Firmę możesz założyć w jednym okienku

Firmę możesz założyć w jednym okienku

Założenie firmy kojarzy ci się z formalnościami i spędzaniem długiego czasu w urzędach? Teraz to już przeszłości! Założenie firmy możliwe jest w jednym okienku. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?

Zgodnie z nowelizacją Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która weszła w życie 31 marca 2009 roku, wprowadzono także koncepcję „jednego okienka” przy zakładaniu działalności gospodarczej. Dla osób planujących otwarcie własnej firmy do duże udogodnienie, ponieważ nie trzeba już odwiedzać wielu urzędów i okienek po kolei – oszczędzamy dzięki temu swój czas, pieniądze i możemy szybciej rozpocząć swoją działalność.

Założenie własnej firmy nie trwa długi, ale powinniśmy pamiętać o tym, że koncepcja jednego okienka wcale nie oznacza, że na tym kończą się nasze obowiązki. Najczęściej będziemy musieli odwiedzić także inne instytucje oraz firmy, aby dopełnić formalności.

Okienko w Urzędzie Gminy, ale też w internecie

Jeśli chcemy założyć jednoosobową działalność gospodarczą, czyli nie planujemy zakładania spółki, możemy założyć wszystko w jednym okienku bez żadnych problemów. Co więcej, możemy zrobić to również całkowicie przez internet.

Na założenie własnej działalności pozwala wtedy CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Dostęp do CEIDG możemy uzyskać aktualnie także przez internet, więc to jedna z tych metod zakładania firmy, która przypadnie do gustu osobom lubiącym komfort.

Formy założenia działalność przez CEIDG:

złożenie wniosku przez internet bez wychodzenia z domu – do tego będziemy potrzebowali własnego podpisu elektronicznego, którym może być też Profil Zaufany, wtedy załatwiamy wszystko on-line i nie musimy już odwiedzać Urzędu Gminy

wypełnienie wniosku on-line i złożenie go w urzędzie – druga opcja to wypełnienie wniosku on-line i podpisanie go osobiście w Urzędzie Gminy, wtedy formularz wypełniamy on-line i zapisujemy jego numer, który potem podajemy w urzędzie

wypełnienie wniosku papierowego i złożenie go w urzędzie – możemy też wypełnić wniosek papierowy albo wypełnić go na komputerze i wydrukować i zanieść go do Urzędu Gminy

wysłanie listem poleconym – firmę możemy też założyć listownie, ale będziemy potrzebowali pomocy notariusza, który potwierdzi nasz podpis – to dodatkowe koszty

Jeśli będziemy chcieli założyć własną firmę przez CEIDG, nie musimy czekać na rozpatrzenie naszego wniosku tygodniami. Z chwilą dokonania zamieszczenia danych w bazie CEIDG, nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpłynięcia wniosku, nasza firma będzie już otwarta.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Gdy rejestrujemy firmę w CEIDG, jesteśmy automatycznie rejestrowani w ZUS jako płatnik składek ubezpieczeniowych oraz w urzędzie skarbowym.

Jednak w przypadku ZUS, w ciągu 7 dni od terminu rozpoczęcia działalności należy zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS, by potwierdzić rejestrację.

Także wtedy, gdy chcemy być płatnikiem VAT, powinniśmy złożyć w urzędzie skarbowym druk zgłoszeniowy VAT-R. Można to jednak dołączyć do wniosku o rejestrację w CEIDG. Możliwe jest to wtedy, gdy rejestrujemy firmę elektronicznie i dysponujemy podpisem elektronicznym.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.