Sezonowa działalność – jak ją prowadzić?

Sezonowa działalność – jak ją prowadzić?

Wiele rodzajów działalności ma charakter sezonowy, związany z określonymi porami roku. Warto pamiętać jednak o tym, że także sezonowa działalność musi podporządkować się określonym wymogom formalnym. Jak powinniśmy ją prowadzić zgodnie z przepisami?

Prowadzenie szkółki nauki jazdy na nartach, sprzedaż lodów nad morzem, wynajem pokojów czy też działalność rolnicza – to tylko niektóre typy pracy, które mają charakter sezonowy. Jeśli także chcemy prowadzić działalność tego rodzaju, pamiętajmy o tym, że również wymaga ona dokonania rejestracji oraz rozliczania się z urzędem skarbowym, więc nie zwalnia z płatności podatków.

Rejestracja działalności sezonowej

Jeśli chcemy dokonać rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej, w takim przypadku robimy to za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Rejestracja może być wykonana w urzędzie gminy albo miasta, ale możemy też wykonać ją przez internet – dokładne informacje możemy znaleźć na rządowych stronach internetowych.

Wraz z dokonaniem rejestracji działalności sezonowej musimy także wybrać dogodną dla nas formę opodatkowania. Do dyspozycji mamy kilka różnych metod rozliczania się z fiskusem, a mianowicie możemy wybrać skalę PIT, ryczałt, podatek liniowy albo kartę podatkową. Wybór określonej metody płatności podatku wpływa na jego wysokość, a także na formalności, które będą nas czekały.

Jaką metodę rozliczeń wybrać?

Najprostsza metoda rozliczania się z fiskusem to karta podatkowa – nie wymaga ona prowadzenia ksiąg oraz składania regularnych deklaracji, ponieważ przez cały czas płacimy wyznaczony wcześniej podatek dochodowy. Warto jednak wskazać, że nie wszystkie rodzaje działalności sezonowej pozwalają nam na dokonanie rozliczenia w taki sposób.

Najkorzystniejsza metoda to dokonanie płatności podatku według skali PIT – w tym przypadku możemy płacić podatek wynoszący 18% przy niższych dochodach albo 32% przy wyższych. Ta forma opodatkowania pozwala nam też na uwzględnianie kosztów przychodu oraz rozliczanie z małżonkiem i korzystanie z ulg.

Przy działalności sezonowej możemy również rozliczać podatek VAT – nie jest to jednak konieczne, gdy sprzedaż w poprzednim roku podatkowym była w firmie niższa niż 150 000 złotych.

Działalność gospodarczą można zawieszać

W związku z sezonowością określonych branż często pojawia się pytanie – czy przedsiębiorca mający swoją firmę musi również płacić wszystkie podatki i składki przez cały rok? Otóż nie jest to konieczne, ponieważ może on dokonać zawieszenia działalności gospodarczej.

Zawieszenie działalności gospodarczej możliwe jest w firmach niezatrudniających pracowników. W tym przypadku przedsiębiorca nie musi płacić zaliczek na podatek dochodowy, ale powinien nadal składać deklarację roczną. Gdy znów nastanie sezon, firma będzie mogła ponownie rozpocząć działalność. To zatem wygodne rozwiązanie przy sezonowym charakterze pracy.

Podsumowując, jeśli chcemy prowadzić działalność sezonowa, najlepiej ją zarejestrować. Mamy jednak zawsze prawo do jej zawieszenia, gdy sezon już minie.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.