieszy się, gdy dostanie: komplet świątecznej pościeli, perfumy albo paletkę do makijażu.

Prezenty do 300 zł

Jeśli masz w planach wydać ok. 300 zł na osobę, to paniom możesz zakupić: kaszmirową czapkę, która pozwoli przetrwać nawet największe chłody, voucher na masaż relaksacyjny lub skórzaną torebkę. Taki budżet na prezenty dla najmłodszych możesz wydać na: komplet ubranek, opaskę rejestrującą aktywność albo hulajnogę. Panów możesz obdarować skórzanym paskiem, voucherem na degustację whisky lub kompletem profesjonalnych kosmetyków do pielęgnacji brody.

Pamiętaj, aby dostosować prezent na święta do upodobań obdarowanego, ale gdy nie masz pomysłu, to możesz postawić na ulubiony alkohol, słodycze czy zestaw uniwersalnych kosmetyków, który zawsze się sprawdzi. W przypadku podarunków dla najmłodszych warto wcześniej zapytać ich rodziców, którzy znajdą aktualne marzenia dziecka i podpowiedzą, co najlepiej mu kupić.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.