Wznowienie prowadzenia działalności gospodarczej
Wznowienie działalności gospodarczej występuje w sytuacji gdy wcześniej nastąpiło zawieszenie gospodarczej działalności. Zawieszenie przedsiębiorstwa to rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które mają trudną sytuację finansową a także dla przedsiębiorstw, któr...
Wznowienie działalności gospodarczej występuje w sytuacji gdy wcześniej nastąpiło zawieszenie gospodarczej działalności. Zawieszenie przedsiębiorstwa to rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które mają trudną sytuację finansową a także dla przedsiębiorstw, których działalność jest sezonowa. Gdy chce się wznowić prowadzenie działalności nie jest to trudne do wykonania, ale należy pamiętać, że wznowienie działalności gospodarczej nie następuje automatycznie.
Nawet w sytuacji gdy wskazało się przy zawieszeniu datę, do której firma ma być zawieszona niezbędne jest w przypadku odwieszania działalności gospodarczej złożenie odpowiedniego wniosku. Gdy chce się wznowić działalność gospodarczą ważne jest ponowne złożenie wniosku do urzędu miasta w postaci wniosku CEIDG 1. Oprócz wpisania danych przedsiębiorstwa ważne jest przy składaniu takiego wniosku wpisać informację o wznowieniu działalności gospodarczej gdzie niezbędne jest wskazanie między innymi dokładnej daty kiedy firma ma być odwieszona. Taka data nie powinna być wcześniejsza nuż data składania wniosku o wznowienie działania firmy. Jednocześnie niezbędne jest wskazanie również daty, w której powstaje obowiązek opłacania składek ZUS, co dotyczy daty powstania obowiązku płacenia takich składek z punktu widzenia wznowienia działalności gospodarczej.
Zawieszanie działalności gospodarczej
Gdy zawiesza się działalność niezbędne jest branie pod uwagę przepisów dotyczących możliwości zawieszenia działania firmy. Po pierwsze okres zawieszenia określa ustawa, gdzie możliwe jest zawieszenie działalności maksymalnie na okres dwóch lat. Minimalny okres zawieszenia działalności gospodarczej wynosi jeden miesiąca. Jednocześnie należy brać pod uwagę, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może realizować takich działań, które stanowią główną działalność firmy. Jednymi dopuszczalnymi działaniami w okresie zawieszenia firmy są działania mające na celu zapewnienie zabezpieczenia, zachowania źródeł dochodów firmy. Dotyczy to między innymi takich działań jak opłaty za media, opłacanie wynajmowanych pomieszczeń firmowych, uzyskiwanie należności za wykonane już usługi.
Sytuacja po odwieszeniu działalności
Gdy działalność gospodarcza została odwieszona wówczas firma powraca do rozliczania się z podatków na takich samych zasadach, z których korzystała przed zawieszeniem. Jednocześnie gdy wyliczana jest pierwsza zaliczana na rzez opłacenia podatku dochodowego niezbędne jest zawarcie informacji o wszystkich przychodach oraz kosztach, które występowały podczas zawieszenia przedsiębiorstwa. W zakresie opłacania podatku VAT trzeba brać pod uwagę, że winien on być rozliczany na bieżąco w okresie zawieszenia, jeśli występują transakcje, gdzie konieczność zapłacenia podatku występuje. Odwieszenie działalności gospodarczej powoduje również, że pojawia się obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS. Zgłoszenie do opłacania składek obydwa się wraz ze złożeniem wniosku CEIDG 1, gdzie następuje uaktualnienie wpisu do ewidencji gospodarczej.