Coworking – tylko dla młodych?

Coworking – tylko dla młodych?

Coworking jest coraz bardziej popularny również w Polsce. Często jednak kojarzony jest jako oferta dla młodych. Czy rzeczywiście nie spełni on oczekiwań przedsiębiorców starszej daty?

Biura coworkingowe działają obecnie w wielu miejscowościach na terenie całego kraju – nie tylko w dużych miastach, ale również w tych mniejszych. Wiele osób kojarzy tego rodzaju biura z młodymi przedsiębiorcami, start-upami. Jednak tak naprawdę są one otwarte dla każdego, kto chciałby uzyskać wsparcie w prowadzeniu swojego biznesu.

Na czym polega coworking?

W języku angielskim coworking oznacza pracowanie razem. Termin ten stosowany jest obecnie do określenia wspólnej pracy w jednym, wynajętym pomieszczeniu. Coworking jest dobrą alternatywą dla pracy w domu albo w wynajętym biurze, ponieważ jest związany z mniejszymi kosztami. Z drugiej strony pozwala na dostęp do rozbudowanego zaplecza biurowego oraz szeregu pomocnych usług.

Biura coworkingowe zapewniają swoim odwiedzającym wsparcie dopasowane do ich indywidualnych potrzeb. Możemy zatem otrzymać biurko wraz z komputerem, może być to też oddzielne pomieszczenia albo nawet cała sala, gdy chcemy zorganizować szkolenie albo konferencję.

Biura coworkingowe oferują dodatkowo:

  • dostęp do internetu
  • zaplecze sanitarne i kuchnię
  • usługi księgowe i podatkowe
  • usługi typu wirtualne biuro, w tym udostępnienie adresu do założenia firmy, obsługa korespondencji
  • dostęp do różnych sprzętów, na przykład takich jak drukarka, kserokopiarka
  • oraz innego rodzaju usługi

To wszystko oferowane jest także w dość niskich cenach, biorąc pod uwagę koszty związane z wynajęciem biura. Za małe biuro w większym mieście będziemy musieli zapłacić od około 1 500 złotych wzwyż. Korzystanie z przestrzeni coworkingowej jest znacznie tańsze – w zależności od wybranego abonamentu zapłacimy za cały miesiąc od około 200 do 750 złotych. Możemy też wykupić usługę na godziny albo na dni – jedna godzina to wydatek od koło 5 do 40 złotych, natomiast jeden dzień od 30 do 80 złotych.

Nie tylko dla freelancerów

Biura coworkingowe kojarzone są przede wszystkim z freelancerami, czyli z osobami pracującymi na własny rachunek z różnymi klientami. Jednak tak naprawdę możemy korzystać z ich oferty także wtedy, gdy nie jesteśmy „wolnym strzelcem”.

Coworking to bardzo dobry wybór dla osób, które często odwiedzają klientów i nie mają potrzeby posiadania własnego biura, które i tak przez długi czas byłoby nieużywane. Również to dobry wybór wtedy, gdy koszty wynajęcia biura byłyby zbyt wysokie. Z coworkingu często korzystają również te osoby, które nie chcą pracować w domu i chcą oddzielić swoje życie prywatne od zawodowego.

Zatem coworking to dobry wybór nie tylko dla młodych, ale dla każdego, kto chciałby pracować jeszcze wygodniej i taniej, bez potrzeby wynajmowania całego biura. Z ofertami przestrzeni coworkingowych można zapoznać się już teraz przez internet – wystarczy tylko kilka minut, aby sprawdzić je przez internet wraz z cennikami, a potem wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.