Czy każdy przedsiębiorca potrzebuje prawnika?

Czy każdy przedsiębiorca potrzebuje prawnika?

Chcesz założyć firmę, a może już ją masz? W takim przypadku na pewno zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy i kiedy firma będzie potrzebowała usług prawnych. W końcu każdy przedsiębiorca na co dzień styka się z różnymi zagadnieniami prawnymi związanymi ze sprzedażą, obsługą klienta, podatkami. Czy wobec tego każdy przedsiębiorca potrzebuje prawnika?

 

Niektóre firmy nie wymagają pomocy prawników przez cały okres swojej działalności. Są jednak i takie, które spotykają na swojej drodze różne przeszkody związane właśnie z prawem. Często dotyczą one prawa handlowego, prawa podatkowego, prawa pracy, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich, ponieważ jest ich znacznie więcej.

W związku z tym pojawia się pytanie – czy firma musi mieć swoje prawnika? A może nie jest to konieczne?

Kiedy zwrócić się do prawnika?

Zawsze wtedy, gdy mamy jakiś problem prawny, ale nie wiemy, jak go rozwiązać, możemy skontaktować się z prawnikiem. Oczywiście, możemy próbować rozwikłać sprawę samodzielnie, ale nie zawsze to dobre rozwiązanie – jako laik w tej dziedzinie możemy popełnić błędy. Pomocy możemy szukać też na prawniczych forach internetowych, niemniej jednak także w tym przypadku nie mamy pewności, że otrzymamy prawidłową, zgodną z obecną linią prawa odpowiedź.

Dlatego wtedy, gdy potrzebujemy porady prawnej, chcemy otrzymać opinię dotyczącą jakiejś umowy czy przygotować pismo, warto zwrócić się do dobrej kancelarii prawnej. Jej pracownicy pomogą nam wtedy w rozwiązaniu każdego problemu prawnego, a także mogą reprezentować nas w trakcie rozpraw sądowych oraz w kontaktach z różnymi instytucjami.

Pomoc prawna dla firmy – gdzie można ją uzyskać?

Zasadniczo usługi prawne dla klientów biznesowych świadczy większość kancelarii prawnych. Niektóre z nich specjalizują się w obsłudze firm, wobec tego warto skorzystać z takiej pomocy, ponieważ nie zawsze każdy prawnik zagwarantuje nam pomoc, której oczekujemy.

Gdy chcesz otrzymać pomoc prawną dla swojej firmy, możesz sprawdzić adresy kancelarii już teraz – bez wychodzenia z domu. Można znaleźć je na stronach internetowych wraz z referencjami, które pomogą w doborze najlepszej oferty.

A może stała obsługa prawna?

Wiele kancelarii adwokackich ma w ofercie specjalną usługę określaną jako stała obsługa prawna przedsiębiorstw. Polega ona na wykonaniu usług dla firm w ramach specjalnego abonamentu – wówczas przedsiębiorca może mieć stały kontakt z prawnikami i innymi specjalistami, którzy będą doradzali, przygotowywali opinie i porady prawne, reprezentowali klienta.

Stała obsługa prawna pozwala na uzyskanie niższych cen niż te same usługi świadczone osobno – bez tego rodzaju obsługi. Z drugiej strony musimy przeliczyć, czy taka obsługa prawna, czyli niejako outsourcing prawny będzie nam się opłacał. Decydują się na niego przede wszystkim większe firmy, które często korzystają z pomocy prawnej. Dla mniejszych firm, które nie mają takiej potrzeby, bardziej rentownym rozwiązaniem będzie po prostu korzystanie z usług prawnych wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.