E-paragony – co to jest?
Coraz częstsze korzystanie z różnego rodzaju elektronicznych dokumentów sprawia, że również instytucje państwowe decydują się w coraz większym stopniu na budowanie takich systemów obsługi obywateli, które wykorzystują możliwości jakie daje Internet. Wynika...
Coraz częstsze korzystanie z różnego rodzaju elektronicznych dokumentów sprawia, że również instytucje państwowe decydują się w coraz większym stopniu na budowanie takich systemów obsługi obywateli, które wykorzystują możliwości jakie daje Internet. Wynika to między innymi z możliwości znacznego ograniczenia kosztów związanych z obrotem dokumentami papierowymi. Jednocześnie bywa to również znaczne ułatwienie dla obywateli, którzy mogą korzystać z dostępu do dokumentów elektronicznych w Internecie.
Jednym z rozwiązań mających na celu zastąpienie papierowych form dokumentów na ich elektroniczne wersje jest wprowadzenie e-paragonów. Takie plany ze strony Ministerstwa Finansów dotyczą na razie określonych branż. Jednak zapewne w przyszłości większości paragonów w formie papierowej zostanie zastąpiona elektroniczną wersją. Przy e-paragonach będą wykorzystywane kasy działające on-line, które będą przekazywały dane dotyczące raportów fiskalnych automatycznie do systemu. W ten sposób będą również przekazywane paragony fiskalne a także faktury w tym takie, które zostały anulowane.
Jak klient otrzyma paragon?
Paragony elektroniczne będą przekazywane również klientom za pośrednictwem zdalnego wysyłania dokumentu. Takie informacje mają być wysyłane do klientów w formie wybranej przez ministerstwo. Dotyczy to wykorzystania zarówno poczt elektronicznych jak też kont bankowych, gdzie wysyłane mogą być elektroniczne paragony.
Wykorzystanie elektronicznych paragonów ma na celu zarówno otrzymywanie a także gromadzenie informacji z kas rejestrujących. Ma to na celu zapewnić przeciwdziałanie szarej strefie. Z punktu widzenia osób fizycznych uzyskiwanie paragonów w formie elektronicznej jest w stanie zapewnić znacznie łatwiejsze przechowywanie paragonów. Dokumenty w formie papierowej bardzo często nie są odbierane przez klientów. Jednocześnie wiele paragonów papierowych z czasem blaknie, co bywa problemem w przypadku wykorzystania paragonów do reklamacji czy zwrotu towaru.
Korzyści z e-paragonów
Do korzyści płynących z wprowadzenie e-paragonów można zaliczyć możliwość budowania szczegółowych analiz dotyczących tego, czy dany podatnik ewidencjonuje realizowaną sprzedaż. Ministerstwa są w stanie prowadzić łatwiejszą kontrolę w zakresie kontrolowania danych podatkowych. Natomiast podatnicy mogą skorzystać z braku konieczności zbierania paragonów papierowych. Jednocześnie dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą przy wykorzystaniu kas fiskalnych nie będą musieli przy wykorzystaniu e-paragonów dokonywać zgłoszeń kas do naczelników w urzędach skarbowych.
W zakresie zbierania danych projekt wprowadzenia e-paragonów nie zakłada zbierania danych powiązanych z takimi numerami identyfikacji jak NIP czy PESEL. Dane zbierane w systemie mają być anonimowe w tym względzie. W systemie nie będą również zbierane informacje dotyczące konsumentów, którzy nabywali dany towar. Zbierane mają być jedynie informacje, które pozwalają na kontrolowanie jedynie dokonywanej sprzedaży po stronie sprzedawcy, który jest podatnikiem.