Czym jest ład korporacyjny?

Czym jest ład korporacyjny?

Termin ładu korporacyjnego ma różne znaczenia. Z czym dokładnie jest on związany i jakie ma zastosowanie?

Ład korporacyjny, inaczej władztwo korporacyjne, nadzór właścicielski albo kolektywne władanie, w języku angielskim corporate governance, jest pojęciem, które może być rozpatrywane na kilka różnych sposobów.

Trzy znaczenia ładu korporacyjnego

Pierwsze pojęcie to rozpatrywanie ładu korporacyjnego jako zbioru zasad oraz norm, które odnoszą się do zarządzania daną organizacją.

Drugie pojęcie oznacza, że ład korporacyjny może być rozumiany jako podjęte inicjatywy, opracowania oraz wdrożenia zasad dobrych praktyk w organizacji, w szczególności w spółkach publicznych, ale również w organizacjach zaliczanych do sektora prywatnego.

Trzecie pojęcie odnosi się z kolei do konkretnej organizacji, przede wszystkim do spółek, które obejmuje zindywidualizowane zasady zarządzania i nadzoru, a także relacje zachodzące pomiędzy fundatorami, na przykład akcjonariuszami, w związku z uczestnictwem (udziałem) w danej organizacji (spółce).

Wobec tego ład korporacyjny może być rozpatrywany na różne sposoby. Podobnie w przypadku angielskiego corporate governance mamy także do czynienia z różnymi pojęciami, na przykład, że ład korporacyjny jest systemem, z pomocą którego firmy są kierowane, jest on procesami, które są w organizacji regulowane i rozliczane. Także można spotkać się z pojęciem, że ład korporacyjny określa zwyczaje, które zapewniają dostawcom kapitału do firmy pewność zwrotu z poniesionych inwestycji.

Ład korporacyjny w przypadku spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

Termin ładu korporacyjnego pojawia się również w kontekście polskich spółek, które notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie przyszykowała własny zbiór zasad ładu korporacyjnego, a także reguł postępowania, które mają wpływ na kształtowanie się relacji spółek giełdowych. Zbiór ten określany jest jako „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW”.

Rating (ocena) nadzoru właścicielskiego

Z ładem korporacyjnym związana jest również jego ocena, czyli rating. W tym przypadku mamy do czynienia z oceną spółek, głównie notowanych na giełdzie, pod kaem przestrzegania przez nie zasad ładu korporacyjnego.

Pozytywna ocena nadzoru właścicielskiego, czyli ładu korporacyjnego najczęściej jest związana z jej wynikami finansowymi oraz z polityką dywidendową oraz wskazuje na dobre wyniki spółki. W związku z tym ratingi używane są bardzo często przez firmy zarządzające aktywami, w tym głównie przez różnego rodzaju fundusze inwestycyjne, emerytalne.

W Polsce także można skorzystać z usług agencji zajmujących się dokonywaniem ratingów. Są one głównie wybierane operatorów funduszy. Od 2011 roku ocena nadzoru właścicielskiego, a także raporty analityczne dotyczące ładu korporacyjnego przygotowywane są przez Polski Instytut Nadzoru Korporacyjnego. Na świecie największą agencją ratingową zajmującą się tego rodzaju usługami jest Governance Metrics International.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.