Kiedy pracodawca może dyscyplinarnie zwolnić pracownika?

Kiedy pracodawca może dyscyplinarnie zwolnić pracownika?

W firmach można zwalniać pracowników zarówno za porozumieniem stron a także dyscyplinarnie. W przypadku zwolnień dyscyplinarnych ważne jest jednak branie pod uwagę, że pracodawca musi jednoznacznie określić powody takiego zwolnienia. Nie każdy powód zwolnienia dyscyplinarnego pozwala na zwolnienie pracownika.

 

Gdy pracodawca chce zwolnić pracownika dyscyplinarnie może to zrobić na podstawie między innymi takich powodów jak ciężkie naruszenie przez pracowników podstawowych obowiązków pracowniczych.

Innym powodem może być popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnienie na danym stanowisku pracy. Pracownik może również z własnej winy utracić uprawnienia niezbędne do realizowania pracy na danym stanowisku pracy.

 

Obowiązku pracownika

Gdy zwalnia się pracowników, którzy nie realizują odpowiednie obowiązków pracowniczych niezbędne jest w tym względzie branie pod uwagę między innymi przepisów prawa pracy. W przepisach prawa pracy znajdują się ogólne obowiązki pracownicze. Jednocześnie w przedsiębiorstwach ustalane są również wewnętrzne przepisy składające się na obowiązki pracy na poszczególnych stanowiskach pracy.

Istotne są również informacje wpisane w umowę o pracę. Generalnie do obowiązków pracy zaliczają się między innymi takie działania pracownika, jak sumienne wykonywanie pracy, stosowanie się do poleceń przełożonego. Pracownik musi również przestrzegać czasu pracy, regulaminów pracy, przepisów BHP a także tajemnicy informacji.

W kodeksie pracy nie są wskazane jednoznacznie takie naruszenia obowiązków pracowniczych, które klasyfikowane byłyby jak ciężkie naruszenie obowiązków pracownika.

Natomiast takie ustalenia znajdują się zarówno w orzecznictwie sądów pracy, sądu najwyższego a także w praktyce. Na tej podstawie można wskazać, że ciężkim naruszeniem obowiązków pracownika jest działanie lub zaniechanie działania, które były umyślne. Jednocześnie obowiązki pracownicze są traktowane jako ciężkie naruszenie gdy dochodzi do rażącego niedbalstwa.

 

Przestępstwo a zwolnienie pracownika

Gdy pracodawca chce zwolnić pracownika dyscyplinarnie może to zrobić między innymi w przypadku gdy doszło do przestępstwa, które nastąpiło w ramach trwania stosunku pracy oraz zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem. Jednocześnie istotne jest w tym względzie by takie przestępstwo było dyskwalifikujące dla zatrudnionego w kontekście możliwości dalszego realizowania pracy na danym stanowo skui pracy.

Natomiast w przypadku zwalniania pracowników, którzy utracili uprawnienia do wykonywania zawodu pracodawca może zwolnić takiego pracownika nie tylko gdy to pracownik był winny utracie uprawnień. Możliwe jest zwolnienie również w przypadku gdy pracownik nie posiada uprawnień, które utracił a które są niezbędne do realizowania pracy na danym stanowisku pracy.

Przykładem może być kierowca, który utracił prawo jazdy, które jest niezbędne do dalszego realizowania pracy kierowcy a co było wynikiem przestępstwa potwierdzonego wyrokiem sądu karnego.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.