Jakie prezenty dawać partnerom biznesowym?

Jakie prezenty dawać partnerom biznesowym?
Jakie prezenty dawać partnerom biznesowym?

Dawanie prezentów jest w dobrym tonie również w biznesie. Często jednak pojawia się pytanie – co tak naprawdę wręczyć, aby prezent był udany i nie spowodował u obdarowanej osoby zakłopotani. Jakie upominki sprawdzą się zawsze, a jakich lepiej unikać?

Chociaż nie mamy takiego obowiązku, to jednak wręczanie upominków biznesowych ma wiele zalet. Przekazujemy je między innymi pracownikom, klientom, a także kontrahentom, chcąc im podziękować i wyrazić swoją wdzięczność. W ten sposób zacieśniamy więzy biznesowe i zwiększamy szansę na udaną współpracę z przyszłości.

Powinniśmy jednak wiedzieć, że nie każdy upominek będzie w biznesie udany. Gdy wręczymy go bez wcześniejszego przemyślenia, możemy osiągnąć nawet odwrotny rezultat.

Z jakich okazji wręczać prezenty?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, upominki biznesowe wręczamy w szczególności jako wyraz podziękowania, na przykład za udaną współpracę. Również możemy przekazywać je z innych okazji, na przykład na urodziny czy na święta.

Wobec tego także w biznesie jest wiele okazji, aby przekazywać sobie upominki. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że wtedy, gdy wręczymy je w nieodpowiednim momencie, mogą one być skojarzone z próbą przekupstwa. Warto więc pamiętać o takcie.

Co wręczyć?

Pomysłów na upominki biznesowe jest naprawdę bardzo dużo. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku osób, z którymi pozostajemy w oficjalnych, biznesowych stosunkach, nie możemy pozwolić sobie na zbyt dużą fantazję w dobieraniu podarunków.

Dobry prezent powinien być elegancki, dość uniwersalny, a przy tym nie powinien być bardzo drogi. Zwykle kwota kilkudziesięciu czy kilkuset złotych będzie wystarczająca. Oczywiście, zbyt tani prezent również nie będzie zbyt mile widziany.

Przykładowe upominki biznesowe:

- kosz prezentowy zawierający różne produkty spożywcze

- zestaw składający się z różnych gadżetów reklamowych

- wysokie jakości alkohole

- galanteria skórzana, na przykład portfel

- słodycze, na przykład bombonierki

- kwiaty – cięte i doniczkowe

- karty upominkowe

Oczywiście, są to tylko przykładowe upominki, niemniej jednak są one wręczane najczęściej. Czego natomiast powinniśmy unikać, aby nie urazić drugiej strony? Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z upominków o osobistym charakterze, na przykład perfum, ubrań, biżuterii.

Wyjątkiem jest przypadek, gdy upominek taki wręcza firma produkująca takie towary, ale i tak powinniśmy wtedy wybrać takie, które będą miały uniwersalny wydźwięk. Dobrym wyborem będą również karty upominkowe, za które obdarowana osoba może zakupić sama to, co chciałaby najbardziej.

Jak wręczać upominki biznesowe?

Gdy wybraliśmy już upominek, pamiętajmy o tym, aby również odpowiednio go wręczyć. Upominek powinien być ładnie zapakowany, na przykład w torebkę albo w papier i powinien być przekazany z uśmiechem i najlepiej z życzeniami – możemy dodatkowo przygotować kartkę z życzeniami.

Osoba, która otrzymała upominek, powinna go rozpakować i podziękować wręczającemu – nawet wtedy, gdy nie jest całkowicie zadowolona z tego, co dostała.