Kiedy można zawiesić działalność gospodarczą?

Kiedy można zawiesić działalność gospodarczą?

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Nie musisz zamykać firmy, gdy nie przynosi ona zysków lub w branży jest chwilowy zastój. Możesz po prostu zawiesić jej działalność, a potem równie łatwo ją wznowić. Kiedy dokładnie można zawiesić działalność...

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Nie musisz zamykać firmy, gdy nie przynosi ona zysków lub w branży jest chwilowy zastój. Możesz po prostu zawiesić jej działalność, a potem równie łatwo ją wznowić. Kiedy dokładnie można zawiesić działalność gospodarczą?

Zdarza się, że z różnych powodów przedsiębiorca nie może lub nie chce prowadzić swojej firmy. Nie chce jednak jej zamykać od razu, ponieważ istnieje szansa na to, że będzie chciał prowadzić ją ponownie. Wówczas rozwiązaniem jest tymczasowe zawieszenie działalności.

Zawieszenie działalności może być zastosowane między innymi wtedy, gdy przedsiębiorca nie może prowadzić biznesu przez swoje problemy zdrowotne, gdy biznes nie przynosi zysków, gdy mamy do czynienia z sezonowością, a to tylko kilka różnych sytuacji.

Co daje zawieszenie działalności gospodarczej?

Dzięki zawieszeniu działalności można przede wszystkim skorzystać z ulg finansowych oraz udogodnień podatkowych. Gdy firma jest zawieszona, nie ma potrzeb opłacania zaliczek na podatek dochodowy, a także nie trzeba składać deklaracji VAT. Także nie trzeba płacić składek ZUS, ale musimy liczyć się z tym, że wtedy nie będziemy mieli także ochrony ubezpieczeniowej.

Są też minusy. Oprócz braku ubezpieczenia zdrowotnego (możemy jednak płacić je dobrowolnie), także musimy pamiętać, że zawieszenie działalności nie zalicza się do lat pracy uprawniających do uzyskania emerytury.

Kto może zawiesić działalność gospodarczą?

Możliwość zawieszenia i ponownego wznowienia działalności gospodarczej możliwa jest dla osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, które są zarejestrowane w CEIDG. Oprócz tego musi on spełnić także dodatkowe wymogi.

Kolejnym ważnym wymogiem jest brak zatrudnienia pracowników – także jeśli przebywają oni aktualnie na urlopach macierzyńskich czy wychowawczych. Warto jednak wskazać, że nie dotyczy to także umów cywilnoprawnych, na przykład o dzieło, zlecenia, umów agencyjnych.

Uwaga! Możliwe jest dokonanie zawieszenia działalności spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej. W tym przypadku konieczne jest jednak uzyskanie zgody na zawieszenie działalności przez wszystkich wspólników.

Na jak długo można zawiesić firmę?

Firma może zostać zawieszona tylko na określony czas. Zawieszenie może wynosić minimum jeden miesiąc i maksymalnie może być to 24 miesiące. Okres zawieszenia wykonywania działalności zaczyna się od dnia, który jest wskazany we wniosku. Nie może być to wcześniejszy termin niż ten od dnia złożenia wniosku.

Jak dokonać zawieszenia działalności gospodarczej?

Zawieszenie działalności może być dokonane z wykorzystaniem znanego już przedsiębiorcom wniosku CEIDG-1. Zaznaczamy w nim wtedy odpowiednią rubrykę, która dotyczy zawieszenia działalności i wypisujemy odpowiednie kolumny.

Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej możemy złożyć do Urzędu Gminy osobiście, możemy też przesłać go elektronicznie – tutaj możemy wykorzystać podpis elektroniczny czy Profil Zaufany. Przy składaniu wniosku w gminie musimy mieć przy sobie dowód osobisty.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.