Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu pracownikowi?
Pracownicy mają uprawnienia wynikającego z realizowania pracy w ramach etatu, czyli umowy o pracę. W ramach pracy na etacie pracownik nabywa między innymi uprawnienia do urlopu. Jednocześnie w zakresie uprawnień do urlopu ważne jest by pracownik znał swoje prawa w zakresie tego kiedy może korzysta z uprawnień do wykorzystania urlopu.
Urlop wypoczynkowy nabywany jest przez pracownika wraz ze stażem pracy. Jednocześnie jest to uprawnienie, którego pracownik nie może zostać pozbawiony. Innymi słowy nawet zaległy urlop z danego roku, który nie został wykorzystany musi być przez pracownika wykorzystany w następnym roku. Jednocześnie generalnie pracodawca nie może odmówić wykorzystania przez pracownika urlopu, do którego ma uprawnienia. Jednak są takie sytuacje, gdy pracodawca może nie zapewnić pracownikowi udzielania urlopu.
Pracownik ma jednak prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Wynika to między innymi z przepisów, które są zawarte w kodeksie pracy. Należy brać pod uwagę, że w każdym roku kalendarzowym pracownikowi przysługuje od dwudziestu do dwudziestu sześciu dni urlopu w zależności między innymi od stażu pracy. Jednocześnie w zakładach pracy, w których niezbędne jest zapewnienie ciągłości realizowania pracy zakłady ustalają harmonogramy urlopów.
W ten sposób możliwe jest zapewnienie pracownikowi czternastodniowego i nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Jednocześnie można zachować w firmie nieprzerwany tok pracy.
Szczególne potrzeby pracodawcy
W kodeksie wskazane jest, że pracodawca może odmówić udzielenia urlopu w przypadku pojawienia się nagłych potrzeb. Jednocześnie w takim przypadku pracodawca musi wskazać przyczynę odmowy udzielenia urlopu.
Ważne jest między innymi by powód odmowy wynikał z braku możliwości zachowania niezakłóconego toku realizowania pracy. Jednak należy brać pod uwagę, że w samych przepisach nie są wskazane powody konkretnych odmów. Wskazuje to, że w poszczególnych branżach czy zakładach o różnej wielkości powody nieprzyznania urlopu mogą być różne.
Wnioski urlopowe
Skorzystanie z prawa do urlopu wymaga między innymi decydowania się na zgłoszenie się wnioskiem do pracodawcy w kontekście udzielenia urlopu. W każdym wniosku powinny być podane między innymi takie informacje jak rodzaj urlopu, o który stara się dany pracownik. Jednocześnie ważne jest wskazanie również terminów, w których urlop będzie realizowany. Taki wniosek pracodawca może odrzucić jak też może go przyjąć.
Ważne jest również branie pod uwagę, że ustalenie harmonogramu urlopowego nie oznacza wcale, że pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi w wyznaczonym w takim harmonogramie terminie. Oczywiście najczęściej w firmach wyznaczenie harmonogramu ma na celu realizowanie go, co pozwala na zachowanie płynności realizowania pracy. Jednak mogą się zdarzyć sytuacje, w których w wyniku nagłych sytuacji niezbędne jest ze strony pracodawcy dokonanie zmiany terminów urlopów.
Wówczas urlop pracownikowi może nie zostać przyznany nawet pomimo wcześniejszego wpisania go do harmonogramu.