Firmowy newsletter – kiedy warto go wysyłać?

Firmowy newsletter – kiedy warto go wysyłać?
Firmowy newsletter – kiedy warto go wysyłać?

E-mail marketing to nie tylko spam, ale również wartościowe informacje dla klientów i kontrahentów. Właśnie dlatego ta najstarsza metoda reklamy w internecie nadal ma się bardzo dobrze. Jedną z najczęściej stosowanych odmian e-mail marketingu jest przesyłanie newsletterów. Czym dokładnie są newslettery i kiedy warto je wysyłać?

Chyba każdy otrzymał go przynajmniej raz. Najczęściej dostajemy je od sklepów internetowych, w których robiliśmy zakupy, ale również od innych firm, na których stronach dokonaliśmy rejestracji. Newslettery spotykane są obecnie na co dzień i najczęściej są one wiadomościami chcianymi w przeciwieństwie do spamu, który nie niesie ze sobą interesujących dla nas informacji.

Czym jest newsletter?

Jest to elektroniczna forma biuletynu informacyjnego przesyłanego z wykorzystaniem poczty elektronicznej do prenumeratorów. W przeszłości newslettery były dokumentami papierowymi, powielanymi na kserokopiarkach, które pozwalały na szybki obieg informacji. Obecnie taka forma newsletterów nie jest już stosowana, ponieważ została zastąpiona przez formę elektroniczną.

Newslettery mają szerokie zastosowanie. Najczęściej kojarzone są ze sklepami, ale również wysyłane są w formie skrótu najważniejszych informacji z różnych stron internetowych. W związku z tym wyróżniamy między innymi newslettery branżowe, naukowe, firmowe czy gazety elektroniczne.

Aby otrzymywać newslettery, musimy na początku podać swój adres e-mail i wyrazić na to zgodę. W związku z tym informacje docierają tylko do prenumeratorów. To przewaga newsletterów nad innymi metodami e-mail marketingu, ponieważ wiadomości te są chciane i dzięki temu są czytane przez zamawiających.

Jak wysyłać newslettery?

Aktualnie firmy mają do dyspozycji specjalne narzędzia pozwalające na łatwe i szybkie przesyłanie newsletterów. Skupmy się tutaj na tych przesyłanych przez sklepy oraz firmy handlowe. Najczęściej w takich wiadomościach znajdują się informacje o nowościach w ofercie, promocjach, czasami dodawane są też kody rabatowe.

Aby sprawdzić prezentowaną we wiadomości ofertę, wystarczy kliknąć w link, który przenosi do docelowej strony internetowej. Aby newsletter był atrakcyjny, najczęściej dołącza się do niego również grafiki, a nawet animacje. W ten sposób przejrzenie newslettera jest przyjemniejsze. Powinniśmy też unikać zbyt dużej ilości treści – może ona zniechęcić do zapoznania się z wszystkimi informacjami.

Ważna jest również częstotliwość wysyłania newsletterów. Nie powinniśmy robić tego zbyt często, ponieważ wtedy nasze wiadomości mogą być rzeczywiście potraktowane jak spam przez odbiorcę, który zrezygnuje z subskrypcji. Zwykle wiadomości wysyłane są jeden raz na tydzień albo wtedy, gdy w ofercie pojawią się nowości albo promocje. Taka częstotliwość wysyłek powoduje, że klient przez cały czas ma aktualne informacje i jednocześnie nie jest zdenerwowany zbyt dużą ilością przechodzących do niego wiadomości.

Podsumowując, newslettery to dobry wybór dla przedsiębiorców mających strony internetowe i prowadzących działalność on-line. Dzięki tym elektronicznym biuletynom przedsiębiorca może szybko i łatwo, a także tanio przekazać klientom informacje dotyczące jego oferty.