Pracownik na chorobowym

Pracownik na chorobowym

Pracownicy mają możliwość skorzystania z tak zwanego „chorobowego”, gdy są w złym stanie zdrowia. Muszą wtedy dopełnić odpowiednich formalności i powiadomić o tym pracodawcę. Pracownik w określonych przypadkach może otrzymać również zasiłek chorobowy.

Każdemu z nas mogą przydarzyć się problemy zdrowotne – grypa, uraz, cięższa choroba wymagająca dłuższego leczenia. Wówczas mamy możliwość skorzystania ze zwolnienia chorobowego. Aby je otrzymać, należy udać się do lekarza, który po przeprowadzeniu badania będzie mógł je wypisać. Stan zdrowia pracownika decyduje o tym, na jak długi okres otrzymuje on zwolnienie. Może być ono również przedłużane, jeśli zachodzi taka konieczność.

Zawiadomienie o chorobie i dostarczenie zwolnienia chorobowego przez pracownika

Gdy nie stosuje się regulacji wewnątrzzakładowych, wówczas pracownik powinien poinformować pracodawcę o swojej absencji jak najszybciej. Gdy nie jest możliwe natychmiast, pracodawca powinien być poinformowany najpóźniej w drugim dniu nieobecności.

Pracownik nie musi osobiście powiadamiać pracodawcy o absencji – czasami też nie jest to możliwe ze względu na stan zdrowia. Można zrobić to za pośrednictwem osób trzecich, na przykład współpracowników, kogoś z rodziny, e-mailem, telefonicznie, drogą pocztową.

Pracownik musi również przekazać pracodawcy zwolnienie chorobowe wystawione przez lekarza. Może być to zaświadczenie wystawione w formie papierowej jako ZUS ZLA albo elektronicznej, czyli e-ZLA. Pracownik ma tydzień na dostarczenie dowodu niezdolności do pracy, bez uwzględnienia dnia, w którym zwolnienie to otrzymał. Gdy pracownik spóźni się, jego zasiłek chorobowy może być obniżony o 25%.

Wypłacenie świadczenia chorobowego dla pracownika

Gdy pracownik ma do tego prawo i wywiązał się ze swoich obowiązków, może otrzymać świadczenie chorobowe.

Warto wskazać, że w przypadku umów o pracę pracownik jest ubezpieczony obowiązkowo i za każdym razem może otrzymać takie świadczenie. W przypadku umów cywilnoprawnych – umów i o dzieło i zlecenia, pracownik może ubezpieczyć się dobrowolnie.

Pracodawca wypłaca pracownikowi niezdolnemu do pracy wynagrodzenie za okres niezdolności do pracy trwającej razem do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – za okres do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Powyżej wskazanych terminów, czyli 33 dni lub 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, zasiłek chorobowy wypłacany jest przez ZUS. Czas pobierania zasiłku wynosi do 182 dni (w przypadku gruźlicy 270 dni). Powyżej tego terminu pracownik musi być zbadany przez lekarza orzecznika ZUS. Jeśli nadal nie będzie mógł pracować, może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy zależnie od stanu zdrowia.

Chory może otrzymywać wynagrodzenie i zasiłek w wysokości 80% wynagrodzenia, które ulega obniżeniu do 70% w przypadku pobytu pracownika w szpitalu. 100% wynagrodzenia przysługuje jedynie ofiarom wypadków przy pracy, osobom oddającym narządy lub komórki oraz chorym kobietom w ciąży.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.