Uwaga na oszustów – wyłudzanie pieniędzy od firm

Uwaga na oszustów – wyłudzanie pieniędzy od firm
Uwaga na oszustów – wyłudzanie pieniędzy od firm

Oszuści wyłudzający pieniądze od firm działają od lat. Teraz przedsiębiorcy są również narażeni na niebezpieczeństwo w internecie. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Już od pierwszego dnia działalności gospodarczej możemy narazić się na niebezpieczeństwo. Nieodpowiednie postępowanie może doprowadzić do utraty ważnych danych, a także pieniędzy. Warto więc poznać najbardziej popularne oszustwa, na które mogą narazić się przedsiębiorcy.

1. Fikcyjne rejestry

Już nawet po paru dniach od rejestracji działalności firma może otrzymać różnego rodzaju listy, które wzywają do zapłaty za obecność w różnych spisach firm. Takie dokumenty wyglądają jak urzędowe, znajdziemy w nim różnego rodzaju zapisy i odwołania do przepisów prawnych, ale tak naprawdę są próbą oszustwa.

Listy możemy otrzymać od różnych rejestrów, na przykład takich jak „Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm”, „Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych i Firm”, „Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców”, „Ogólnopolska Ewidencja Firm i Przedsiębiorców”. Musimy jednak pamiętać o tym, że tak naprawdę wcale nie musimy niczego płacić za bycie w takich bazach. Listy z takimi prośbami po prostu możemy wyrzucić do kosza bez konsekwencji.

2. Kosztowne katalogi

Także powinniśmy uważać na różnego rodzaju katalogi, na przykład katalogi „aktywnych firm”. Katalogi tego rodzaju działają głównie on-line, więc informacje o tym, że powinniśmy zapłacić za wpis, otrzymamy najczęściej przez internet w formie wiadomości e-mail.

Takie wiadomości również powinniśmy ignorować, jeżeli nie chcemy narazić się na spore koszty – mogą one wynosić nawet kilkaset złotych!

3. Phishing

To metoda oszustwa internetowego polegająca na podszywaniu się pod inną instytucję czy osobę. Otrzymujemy wtedy informację w formie wiadomości e-mail lub jako SMS o tym, że nasze konto bankowe zostało zablokowane lub otrzymaliśmy przesyłkę, ale jej nie odebraliśmy. Taką wiadomość powinniśmy zignorować.

Jeżeli kliknęlibyśmy w link we wiadomości, zostalibyśmy przeniesieni na podrobioną stronę banku lub innej instytucji, gdzie mamy podać swoje dane do logowania. Także na nasz komputer może zostać ściągnąć złośliwe oprogramowanie.

4. Pliki z wirusami

Powinniśmy też uważać na rożnego rodzaju wiadomości e-mailowe z załącznikami z nieznanych nam adresów. Często wyglądają one na realne, na przykład nadawca pisze, że w załączniku znajduje się faktura. Jednak wtedy, gdy otworzymy załącznik, możemy zainfekować nasz komputer wirusem.

Gdy nie jesteśmy pewni, że dana wiadomość jest rzeczywista czy też jest próba oszustwa, powinniśmy sprawdzić historię transakcji, czy rzeczywiście zawarliśmy transakcję z danym nadawcą wiadomości.

5. Płatne serwisy internetowe

Musimy uważać także na różnego rodzaju serwisy internetowe, które każą nam zarejestrować się przed skorzystaniem z nich. Wtedy w długim regulaminie, który musimy zaakceptować przed wejściem na stronę, znajdują się zakamuflowane informacje o tym, że za korzystanie ze strony pobierany jest abonament.

Gdy nie doczytamy informacji, wówczas niedługo potem otrzymamy wezwanie do zapłaty na niemałą sumę.