Dobra lokalizacja dla sklepu. Jaka ?

Dobra lokalizacja dla sklepu. Jaka ?

Planujesz założyć własny sklep stacjonarny? W takim przypadku warto pamiętać o tym, że kluczowe dla jego działalności jest wybranie odpowiedniej lokalizacji. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej skoncentrowanej na handlu przedsiębiorca musi podejmować różne decyzje, które będą miały wpływa na jej funkcjonowanie na przestrzeni lat. Jedną ze szczególnie ważnych kwestii, a przy tym nierzadko pomijaną przez początkujących przedsiębiorców, jest lokalizacja sklepu.

Dlaczego lokalizacja jest taka ważna?

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że dobrze zlokalizowany sklep ma większą szansę na przyciągnięcie klientów. Zasadniczo, im bliżej centrum lub innych skupisk ludności, tym prawdopodobieństwo większego zainteresowania ofertą jest większe.

Oczywiście, dobra lokalizacja związana jest również z innymi kwestiami, na przykład z kosztami. Wynajęcie lokalu w centrum miasta oznacza, że będziemy musieli przygotować się na dość wysoki koszt. Warto więc przeliczyć, na jakie koszty będzie można sobie pozwolić.

Przy doborze lokalizacji sklepu warto wziąć pod uwagę:

- branżę, w której przedsiębiorstwo działa

- przeznaczenie lokalu oraz jego metraż

- wymogi prawne, które musi spełnić dany lokal

- obecność konkurencji w pobliżu

- dostępność parkingów i dojazd innymi środkami komunikacji

- możliwości związane z urządzeniem lokalu

- otoczenie lokalu pod kątem estetyki

Oczywiście, nie są to jeszcze wszystkie kwestie, niemniej jednak są one najważniejsze, gdy chodzi o znalezienie właściwego miejsca do prowadzenia handlu.

Perfekcyjna lokalizacja dla sklepu

Niekiedy pomysł na założenie własnego sklepu pojawia się wtedy, gdy widzimy wolny lokal do wynajmu. Zanim jednak podejmiemy decyzję związaną z założeniem firmy, powinniśmy poświęcić czas na przeanalizowanie, czy dane miejsce rzeczywiście będzie w stanie dać naszej firmie to, czego oczekujemy – duże zainteresowanie ze strony klientów, a w związku z tym atrakcyjne zyski. Marzenia powinny ustąpić chłodnej kalkulacji.

Przede wszystkim rozejrzyjmy się, jakie sklepy działają w okolicy. Obecność konkurencji w okolicy wcale nie zmniejsza przy tym szansy na zyski – klienci chętnie odwiedzają te miejsca, gdzie do dyspozycji mają kilka konkurencyjnych sklepów. Oczywiście, takie podejście nie sprawdza się w każdej branży, na przykład w branży spożywczej. Gdy w okolicy działa duży market spożywczy, zakładanie małego sklepiku nie będzie zbyt dobrym pomysłem.

Warto też przeanalizować okoliczne sklepy pod kątem ich działalności, gdy jest ona inna od tej planowanej przez nas. Przykładowo, sklep z częściami samochodowymi nie sprawdzi się zawsze wtedy, gdy wokoło są sklepy z zabawkami czy odzieżą damską.

Podsumowując, jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniej lokalizacji dla sklepu, powinniśmy dokładnie przeanalizować nasze oczekiwania oraz możliwości, także te finansowe. W związku z tym chłodna kalkulacja w tym przypadku jest niezbędna. Gdy nie możemy znaleźć odpowiedniego lokalu, warto zaczekać – możemy na otworzyć w międzyczasie sklep internetowy, a potem rozszerzyć jego działalność na obsługę stacjonarną.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.