Kto zapłaci wyższe składki ZUS w nowym roku?

Kto zapłaci wyższe składki ZUS w nowym roku?
Kto zapłaci wyższe składki ZUS w nowym roku?

Składki ZUS są dość wysokim wydatkiem przedsiębiorstw, szczególnie tych małych, które nie osiągają bardzo wysokich zysków. Niestety, co roku firmy muszą płacić wyższy ZUS. Wynika to z przepisów i rosnących wysokości wynagrodzenia minimalnego oraz średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Kto musi przygotować się na wyższe składki od nowego roku?

W ramach składek ZUS opłacamy ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe, a ponadto na Fundusz Pracy oraz ubezpieczenie zdrowotne, które liczone są poza ZUS. W ciągu miesiąca kwota takich składek wynosi najczęściej od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Na obniżone stawki mogą liczyć tylko niektóre firmy, ale i tak od nowego roku będą musiały przygotować się na wyższe koszt.

Wzrost składek na mały ZUS

Mały ZUS, czyli preferencyjne stawki ZUS to bardzo dobra propozycja przeznaczona dla każdej nowej firmy. Dzięki temu można płacić mniejszą składkę ZUS niż firmy pracujące już od lat, co zwiększa szansę na rozwój i zmniejsza prawdopodobieństwo związane z bankructwem.

Mały ZUS dla przedsiębiorców obliczany jest na podstawie minimalnego wynagrodzenia w danym roku, które każdego roku jest coraz wyższe. Dokładnie jest to 60% minimalnego wynagrodzenia. Taka obniżona stawka obowiązuje przez dwa pierwsze lata działalności, a następnie trzeba będzie już płacić stawkę standardową. Mały ZUS obecnie wraz z ubezpieczeniem zdrowotnym wynosił powyżej 500 złotych – od 2018 roku ma wynieść więcej niż 500 złotych, co oznacza podwyżkę. Dokładne informacje o wysokości składek będziemy znali na początku stycznia.

Wyższe także standardowe składki ZUS

W przypadku standardowych składek ZUS obliczenia dokonywane są już na podstawie przeciętnego wynagrodzenia – pod uwagę bierze się wtedy 60% tego wynagrodzenia. Suma składek z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym oraz ze składką na Fundusz pracy aktualnie wynosi około 1 100 złotych. Od nowego roku składki rosną o około 5%, co może dać nawet około 100 złotych.

Zatem zarówno początkujący przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają swoją działalność, jak i ci, którzy prowadzą ją już od dłuższego czasu, muszą przygotować się na podwyższenie składek ZUS od nowego roku. Nie jest to zbyt dobra wiadomość dla firm, które obciążane są coraz wyższymi kosztami.

Pamiętaj o jednym koncie do płatności składek!

Od nowego roku wchodzi też jeszcze jeden ważny dla przedsiębiorców przepis, a mianowicie indywidualne konta składkowe w ZUS. Od nowego roku każdy przedsiębiorca będzie spłacał swoje składki na jedno, indywidualne konto przypisane do niego. Obecnie używane konta będą już zamknięte, dlatego nie będzie można już z nich korzystać.

O zmianach informowały reklamy w telewizji. Każdy przedsiębiorca powinien otrzymać również list od ZUS ze swoim indywidualnym numerem konta do dokonywania wpłat. Gdy nie otrzymaliśmy takiego listu, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, aby otrzymać tego rodzaju informacje. Należy również uważać na oszustwa związane z wysyłką fałszywych listów z numerami kont!