Odpowiedzialność w spółkach z o.o.

Odpowiedzialność w spółkach z o.o.

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to spółki, które są zakładane przez osoby, które są między innymi ograniczenia odpowiedzialności właściciela danej spółki za zobowiązania własnym majątkiem. W spółkach tego rodzaju występuje odpowiedzialność członków zarządu spółki za zobowiązania spółki. Natomiast spółki są oddzielonymi od wspólnikami podmiotami prawa.

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to spółki, które są zakładane przez osoby, które są między innymi ograniczenia odpowiedzialności właściciela danej spółki za zobowiązania własnym majątkiem. W spółkach tego rodzaju występuje odpowiedzialność członków zarządu spółki za zobowiązania spółki.

Natomiast spółki są oddzielonymi od wspólnikami podmiotami prawa. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są osobami prawnymi.

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to jedne z najbardziej popularnych spółek. Wynika to między innymi z tego, że z jednej strony są to spółki kapitałowe a jednocześnie pozwalają one na zapewnienie odpowiedniej kontroli właścicieli nad spółkami. Dodatkowo właściciele w odróżnieniu od spółek prawa cywilnego nie muszą martwić się tym, że w przypadku problemów spółki będą oni za zobowiązania spółki odpowiadać całym posiadanym majątkiem.

W spółkach tego rodzaju wierzyciele nie są w stanie żądać spłacanie zobowiązań firmy od właścicieli, wspólników. Takie wierzytelności są jedynie wierzytelności wobec spółki. Wspólnicy mogą wypłacać dochody z prowadzonej działalności w formie dywidendy.

Korzyści ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Przy korzystaniu z usług spółek z ograniczoną odpowiedzialnością można znaleźć wiele korzyści z wybrania takiej spółki. Jest to jeden z powodów dlaczego tak wiele osób decyduje się właśnie na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dotyczy to między innymi korzyści w sytuacji gdy spółka nie odniesie sukcesu, gdzie wspólnicy nie są odpowiedzialni za długi. Natomiast w przypadku gdy spółka osiąganie sukces rynkowy wówczas wspólnicy mogą dzielić się uzyskiwanymi zyskami.

Przy spółce z odpowiedzialnością ograniczoną wspólnicy mają również znacznie większą kontrolę nad jej działaniem w stosunku do spółek akcyjnych. Można również w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością wpłacać znacznie mniejsze kwoty na kapitał początkowy w stosunku do spółek akcyjnych. Ma to również znaczenie z punktu widzenia łatwości założenia takiej spółki w zakresie uzyskania odpowiednich środków na założenie spółki.

Odpowiedzialność zarządu

W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością występuje jednak odpowiedzialność zarządu. W spółce tego rodzaju działania zarówno zgromadzenie wspólników a także tworzone przez nie ograny spółki. Dotyczy to między innymi zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej. Odpowiedzialność za zobowiązania spółki dotyczy rad nadzorczych. W przypadku zatem gdy następuje egzekucja wobec spółki za jej zobowiązania odpowie wdają członkowie zarządu w przypadku bezskutecznej egzekucji.

Główna odpowiedzialność leży właśnie po stronie zarządu spółki ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka musi mieć zarząd a jednocześnie jego ustanowienie z punktu widzenia kodeksu spółek handlowych je warunkiem jego zarejestrowania. W przypadku gdy spółka nie posiada zarządu trzeba brać pod uwagę, że sąd będzie musiał ustanowić kuratora, którego zadaniem jest przeprowadzenie likwidacji spółki, która nie posiada zarządu i nie można go w nim ustanowić lub doprowadzi do sytuacji, w której nastąpi ustanowienie zarządu.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.