Czy każda firma powinna mieć stronę WWW?

Czy każda firma powinna mieć stronę WWW?
Czy każda firma powinna mieć stronę WWW?

Wielu z nas ze stron internetowych korzysta na co dzień – dzięki nim możemy uzyskać dostęp do szerokiej gamy informacji. W taki sposób wiele firm pozyskuje nowych klientów. Czy jednak każdy przedsiębiorca musi inwestować w posiadanie strony internetowej?

Z internetu korzystamy zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych. Z jego pomocą komunikujemy się z innymi, poszukujemy ciekawych informacji, korzystamy z różnych form rozrywki. Przez internet poszukujemy również informacji o firmach i ich produktach oraz usługach.

Coraz więcej firm ma własną stronę internetową

Według badań przeprowadzonych przez IAB Polska, Ministerstwo Rozwoju oraz PwC aż 91% firm korzysta z poczty elektronicznej, natomiast około 80% z nich posiada własną stronę internetową. Około 45% firm prowadzi sprzedaż przez internet. To bardzo dobry wynik z poprzednimi latami, niemniej jednak nie każde przedsiębiorstwo posiada jeszcze swoją stronę.

Bardzo często mówi się, że jeśli nie możemy znaleźć o czymś informacji w internecie, to coś nie istnieje. To powiedzenie sprawdza się przede wszystkim w biznesie. Nawet wtedy, gdy firma nie inwestuje w reklamę, ale jest obecna w sieci, może w ten sposób dotrzeć do nowych klientów.

Zalety posiadania firmowej strony internetowej:

- możliwość prezentacji oferty firmy internetowej

- łatwy dostęp do oferty przez klientów

- przystępne ceny promocji w sieci

- możliwość prowadzenia działań reklamowych on-line

- działanie 24 godziny na dobę i 365 dni w roku

Możemy jednak spotkać się z przekonaniem, że posiadanie własnej strony internetowej jest dla firmy dość dużym wydatkiem. Rzeczywiście, jeszcze dekadę temu własna strona WWW była niemałym wydatkiem, niemniej jednak teraz koszty są naprawdę niewielkie. W związku z tym własna strona jest jednym z najtańszych sposobów na dotarcie do nowych klientów – niezależnie od tego, w jakiej branży firma działa.

Jaką stronę internetową wybrać dla firmy?

Najtańszym rozwiązaniem jest tak zwana wizytówka, która w internecie ma formę prostej strony internetowej zawierającej najważniejsze informacje. Najczęściej strona tego rodzaju zawiera takie elementy jak strona główna, zakładkę o firmie, o ofercie, a także informacje kontaktowe. Posiadanie takiej strony internetowej to koszt od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Gdy firma chce posiadać bardziej rozbudowaną stronę internetową, która będzie zawierała aktualizowane informacje, na przykład aktualności, własny blog, wówczas będziemy musieli zapłacić za nią więcej. Z drugiej strony daje ona jednak więcej możliwości. Ceny rozpoczynają się od kilkuset złotych za jej stworzenie. Z kolei miesięczne utrzymanie zwykle kosztuje kilkadziesiąt złotych. Do tych kosztów musimy też doliczyć wydatki na reklamę strony.

Podsumowując, dzisiaj każdy przedsiębiorca powinien pomyśleć o tym, aby założyć własną stronę internetową. Aktualnie to nie takie trudne i wcale nie wiąże się z wysokimi kosztami – strona może być wykonana przez firmę, która ma w tym doświadczenie, ale również możemy przygotować ją samodzielnie z wykorzystaniem specjalnych serwisów internetowych.