Czym jest coworking i kiedy warto go wybrać?

Czym jest coworking i kiedy warto go wybrać?

Planujesz założenie własnej firmy? Nie chcesz jednak prowadzić jej w domu? W takim przypadku warto zacząć poszukiwać odpowiedniej przestrzeni do prowadzenia działalności. Nie musimy jednak wcale decydować się na wynajęcie lokalu. Możemy skorzystać z jeszcze jednego rozwiązania przystępnego dla nowych firm – coworkingu.

 

Założenie własnej firmy związane jest z określonymi kosztami. Gdy nie mamy zbyt wielu środków na start, wówczas poszukiwanie odpowiednich lokali biurowych może być poważnym wyzwaniem. Alternatywnym rozwiązaniem dla wynajmu lub zakupienia biura jest coworking, który obecnie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Czym jest coworking i do kogo jest on skierowany?

Coworking – co to jest?

Idea coworkingu jest już zawarta w samej jego nazwie, ponieważ coworking to inaczej współpraca. Coworking stał się podstawą do stworzenia biur coworkingowych, które powstały z myślą o małych firmach, freelancerach, niewielkich grupach – każdym przedsiębiorcy, który nie posiada pieniędzy na przestrzeń biurową do wynajęcia.

Wobec tego coworking to praca specjalnym biurze, które jest otwarte dla wielu przedsiębiorców. Możemy udać się do niego zawsze wtedy, gdy chcemy zajmować się pracą biurową, spotykać się z klientami i kontrahentami, załatwiać inne firmowe sprawy.

Co oferują nam biura coworkingowe?

Biura coworkingowe oferują nam nie tylko biurko, przy którym będziemy mogli wykonywać pracę. To również znacznie więcej usług, które pozwalają nam na efektywne prowadzenie własnego przedsiębiorstwa.

Przestrzeń przeznaczona dla użytkowników biur tego rodzaju jest dobierana indywidualnie. Może być to jedno biurko, ale też kilka biurek w grupie lub cały pokój, gdy będziemy potrzebować tak dużej powierzchni. Nie mamy jednak biurka czy pokoju na wynajem, ale wynajmujemy je na godziny czy dnie, a tym samym zmniejszamy koszty.

Oprócz tej właśnie przestrzeni użytkownicy biur coworkingowych otrzymują też inne wyposażenie do dyspozycji. Zaliczają się do niego między innymi komputery, drukarki, kserokopiarki, możemy też podłączyć się do internetu, skorzystać z zaplecza kuchennego i sanitarnego. Wiele biur ma też pomieszczenia konferencyjne i szkoleniowe możliwe do wynajmu przez klienta.

Niektóre biura coworkingowe oferują też usługi jak biura wirtualne. Udostępniają wtedy swoim klientom adres do wykorzystania, na który może przychodzić korespondencja. Możemy też zarejestrować na ich adres swoją działalność gospodarczą, gdy nie mamy innego adresu, pod którym moglibyśmy to zrobić.

Coworking – dla kogo będzie najlepszy?

Oferta biur coworkingowych adresowana jest do szerokiego grona klientów. Firmy dostają wtedy do dyspozycji odpowiednią przestrzeń i wyposażenie, ale także pracownicy mogą zawierać wtedy nowe znajomości, korzystać z pomocy innych poznanych pracowników.

Z coworkingu korzystają przede wszystkim nowe i małe firmy, które nie mogą jeszcze pozwolić sobie na własne biuro, ale też wiele większych przedsiębiorstwa. Wobec tego warto wziąć taką ofertę pod uwagę niezależnie od wielkości firmy!

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.