Wybór najlepszego kontrahenta – o czym warto pamiętać?

Wybór najlepszego kontrahenta – o czym warto pamiętać?

Jeśli do wyboru mamy paru kontrahentów – dostawców, warto zastanowić się dobrze nad tym, z którym rozpocząć współpracę. Niestety, niezbyt dobra decyzja może ciągnąć się z a nami latami. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Firmy, które współpracują z innymi firmami – kontrahentami, często uzależniają swoje powodzenie od sytuacji kontrahenta. Wobec tego w przypadku, gdy wybrany kontrahent nie będzie wywiązywał się ze swoich obowiązków, może oznaczać to także pogorszenie sytuacji firmy, co może nawet prowadzić do tak poważnych sytuacji jak zachwianie jej stabilnością finansową czy bankructwo.

Jakimi kryteriami powinniśmy kierować się przy wyborze kontrahenta – dostawcy? Czy jesteśmy w stanie w jakiś sposób uchronić się przed błędami? Jeśli dołożymy starań, jest to jak najbardziej możliwe, ale musimy wtedy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Jakość

To pierwszy i zdecydowanie najważniejszy czynnik, którym powinniśmy kierować się przy wyborze odpowiedniego dostawcy. Przy sprawdzaniu jakości możemy wziąć pod uwagę między innymi użyteczność, łatwość użycia, wymagania konserwacyjne konkretnych przedmiotów czy też usług. Warto także zwrócić uwagę na gwarancje udzielane przez dostawcę.

Cena

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest cena – nie powinna być ona jednak najważniejsza, ponieważ w przeciwnym przypadku kontrahent może nie spełnić naszych wymagań. Stosunek jakości do ceny powinien opierać być na korzystnym poziomie. Warto także zwrócić uwagę na stabilność ceny oraz na możliwość otrzymania różnych rabatów od naszego partnera biznesowego.

Czas

W wielu branżach liczy się czas dostawy różnych produktów czy usług od kontrahenta. Wobec tego sprawdźmy, czy będzie on w stanie wywiązać się terminowo z umowy. W związku z kryterium czasu powinniśmy także wziąć pod uwagę warunki płatności.

Opinia

Gdy chcemy mieć pewność, że dostawca zapewni nam dobrą obsługę i nie narazi nas na niebezpieczeństwo w trakcie prowadzenia działalności, powinniśmy również zwrócić uwagę na opinię na jego temat. Tego rodzaju informacje możemy znaleźć także przez internet – wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę dostawcy. Możemy też poszukać informacji w bazach dłużników, jeśli chcemy mieć pewność, że dostawca nie jest zadłużony i nie narazi nas na niebezpieczeństwo.

Lokalizacja dostawcy

Zwróćmy ponadto uwagę na lokalizację dostawcy – jest to kolejny istotny czynnik przy wyborze. Wpływa on na czas dostawy usług czy towarów, czyli na wspomnianą wcześniej terminowość. Również ma związek z kosztami, ponieważ transport na większe odległości będzie oznaczał wyższe wydatki.

Podsumowując, jeśli chcemy mieć pewność, że wybierzemy najkorzystniejszego dostawę, powinniśmy pamiętać o powyższych kwestiach – dobrze dopasowani kontrahenci są w stanie zapewnić nam znacznie lepsze warunki współpracy, szybszy czas dostawy, niższe ceny, dlatego początkowa analiza jest tutaj kluczowa dla późniejszej satysfakcji. Oczywiście, kontrahenta możemy też zawsze zmienić – warto więc regularnie kontrolować rynek pod względem dostępnych ofert.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.