Sprowadzanie towarów z innych krajów Unii Europejskiej

Wielu przedsiębiorców decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty towarów pochodzących z innych krajów. O czym powinniśmy pamiętać wtedy, gdy chcemy sprowadzać je do Polski z innych krajów Unii Europejskiej?
Jednym z dużych udogodnień związanych z wejściem Polski do Unii Europejskiej było ułatwienie szeregu spraw związanych z prowadzeniem firm. Polskie przedsiębiorstwa uzyskały wtedy lepszy dostęp do towarów dostępnych poza granicami. Oczywiście, to, że należymy do Unii, nie oznacza, że nie musimy przy ich sprowadzaniu spełniać określonych wymogów.
Co sprowadzamy z Unii do Polski?
Co roku do Polski z terenu innych krajów Unii Europejskiej sprowadza się towary o wartości setek milionów złotych.
Aktualnie jednym z naszych największych partnerów w tym zakresie są Niemcy – import z tego kraju wynosi obecnie nawet około 23% ogólnego importu do Polski. Także prowadzimy współpracę handlową z wieloma firmami z Włoch, Holandii, Czech, Francji oraz Wielkiej Brytanii.
Wśród towarów importowanych do Polski znajdują się w szczególności maszyny, sprzęt transportowy oraz rożne urządzenia, następnie towary przemysłowe, żywność.
Poniżej przedstawiamy terminy, które powinny być znane każdemu przedsiębiorcy, który chce sprowadzać towary z innych krajów unijnych.
Nabycie wewnątrzwspólnotowe towarów (WNT)
WNT, czyli wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów to określenie stosowane do zakupu i przewozu towarów z innego kraju Unii Europejskiej przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
Nie powinniśmy mylić WNT z importem – termin „import” stosowany jest obecnie do zakupu i przewozu towarów pochodzących spoza Unii Europejskiej.
Podatek i akcyza przy WNT
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów związane jest z koniecznością rozliczania podatku VAT oraz akcyzy w określonych przypadkach.
Podatek VAT opłacamy w Polsce – pojawiają się także nieliczne wyjątki, które możemy znaleźć w przepisach. Podstawowa stawka podatkowa to 23%, ale również stosuje się stawki 8%, 5%, 3% lub 0% na określone towary.
Przedsiębiorca może odliczyć ten podatek VAT wtedy, gdy sprowadzone towary służą mu do prowadzenia opodatkowanej działalności gospodarczej. Jako że w przypadku WNT wysokość podatku należnego i naliczonego jest równa, nie musimy niczego dopłacać.
Do rozliczenia wykorzystuje się dokumenty VAT-7(17) lub VAT-7K, a także dokument VAT-UE.
Z kolei akcyza dotyczy tylko wybranych towarów. W rozliczeniach pomagają specjalne systemy, w tym System Przemieszczania oraz Nadzoru Wyrobów Akcyzowych EMCS (Excise Movement and Control System), natomiast numer akcyzowy możemy sprawdzić z wykorzystaniem systemu SEED.
Zawieszenie poboru akcyzy może mieć miejsce wtedy, gdy przedsiębiorca prowadzi skład podatkowy lub posiada status zarejestrowanego odbiorcy, a sprzedawca wyrobów ma w innym państwie UE podobny skład podatkowych i ma numer akcyzowy.
Przedsiębiorcy, którzy chcą korzystać z importu towarów z Unii Europejskiej, mogą otrzymać również pomocne porady w biurach rachunkowych, które specjalizują się w świadczeniu tego rodzaju usług doradczych.