Handel on-line – jak zwiększyć satysfakcję klientów?

Handel on-line – jak zwiększyć satysfakcję klientów?

Zadowolenie klientów w związku ze sprzedażą internetową powinno być kluczowym celem każdego przedsiębiorcy działającego w e-commerce. Jakie metody stosuje się wtedy jako zwiększenie satysfakcji klientów?

Użytkownicy do wyboru mają szeroką gamę różnych sklepów internetowych – oprócz tych dużych, które działają także międzynarodowo, możemy kupować też w mniejszych sklepikach, często prowadzonych przez jedną osobę. Niezależnie od tego, jak dużą klientelę ma nasz sklep. satysfakcja z zakupów właśnie u nas powinna być najważniejsza.

Na zadowolenie klientów przy zakupach w internecie wpływa szereg różnych czynników – od samej obsługi sklepu internetowego, poprzez szybkość wysyłki, a skończywszy na jakości towarów oraz obsłudze posprzedażowej. Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

  1. Dobrze zaplanowana strona sklepu

Sklep internetowy przede wszystkim powinien być łatwo dostępny dla klientów i łatwy w obsłudze. Znalezienie potrzebnych przedmiotów nie powinno być trudne dzięki czytelnym kategoriom oraz wyszukiwarce.

Strona nie powinna być jednocześnie przeładowana grafiką i informacjami, ponieważ wtedy może działać wolniej. To szczególnie ważne wtedy, gdy sklep działa też mobilnie.

  1. Wyczerpujące opisy produktów

Zawierające wszystkie informacje opisy produktów to kolejna ważna kwestia – oprócz opisu warto też zadbać o dokładne fotografie, które będą pomocne w podjęciu decyzji zakupowej.

Aktualnie wielu prowadzących sklepy korzysta też ze specjalnych zdjęć 3D czy filmów, aby przedstawić produkty jeszcze lepiej.

  1. Bezpieczne i szybkie metody płatności

Zapłat za zakupy tylko z wykorzystaniem przelewu albo za pobraniem? W takim przypadku od razu zamykamy się przed dużą częścią klientów i zmniejszamy ich satysfakcję.

Dzisiaj podstawa to wdrożenie szybkich i bezpiecznych metod płatności przez systemy płatności on-line. Dzięki nim wpłata może być przekazana od razu do odbiorcy, więc możemy szybciej rozpocząć realizację zamówienia.

  1. Czas wysyłki

Im szybciej, tym lepiej! Klienci będą bardziej zadowoleni z zakupów wtedy, gdy przesyłka dotrze do nich jak najszybciej.

Warto też zadbać o różne metody wysyłki, na przykład z użyciem kuriera, Paczkomatów, aby klient mógł dobrać je specjalnie do oczekiwań klientów.

  1. Obsługa posprzedażowa

Nawet po dostarczeniu zakupu do klienta rola sklepu nie powinna kończyć się w tym momencie. Ważna jest również dobra obsługa posprzedażowa, na przykład w przypadku reklamacji czy zwrotów.

Dzisiaj, w dobie internetu, dobra opinia o sklepie budowana jest głównie przez obsługę klienta. Właśnie dlatego korzystne rozpatrywanie żądań klientów jest w stanie dać firmie jeszcze lepszy wizerunek i przełoży się na większe zyski.

  1. Gratisy

Nic tak nie cieszy, jak gratisy – mogą być to próbki czy gadżety firmowe, ponieważ nawet niewielkie dodatki w przesyłce pozwolą na poprawę satysfakcji z zakupu w sklepie on-line.

Warto także wskazać, że sklepy internetowe mają do dyspozycji specjalne ankiety on-line, które pozwalają na zbadanie satysfakcji klientów. Przeprowadzenie raz na jakiś czas takiego badania pozwoli na ocenę poziomu zadowolenia i wprowadzenie ewentualnych zmian.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.