Handel zagraniczny

Handel zagraniczny
Handel zagraniczny

Założyłeś firmę i uważasz, że twoje produkty czy też usługi mogłyby znaleźć zainteresowanych poza granicami Polski? A może chcesz kupować produkty bezpośrednio od zagranicznego dostawcy? W takim przypadku warto pomyśleć o handlu zagranicznym. W obecnie zglobalizowanym świecie to naprawdę nie takie trudne!

Nowoczesne technologie komunikacyjne, szybkie firmy kurierskie, łatwa wymiana walut przez internet – właśnie to powoduje, że handel międzynarodowy jest obecnie coraz popularniejszy. Kontakty z zagranicznymi kontrahentami i klientami są obecnie znacznie prostsze niż jeszcze dekadę temu.

Oczywiście, nie oznacza to, że każda zagraniczna transakcja jest udana – każdy przedsiębiorca powinien przeanalizować, czy handel zagraniczny jest w naszym przypadku opłacalny i czy będzie bezpieczny. Właściwe przygotowanie, w tym wiedza i rozeznanie są tutaj podstawą.

Eksport i import

Odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej, wymiana handlowa pomiędzy członkami wspólnoty jest znacznie łatwiejsza. Warto tutaj wspomnieć między innymi o braku cła, otwartych granicach oraz uproszczonym przepływie pieniędzy. Przestały wobec tego obowiązywać terminy „eksport” oraz „import” – zamiast nich stosuje się termin wewnątrzwspólnotowej wymiany towarów.

Sprowadzanie towarów z innych krajów UE to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). Dostarczanie towarów do innych państw UE to wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT).

Eksport oraz import odnoszą się zatem do wymiany handlowej poza krajami należącymi do Unii Europejskiej. W tym przypadku trzeba będzie liczyć się już z większymi niedogodnościami, w tym z długim czasem oczekiwania na dostarczenie towaru, wyższymi kosztami transakcji. Naturalnie, nie oznacza to jednak, że takie transakcje są nieopłacalne.

Jak bezpiecznie handlować z innymi krajami?

Przy handlu międzynarodowym, szczególnie tym odbywającym się przez internet, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przedsiębiorca podejmujący niekorzystne decyzje narażony jest na utratę pieniędzy.

Należy wybierać godnych zaufania kontrahentów, sprawdzając ich wcześniej on-line. Pamiętajmy też o tym, by wybierać bezpieczne formy przesyłki.

Niezależnie od tego, z jakim krajem prowadzimy handel, powinniśmy też pamiętać o tym, że narażamy się na ryzyko kursowe. Możemy na nim zarówno zyskać, jak i możemy stracić, dlatego powinniśmy pamiętać, że nie w każdym terminie prowadzenie transakcji jest opłacalne.

Handel zagraniczny się opłaca!

Gdy chcemy rozpocząć handel zagraniczny, powinniśmy pamiętać o tym, że dużo informacji dotyczących transakcji możemy znaleźć na licznych stronach internetowych. Możemy również poszukiwać pomocy w mediach społecznościowych – dołączyć do różnych grup oraz kontaktować się z firmami, które zajmują się handlem zagranicznym.

Oczywiście, zanim rozpoczniemy jakiekolwiek działania w tym właśnie zakresie, powinniśmy pamiętać o tym, żeby przeliczyć, na jakie koszty będziemy musieli się przygotować. W tym celu możemy przygotować również specjalny biznesplan dotyczący handlu międzynarodowego.