Ile wynosi okres wypowiedzenia przy rozwiązaniu umowy o pracę?
Przy wypowiedzeniu umowy pracodawca musi przestrzegać określonych terminów wypowiedzenia co dotyczy umów o pracę. Rozwiązanie każdej umowy o pracę powoduje skutek prawny w postaci ustania stosunku pracy. Jednocześnie jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracy jest jej wypowiedzenie.
Wypowiedzenie umowy o prace może przyjmować różne formy co zależy od rodzaju umowy. Natomiast każde wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronnym oświadczeniem woli.
Takie oświadczenie ma celu doprowadzenie do sytuacji zakończenia stosunku pracy co jednak następuje zgodnie z przepisami prawa po określonym upływie okresu wypowiedzenia. Jednocześnie wypowiedzenie umowy o pracę jest ze względu na jednostronny jego charakter nie wymaga zgody dwóch stron.
Takie wypowiedzenie jest uprawnieniem zarówno pracodawców a także pracowników. Wypowiedzenie umowy o pracę może zawierać między innymi okres próbny, określony czy nieokreślony. W tym względzie wypowiedzenie zależy między innymi od czasu na który została zawarta umowa, co ma znaczenie szczególnie w przypadku umów terminowych. Znaczenie ma również rodzaj umowy a także okres zatrudnienia pracownika u konkretnego pracodawcy.
Okres wypowiedzenia w przepisach prawnych
W ramach przepisów prawnych okres wypowiedzenia jest ustalony w kodeksie pracy, gdzie wskazane są tak zwane okresy minimalne. Takie okresy wypowiedzenia nie mogą być w żadnej sytuacji skrócone.
Jednocześnie w przypadku gdy trwa okres wypowiedzenia a pracownik w tym czasie uzyskał prawo do wydłużonego okresu wypowiedzenia wówczas pracodawca musi brać pod uwagę ów dłuższy okres wypowiedzenia.
Ustalenie okresu wypowiedzenia
Istotne jest w przypadku okresu wypowiedzenia ustalenie minimalnych terminów wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia jednocześnie może być liczony zarówno w dniach, tygodniach a także miesiącach.
Gdy okres wypowiedzenia jest liczony w miesiącach wówczas momentem, który rozpoczyna bieg wypowiedzenia jest pierwszy dzień kalendarzowy miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym wypowiedzenie zostało złożone przez pracownika lub zostało przekazane przez pracodawcę pracownikom. Natomiast okres wypowiedzenia kończy się z ostatnim dniem miesiąca. Przy liczeniu wypowiedzenia w tygodniach moment rozpoczęcia biegu wypowiedzenia jest zawsze pierwsza niedziela, która występuje pod dniu złożenia wypowiedzenia. Każdy tydzień jest jednocześnie liczony jako siedem dni kalendarzowych.
Okres wypowiedzenie może być również liczony w dniach, gdzie wypowiedzenie uznaje się za dzień roboczy, który następuje w momencie gdy doręczono wypowiedzenie. W tym względzie trzydniowy okres wypowiedzenia ma zastosowanie jedynie w przypadku umów, które są zawierana na okres próbny, który trwa dwa tygodnie. Przy zatrudnieniu pracownika trwający krócej niż sześć miesięcy okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie.
Przy okresie dłuższym niż sześć miesięcy, ale krótszym niż trzy lat okres wypowiedzenie wynosi miesiąc czasu. Natomiast w przypadku zatrudnienia powyżej trzech lat okres wypowiedzenia wynosi najdłuższy, minimalny czas trzech miesięcy.