Mentoring – co to jest?

Mentoring – co to jest?

Mentoring to termin dość często pojawiający się w kontekście biznesowym, a dokładnie samorealizacji związanej z biznesem. Czym dokładnie jest mentoring? Gdzie możemy z niego skorzystać? Jakie korzyści może nam on dać?

Zdobywanie nowej wiedzy oraz umiejętności jest bardzo ważne w każdym biznesie – niezależnie od tego, czym się zajmujesz, warto się rozwijać, ponieważ właśnie wtedy możemy zyskiwać jeszcze więcej – nie tylko w kontekście finansowym, ale również zadowolenia i spełnienia w tym, co robimy.

Na czym polega mentoring?

Mentoringiem określa się relację partnerską, która ma miejsce pomiędzy mistrzem a uczniem, na przykład pomiędzy zwierzchnikiem a pracownikiem albo profesorem i studentem. Mentoring skoncentrowany jest na odkrywaniu swojego potencjału oraz rozwijaniu go.

Może polegać na prowadzeniu regularnych dyskusji, na motywowaniu i nakładaniu do rozwoju. Uznaje się często, że mentoring jest jedną z najbardziej efektywnych metod nauki, która pozwala uczniowi na uzyskaniu wiedzy w sposób przystępny. Mentor dzieli się wtedy ze swoim uczniem posiadaną wiedzą oraz doświadczeniem, a to wszystko w atmosferze wzajemnego zrozumienia i szacunku.

Mentoring w biznesie

Mentoring może odnosić się do wielu różnych obszarów. Mentoringiem może być nauka dziecka przez dziadka albo babcię, może być on również wykorzystany w strefie biznesowej. Skupmy się właśnie na tym, jak odbywa się mentoring w biznesie i jakie korzyści można dzięki niemu odnieść.

W firmie mentorem jest pracownik czy pracodawca – osoba posiadająca większe doświadczenie. Uczniem z kolei jest pracownik, który posiada predyspozycje do tego, aby stać się jednym z przyszłych liderów organizacji. Oczywiście, jeden mentor może mieć wielu uczniów.

Korzyści związane z mentoringiem w biznesie:

- pozwala na skuteczne pozyskanie wiedzy

- poprawia jakość komunikacji

- zwiększa potencjał pracowników

- uławia planowanie sukcesji stanowisk w firmie

- wspomaga prowadzenie dialogu wielopokoleniowego

- oszczędza czas związany z prowadzenie rekrutacji

- ogranicza koszty związane z zewnętrznymi szkoleniami

- powoduje, że pracownicy czują się bardziej docenieni, bezpieczni, zmotywowani do rozwoju

Jak rozpocząć mentoring w firmie?

Rozpoczęcie prowadzenia mentoringu w firmie nie jest wcale takie trudne, jak może się wydawać. Oczywiście, bardzo dużo zależy od przygotowania mentora, który powinien mieć również odpowiednie podejście do uczniów i wiedzieć, w jaki sposób skutecznie przekazywać im wiedzę.

W sieci można znaleźć wiele różnych pomocnych informacji o tym, jak wprowadzić mentoring we własnej firmie. Działają również specjalne szkoły mentoringu, które uczą tego, jak stać się mentorem i sprawdzić się w tej właśnie roli.

Podsumowując, mentoring w biznesie jest przyszłościowym rozwiązaniem, które ma już wielowiekowe tradycje. Dzięki niemu firma może działać bardziej efektywnie, nie ponosząc przy tym wysokich kosztów. Za sprawą mentoringu przedsiębiorstwa mogą rozwijać się efektywniej i wykorzystywać pozyskaną wiedzę kompleksowo – to działania, które przynoszą mierzalne skutki.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.