Alkohol – dobry upominek dla kontrahenta?

Alkohol – dobry upominek dla kontrahenta?

Wręczanie sobie upominków biznesowych jest w dobrym stylu. Dzięki nim możemy poprawić swój wizerunek i zyskać nowych, lojalnych klientów i kontrahentów. Czy jednak dobrym upominkiem dla kontrahenta będzie alkohol?

Z okazji zakończenia projektu, na święta czy na urodziny – upominki biznesowe można wręczać w wielu różnych sytuacjach. Nie musimy wydawać na nie fortuny, ale z drugiej strony możemy również zyskać na nich bardzo dużo.

W sklepach możemy znaleźć mnóstwo różnych propozycji na upominki dla kontrahentów oraz dla klientów. Wśród nich znajdują się między innymi kosze prezentowe ze słodyczami, elegancka galanteria skórzana, kwiaty. Także bardzo często wręcza się alkohol. Musimy jednak pamiętać o tym, że nie zawsze będzie on dobrym upominkiem. Kiedy warto go wręczyć, a kiedy lepiej się go wystrzegać?

Kiedy wręczać alkohol w upominku?

Alkohol uznawany jest za dość uniwersalny prezent, niemniej jednak musimy pamiętać o tym, że nie będzie on odpowiadać każdemu. Zatem wtedy, gdy nie znamy jakiegoś kontrahenta, najlepiej rozpocząć obdarowywanie się upominkami od czegoś innego, na przykład słodyczy. Nie każdy lubi alkohol, nie każdy może go pić, dlatego jako upominek czysto kurtuazyjny butelka dobrego wina czy whisky może się sprawdzić, ale sama w sobie nie będzie przydatna dla obdarowanego.

Jeśli znamy kontrahenta bliżej i wiemy, że lubi on dobry alkohol, na przykład zobaczyliśmy go w jego gabinecie, wtedy rzeczywiście możemy zdecydować się na taki upominek. W przeciwnym przypadku warto być ostrożnym i dla pewności wybrać inny upominek.

Jaki alkohol wręczyć w prezencie?

Do wyboru mamy wiele różnych typów alkoholi. Jeśli chcemy podarować taki upominek biznesowy, powinniśmy pamiętać, aby wybierać dobre marki. To przekłada się również na większy koszt, niemniej jednak prezent powinien pozytywnie o nas świadczyć. Podarowanie najtańszego wina z dyskontu albo wódki może nie być dobrze odebrane.

Dla kobiet najczęściej wybiera się wina z górnej półki albo nalewki lub likiery. Dla mężczyzn z kolei częściej whisky, koniaki czy wódki. Dość uniwersalnym upominkiem są miody pitne, które lubiane są zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn.

Nie zapominajmy też o tym, aby alkohol wręczyć w atrakcyjnym opakowaniu. Papierowa torebka albo drewniana skrzyneczka są dobrym wyborem. Wraz z alkoholem możemy podarować również inne upominki, na przykład gadżety reklamowe, słodycze czy kwiaty. Całość możemy też zamknąć w atrakcyjnie prezentującym się koszu prezentowym.

Zatem, wręczać, czy nie wręczać?

Podsumowując, jeśli chcemy zdecydować się na wręczenie upominku takiego jak alkohol, wybierzmy ten naprawdę dobry. Jeśli jednak nie wiemy, czy butelka alkoholu będzie dobrym pomysłem dla konkretnej osoby, lepiej zdecydować się na inną propozycję, która będzie bardziej neutralna.

W większości przypadków jednak alkohol jest dobrym upominkiem biznesowym, dzięki któremu możemy podziękować naszemu kontrahentowi za udaną transakcję czy też możemy wyrazić swoją pamięć z okazji różnych świąt oraz innych okazji.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.