Czym grozi niepłacenie podatków firmowych?

Czym grozi niepłacenie podatków firmowych?
Czym grozi niepłacenie podatków firmowych?

Często mówi się, że w życiu pewne są tylko dwie rzeczy – śmierć i podatki. Gdy zakładamy działalność gospodarczą, powinniśmy pamiętać, że to nie tylko perspektywa atrakcyjnych zysków, ale również regularne odprowadzanie podatków. Co grozi przedsiębiorcy wtedy, gdy nie spłaci ich w terminie?

Rozliczanie się z podatków jest podstawą działalności zarówno małej, jak i dużej firmy. Przedsiębiorca powinien pamiętać o tym, że jeśli nie rozliczy się prawidłowo lub też nie zrobi tego w terminie, będzie narażony na nieprzyjemne konsekwencje.

Fiskus dysponuje różnymi metodami na zdyscyplinowanie dłużników. Zaliczają się do nich między innymi naliczenie dodatkowych odsetek, przymusowe ściągnięcie zobowiązań, a nawet odpowiedzialność karna skarbowa.

Odsetki karne

Gdy nie spłacimy podatku w terminie, wówczas staje się on zaległością podatkową. Zgodnie z przepisami fiskus może wtedy zacząć naliczać odsetki. Brak spłaty podatku w terminie oznacza naliczenie odsetek za zwłokę. Wynoszą one kilkanaście procent w skali roku, dlatego jest to oprocentowanie podobne do kredytu czy pożyczki. Musimy obliczyć je samodzielnie i uregulować – nawet bez wyraźnego wezwania urzędu.

Jeśli mamy trudności z obliczeniem odsetek karnych, wówczas możemy zwrócić się do pracowników urzędu albo skorzystać z dostępnych on-line kalkulatorów odsetkowych.

Sankcje podatkowe

Kolejną karą jest nałożenie dodatkowego zobowiązania podatkowego, czyli do podatku i do odsetek będziemy musieli zapłacić dodatkową karę, która może wynosić nawet 75% dochodów!

Jeśli chcemy uniknąć takich sankcji podatkowych, powinniśmy jak najszybciej złożyć korektę naszej deklaracji albo zeznania, ponieważ sankcje te głównie wlepiane są wtedy, gdy w dokumentach tych znajdą się błędy albo nie złożymy odpowiedniego dokumentu. Możemy to zrobić tylko do czasu kontroli – gdy dojdzie do kontroli, nie mamy możliwości wniesienia korekty.

Koszty egzekucyjne przy przymusowym ściągnięciu zaległości

Jeśli nie uregulujemy zobowiązania dobrowolnie, wówczas fiskus może skorzystać z przymusowego ściągnięcia zaległości podatkowych. Odbywa się ono między innymi jako zajęcie oszczędności, części wynagrodzenia, a nawet obciążenie hipoteką nieruchomości.

Oczywiście, za te wszystkie działania dłużnik będzie musiał dodatkowo zapłacić, dlatego zadłużenie będzie jeszcze wyższe.

Grzywna

Kolejna kara, która może spotkać nierzetelnego dłużnika, to grzywna. Jest ona stosowana w przypadku uporczywego niepłacenia podatku, ale także wtedy, gdy stale zaniżamy ich wymiar.

Przed karą grzywny możemy uratować się, gdy wniesiemy tak zwany „czynny żal”. Oczywiście, powinniśmy także spłacić nasze zobowiązanie, ponieważ bez tego urząd nie potraktuje nas ulgowo.

Podsumowując, podatki najlepiej płacić w terminie, ponieważ urzędy mają szeroką gamę metod na to, aby nakłonić nas do ich płacenia. Oczywiście, gdy spóźnimy się ze spłatą jeden czy dwa dni nic się nie stanie oprócz naliczenia odsetek – musimy je wyliczyć samodzielnie i dopłacić, ale jeśli będziemy unikali płacenia podatków przez dłuższy czas, powinniśmy pamiętać o tym, że konsekwencje mogą być znacznie gorsze.