Firma jednoosobowa – lepsza od etatu?
Założenie własnej działalności gospodarczej nie jest bardzo trudne, szczególnie wtedy, gdy mówimy o jednoosobowej działalności. Czy jednak takie rozwiązanie jest znacznie lepsze od etatu?
Pracodawcy coraz częściej namawiają pracowników, aby przechodzili z etatu na działalność gospodarczą. Zarówno etat, jak i działalność mają swoje zalety i wady, o których powinniśmy pamiętać przed podjęciem decyzji.
Z umową o pracę związanych jest wiele przywilejów. To między innymi możliwość uzyskania urlopu, lepsze zabezpieczenie socjalne czy brak odpowiedzialności dotyczącej odprowadzania składek. Z kolei wtedy, gdy prowadzimy działalność gospodarczą, możemy płacić mniejsze składki ZUS i generalnie zarabiać więcej niż na etacie przy tej samej kwocie brutto.
Oczywiście, powinniśmy policzyć samodzielnie, czy przejście na samozatrudnienie będzie dla nas korzystnym rozwiązaniem. W tym celu powinniśmy przeanalizować przede wszystkim koszty, ale pamiętać też naszych obowiązkach.
Co opłaca się bardziej?
Ogólna zasada mówi, że im więcej zarabiamy, tym więcej możemy zyskać z przejścia na samozatrudnienie. Wówczas będziemy mogli zarabiać znacznie więcej niż na etacie, ponieważ zapłacimy mniejsze składki. Zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli wydać lub zainwestować, aby w rezultacie zarobić jeszcze więcej.
Gdy jednak zarabiamy mniejsze sumy, wówczas przejście na działalność gospodarczą może być dla nas nieopłacalne. Szacuje się, że granicą jest zwykle około 2 000 do 2 500 złotych brutto, ale jedynie przez 2 pierwsze lata działalności, ponieważ wtedy płacimy preferencyjne składki ubezpieczeniowe.
Z kolei w dłuższej perspektywie samozatrudnienie wydaje się lepszym rozwiązaniem wtedy, gdy zarabiamy co najmniej średnią krajową brutto.
Oczywiście, musimy pamiętać o nowych obowiązkach – księgowości, składaniu deklaracji podatkowych, odprowadzaniu składek i innych sprawach, które nie dotyczą pracujących na etat.
Jak dużo możemy zyskać na przejściu na samozatrudnienie?
Pracujący na podstawie umowy o pracę odprowadzają składki w zależności od wysokości swoich zarobków. Z kolei wtedy, gdy posiadamy działalność gospodarczą, wówczas wysokość składek deklarujemy samodzielnie.
Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że istnieje zarówno wartość minimalna, jak i maksymalna. Najczęściej osoby na samozatrudnieniu odprowadzają minimalne składki, dlatego w naszej kieszeni może zostać wtedy większa suma w porównaniu z osobami na etacie. Musimy jednocześnie pamiętać o tym, że niższe składki to także mniejsza emerytura.
Możemy również optymalizować koszty podatkowe przy samozatrudnieniu, aby nie płacić wysokiego podatku. W kosztach działalności gospodarczej możemy uwzględnić między innymi czynsz na wynajem lokalu, zakup samochodu, koszty paliwa, rachunki telefon i internet, zakup sprzętu biurowego i oprogramowania, księgowość.
Zrezygnowanie z pracy na etat na rzecz działalności gospodarczej pozwala na uzyskanie bardzo atrakcyjnych korzyści finansowych. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, zawsze musimy bardzo dokładnie przeliczyć, czy koszty, które będziemy musieli ponieść z tytułu założenia działalności gospodarczej, przełożą się na wyższy zarobek.